Ragadós az állandó telefonmacerálás
Fertőző lehet a mobiltelefon-használat: az emberek hajlamosabbak elővenni a telefonjukat, ha az, akivel épp vannak, szintén megteszi ezt. A jelenséget a Michigan Egyetem kutatói vizsgálták három hónapon keresztül, méghozzá úgy, hogy statisztikát vezettek az egyetem ebédlőiben és kávézóiban tartózkodó diákok tevékenységéről. Egy-egy párt legfeljebb 20 percen keresztül figyeltek, a mobiltelefonnal kapcsolatos tevékenységüket tízmásodperces szakaszokra osztva nézték.
Az eredmények szerint a vizsgált tanulók az összes szakasz 24 százalékában nyúltak a telefonjukhoz. A felmérésből azonban az is kiderült, hogy ha a pár egyik tagja használta a mobilját, akkora az esetek 39,5 százalékban a másik is tíz másodpercen belül elővette a készülékét. A kutatók szerint ez az összefüggés rendszeresen megismétlődött a vizsgált időtartam alatt. „Egy-egy ilyen esetet még megmagyarázhatnánk azzal, hogy az emberek rendszeresen ellenőrzik, kaptak-e valamilyen értesítést, de ez a fertőzés jellegű tevékenység a 15 perces időszakokban többször is előfordult” - nyilatkozta a tanulmányt jegyző Daniel Kruger.
A kutatók szerint a jelenség a társadalmi kirekesztettség és beilleszkedés élményére vezethető vissza. Ha a pár egyik tagja hosszabb beszélgetésbe bonyolódik, a másik ember kizárva érezheti magát, ezért a legegyszerűbb, ha a közös pont, a telefon segítségével próbálja újra a körön belülre helyezni magát.
A tanulmány kiemeli, hogy az eredményeket nagyban befolyásolta a vizsgált csoport összetétele. Szerintük más, például jellemzően idősebb felnőttekből összeálló csoport esetén valószínűtlen, hogy ugyanezt a következtetést tudták volna levonni, egyszerűen azért, mert nekik nem olyan természetes a telefon használata, mint a fiataloknak.
Rovataink a Facebookon