Aki munkaidőben webezik, jobb munkaerő
A szingapúri egyetem kutatói egy cégvezetőknek szóló texasi konferencián ismertették tanulmányukat, ami szerint pszichésen jól hat a dolgozókra, ha munkaidőben néha internetezhetnek magáncéllal is. Ez a pihenés más formáinál hatékonyabban frissíti fel az agyat, így a munkahelyeken inkább támogatni kellene, mint különféle webes feketelistákkal megnehezíteni.
A kutatáshoz két, egymástól független kísérletet végeztek el, az egyikben 96 diák, a másikban 191 felnőtt önkéntes vett részt. A tesztalanyoknak 20 percen át egy roppant unalmas munkafolyamatot kellett végezniük (egy szövegben az összes E betű megjelölése). A következő tíz percben a három csoportra osztott kísérleti alanyoknak vagy folytatniuk kellett a munkát, vagy webezhettek, vagy szabadon választott módon tölthették el az időt. Végül újabb tíz percre vissza kellett térniük a betűvadászathoz. Ebben a tíz percben mérték a munka sebességét és a hibák számát, majd összehasonlították az első húsz percével.
Az eredmények mindkét kísérletben azt mutatták, hogy a webezés volt a leghatékonyabb pihenési forma, ennek a csoportnak a tagjai voltak a leginkább produktívak az utolsó tíz percben. A kutatók szerint az internetezés minden másnál hatékonyabban frissíti fel az agyat, és űzi el az unalmat. A személyes emailek írása viszont nagyon rossz eredményekhez vezetett a kísérletben, így a kutatók azt tanácsolják a menedzsereknek, hogy a beosztottjaik magánlevelezését a munkahelyen korlátozzák, de a webezés lehetőségét ne vegyék el tőlük.
Rovataink a Facebookon