A mozdulataink elárulják, ha hazudunk
A járásunkból ki lehet találni, hogy éppen mit érzünk, vagy akár azt is, hogy igazat mondunk-e. Minderre apró, alig észrevehető mozgásbeli különbségelkből következtettek a brit Swansea Egyetem kutatói. Ugyanezekből a jelekből még a tünetek megjelenése előtt meg lehet állapítani azt is, hogy valaki beteg lesz-e. A kutatást a hangulat- és hazugságmérésről még nem publikálták – írja a Telegraph.
A eredményeket egy Daily Diary nevű műszer továbbfejlesztett verziója adta, amely a csípőn vagy a bokán hordva képes másodpercenkét akár száz mozdulatot is rögzíteni. A műszert Rory Wilson, a Swansea Egyetem professzora fejlesztette ki, és korábban számos állat viselkedésének tanulmányozására felhasználták már az eredetileg pingvinekhez kifejlesztett műszert.
Az eddigi hazugságvizsgálók a szívverés változásaira, az izzadásra, az agyműködésre vagy sztesszhormonok szintjére alapoztak, ezzel szemben a Daily Diary gyorsulásmérőket használ, és övként vagy óraként hordva lehet vele mérni, hogyan mozog valaki járás közben. Wilsonék a kísérleti alanyokkal hangulatbefolyásoló videókat nézettek, illetve arra kérték őket, hogy hazudjanak, majd párosították az alanyok érzelmeit a mozdulatokkal.
„Amikor valaki boldog, akkor a lépései rugalmasabbak, ha dühös, akkor hajlamos erősebben dobbantani a lábával, aki pedig szomorú, az ejtett válakkal jár. Mi az ilyen jellemzőket keressük, csak sokkal kisebb, mikromozdulatok formájában" - magyarázta Rory Wilson. „A legmagasabb szintű fizikát használjuk, hogy a legpontosabban mérhessük a testtartás különbségeit." A kutató szerint a mozgásunkkal rengeteget árulunk el magunkról anélkül, hogy észrevennénk, és a rendőrségnek is hasznos lenne, ha alkalmazák a módszerüket.
Rory Wilson szerint a szerkezet akár az orvosoknak is nagy segítség lehet a betegségek megelőzésében. A műszerrel elárulná, hogyan alszik a beteg, és hogy vajon tényleg rendszeresen beszedik-e a felírt gyógyszereket. A jövőben azt szeretnék kutatni, hogy az epilepsziás betegek rohamait, vagy az influenza elkapását meg lehet-e jósolni a mozdulatainkból.
Rovataink a Facebookon