Minél öregebbek vagyunk, annál boldogabbak

2010.05.18. 11:12

A New York-i Stony Brook University egyetem kutatói a Gallup telefonos felmérése alapján az emberek általános közérzete, boldogsága, illetve az életkoruk közötti összefüggéseket próbálták felmérni. Korábban is voltak már hasonló próbálkozások (a Pew Research Center 2009-es tanulmánya például azt hozta ki, hogy az öreg republikánus férfiak a legboldogabbak Amerikában), ez a mostani annyiban különleges, hogy minden eddiginél több, összesen 340 ezer ember adatain alapul.

Az óriási minta azért volt jó, mert így az eredményekből a boldogságot befolyásoló egyéb tényezőket (anyagi és családi körülmények, hogy van-e az illetőnek munkája, gyereke, és hasonlók) statisztikai módszerekkel ki lehetett szűrni.

Az általános boldogságot az eredményeket elemző pszichológusok több tényezőre bontották, mint a stressz, aggodalom, harag vagy szomorúság – és azt tapasztalták, hogy ezeknek az életkorral együtt járó változása más-más mintát mutat. A stressz és a düh például folyamatosan csökken a fiatal felnőttkortól az öregkorig, az aggodalom viszont nagyjából az 50 éves kor eléréséig stagnál, aztán esik vissza. A szomorúság a negyvenes évek elejéig enyhén nő, és az ötvenesekben esik vissza. A férfiak és a nők adatai hasonló grafikonokat adnak, de a nőknél a stressz, az aggodalom és a szomorúság is magasabb átlagértékeket mutat.

Összességében a kutatók egy U alakú grafikont rajzoltak fel a boldogság ábrázolására az életkor függvényében, vagyis 50 éves kor felett leszünk újra olyan gondtalanok és boldogok, mint gyerekkorunkban voltunk.

Máshogyan ugyanúgy - Hétköznapi emberek, különleges sorsok

Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM