Ausztrál kutatók véleménye szerint már abból kiderül, hogy Kántor leszakítja-e a karunkat egy óvatlan mozdulat után, hogy melyik mellső mancsával nyúl a tányér felé. Ha jobbal, semmi gond, ha ballal, jóelőre vegyük fel a csibészkart.
A Dr. Luke Schneider vezette, minden bizonnyal rengeteg szabadidővel rendelkező tudóscsapat az Adelaide-i egyetemen jutott erre a megállapításra. A vizsgálat során egy csoport kutyát vizsgáltak meg, melyek között egyenlő számban voltak a bal és jobb mancsukat előszeretettel használók. A tudósok, ki tudja miért, azt igyekeztek felmérni, hogy csak a mancshasználatot tekintve lehet-e különbséget tenni kevésbé agresszív és vadállatként viselkedő kutyák között.
Az eredmények azt igazolták, hogy a balmancsos kutyák az idegenekkel szemben sokkal agresszívebben, határozottabban lépnek fel, mint jobbmancsos társaik. Dr. Schneider szerint a bal mancsot a az ebek agyának jobb féltekéje irányítja, amit a negatív érzelmekkel azonosítunk - ez egyébként így van az embereknél is. "Az inkább a bal mancsukat használó kutyák kétszer olyan agresszívan viselkedtek, mint a jobbmancsosok, vagy azok a kutyák, amik egyforma gyakorisággal használják mellső lábaikat."
A kísérlet során a kutyák egy különleges, kutyaeledelt tartalmazó játékot kaptak, a tudósok pedig megfigyelték, melyik mancsukat használják, amikor felé nyúlnak. A gömb alakú tárgyat az ebek kénytelenek voltak egyik mancsukkal lefogni, hogy hozzáférhessenek a kajához. Minden alanynál legalább ötven mozdulatot jegyeztek fel, ebből szűrték le a mancspreferenciákat. A kontrollcsoportban 75 kutyát vizsgáltak, fajtatiszta és keverék ebeket is, de legtöbbjük labrador, arany retriver és shetlandi juhászkutya volt.
Rovataink a Facebookon