A zongorahangolás fejleszti az agyat
A zongora hangolása hangolja az agyat is – állapították meg brit tudósok, akik szerkezeti változásokat figyeltek meg a professzionális zongorahangolók agyában. A University College London és Newcastle University kutatói azt találták, hogy a két egyszerre szóló hang segít alkalmazkodni az agynak.
Az agyak vizsgálata nagyon specifikus változásokat tárt fel a hippokampuszban, a memóriáért és a tájékozódásért felelős agyterületben. A változások erőssége ráadásul függ attól, hány éve van valaki a szakmában. A Wellcome Trust kutatói mágnesesrezonancia-képalkotással (MRI-vel) tizenkilenc, éppen dolgozó zongorahangoló agyát hasonlították össze ugyanennyi átlagemberével.
A kutatók éles változásokat láttak a szürkeállományban és a fehérállományban is. Sundeep Teki kutatásvezető szerint eddig is tudták, hogy a zenei képzés összefügg a szerkezeti változásokkal, de a szakemberek csoportja ritka alkalmat adott arra, hogy különleges helyzetben vizsgálják meg az agyat. Más kutatók hasonló változásokat figyeltek meg a taxivezetők agyában: változik a szerkezet, amikor kiépítik a fejükben a város mentális térképét.
Rovataink a Facebookon