Azt szeretjük, akinek ki tudjuk mondani a nevét

2012.02.27. 13:26

A New York-i egyetem pszichológusai tudományos kísérletekkel igazolták, hogy a nevünk jelentős hatással van arra, hogy mások mennyire kedvelnek bennünket. A Journal of Experimental Social Psychology című szaklapban megjelent tanulmány szerint minél könnyebben kiejthető valakinek a neve, annál inkább pozitív benyomást tesz másokra ismeretlenül is, és annál könnyebben kedvelik meg.

A kísérletben három csoportra osztották a tesztalanyokat, akik mind egy-egy, 50 névből álló listát kaptak. A tesztalanyoknak könnyű kiejthetőség szempontjából kellett sorba rendezni ezeket, illetve az alapján, hogy mennyire tetszenek a nevek. Végül azt kellett megmondaniuk, hogy ha a lista tagjai politikusok lennének, kire szavaznának szívesen csupán a nevük alapján, vagyis melyik név mennyire kelt bizalmat bennük. Végül ugyanez a feladat ismétlődött meg azzal kiegészítve, hogy politikai nézetek is kapcsolódtak a nevekhez.

Az eredmények azt mutatták, hogy a könnyű kiejthetőség számított a legtöbbet a szimpátia kialakításában, függetlenül attól, hogy az adott név mennyire volt hosszú vagy külföldi hangzású. Ezt az összefüggést igazolta az a kísérlet is, amiben egy 500 ügyvéd neveit tartalmazó listát osztályoztak a tesztalanyok a nevek könnyű kiejthetősége, és a név alapján kialakuló spontán rokonszenv alapján. A sorrendet összevetve az ügyvédek szakmai sikereivel (ezt a fizetésből, illetve az ügyvédi irodákban betöltött pozícióból határozták meg), gyenge, de mérhető összefüggést mutatott ki a statisztika. A kutatók szerint egy ügyvéd szakmai sikerében mindegy 1,5 százalék erejéig veszi ki a részét a neve könnyű kiejthetősége.

A jelenség hátterében a kutatók azt a tulajdonságunkat sejtik, hogy az agyunk jobban szereti a könnyen feldolgozható információkat, és ez meg is jelenik a tudat alatt kiépülő előítéleteknél. Ezt a teóriát támasztja alá több más kutatás is, amelyekben például statisztikailag igazolták, hogy a lánynevet viselő fiúk (Amerikában nincs megkötés a keresztnevek adásakor, lehet fiúnevet adni lánynak és fordítva) az átlagnál sűrűbben kapnak büntetést az iskolában, illetve hogy a ritka keresztnevek viselői között arányaiban több a bűnöző, mint az átlagos nevűeknél.

Máshogyan ugyanúgy - Hétköznapi emberek, különleges sorsok

Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.

MEGVESZEM
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4-5

5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!

MEGVESZEM