A génjeinkben van a lustaság
Theodore Garland biológusprofesszor és kutatócsoportja kísérleti egerekben térképezte fel a lustaság genetikai hátterét, és szelektív szaporítással sikerült olyan egérpopulációt kitenyésztenie, amelynek tagjai sokkal többet mozogtak, mint a kontrollcsoport.
A Proceedings of the Royal Society című szakfolyóiratban megjelent tanulmányuk szerint a kutatók 224 egérrel kísérleteztek, nyolc csoportra osztották őket, ebből négy kontrollcsoportként működött, négyben pedig direkt a többet szaladgáló példányokat szaporították. Az eredmény az lett, hogy néhány generáció után a speciálisan tenyésztett egerek sokkal többet használták önként, a saját szórakoztatásukra a terráriumukba tett mókuskereket, mint a többiek.
A kutatók szerint a felfedezés akkor válik majd igazán nagy jelentőségűvé, ha a lustasággal, illetve a sok mozgásos életformával kapcsolatos géneket az emberben is sikerül feltérképezni. Ez ahhoz vezetne, hogy a túlsúlyos vagy elhízott embereket ezeket a géneket manipuláló gyógyszerekkel lehetne rávenni a több testmozgásra, és az egészségesebb életmódra.
Rovataink a Facebookon