Az indiai tudósok hazudnak a legtöbbet
A Nature tudományos magazin munkatársai a PubMed nyilvános adatbázisba 2000 és 2009 között bekerült, illetve különböző hibák miatt onnan kivett tudományos tanulmányokat elemezték. Arra voltak kíváncsiak, melyik országokból származó tudósok buknak le leggyakrabban azon, hogy a tanulmányaikban tárgyi hibákat ejtenek, vagy ami még rosszabb, csaláson kapják őket. Ez általában azt takarja, hogy kísérletek és mérések helyett hasraütésszerű eredményeket írnak bele a tanulmányba, vagy egyszerűen lenyúlják azokat más kutatók munkáiból.
A toplista első pillantásra azt mutatja, hogy az amerikai kutatók munkáinál a legtöbb a problémás eset, utána a kínaiak, majd a japánok következnek. Ha azonban azt nézzük, hogy az elfogadott és visszautasított tanulmányok aránya milyen (vagyis hány korrekt tanulmányra jut egy csaló), India vezeti a szégyenlistát, szintén a kínaiak előtt.
A visszadobott tanulmányoknál egyébként gyakoribb ok a tárgyi tévedés, mint a szándékos csalás, és ezrelékes az arányuk a korrekt munkákhoz képest.
Rovataink a Facebookon