Dezodorral védenék a kiwit és a bagolypapagájt
Új-zélandi kutatók ötlete szerint dezodorral kellene megvédeni a kiwiket és a bagolypapagájokat, a különös szagot árasztó madarakat ugyanis könnyen levadásszák a betelepített ragadozók.
Jim Briskie, a Canterbury Egyetem tudósa csapatával 330 ezer euró (92 millió forintnyi) támogatást kapott egy új-zélandi alapítványtól, hogy három éven át elemezze a madarak által árasztott szag problémáját, és találjon is rá megoldást. Szaguk alapján ugyanis ezeket a madarakat könnyen és gyorsan megtalálják az Új-Zélandra később betelepített nagymacskák és hermelinek.
A kutatók szerint a vizsgálatok eredményei alapján elő lehet állítani egy olyan dezodort, amely megvédi a madarakat a támadásoktól, írja többek között a 3news.co.nz. A gombáéhoz hasonlító, jellegzetes szag a madarak tollazatának ápolását szolgáló viaszból ered, amelyet a hátukon lévő mirigy termel. A legtöbb állat rendelkezik azzal a képességgel, hogy elfedje a bűzt, különösen az utódok felnevelésének idején. Az amúgy is erősen veszélyeztetett kiwinek azonban nem fejlődött ki ez a tulajdonsága.
Briskie hat énekesmadár mintáját gyűjtötte össze, hogy kiderítse, vajon az új-zélandi futómadár erősebb szagot bocsát-e ki, mint a többi.
Rovataink a Facebookon