Óriás elefántcickányt találtak
A bizarr kinézetű állat a Rhynchocyon udzungwensis rendszertani nevet kapta – írja a BBC. Az elefántcickányt először az olaszországi Trento Természettudományi Múzeum munkatársa, Francesco Rovero filmezte le 2005-ben a tanzániai Udzungwa-hegységben található ndundului erdőben egy időzített kamerarendszer segítségével. A felvételek eljutottak Galen Rathburnhöz, a Kaliforniai Tudományos Akadémia kutatójához, aki gyanította, hogy a filmen egy új faj látható. Rathburn 2006 márciusában úgy döntött, a helyszínen szerez bizonyítékot feltételezéséhez. A tudósnak sikerült fogságba ejtenie és jobban megvizsgálnia az állatot. Rathburn a Journal of Zoology című szaklapban publikálta felfedezéseit.
Az óriás elefántcickány szürke pofája hosszú ormányban végződik, amivel termeszeket és egyéb rovarokat szippant fel. Tömzsi teste vörösesbarna, fara koromfekete, lábai cingárak. Szinte az összes elefántcickányfaj bundája a fajra jellemző, olykor rikító színű, ezért volt a filmfelvételen látott állat rögtön gyanús Rathburnnek: a színei alapján nem hasonlított egy ismert elefántcickányfajra sem. Ezen kívül a mérete is árulkodó volt, mivel az emlős nagyobb mint az eddig ismert 15 elefántcickányfaj: hossza akár a 30 centimétert, tömege a 70 dekát is elérheti.
Nevük ellenére a csak Afrikában élő elefántcickányoknak semmi közük az európai és amerikai cickányokhoz, bár ormányos fejük valóban emlékeztet ezekre a rágcsálókra, ezért ragadt rájuk ez a név. Valójában azonban az afrikai emlősállatok – a szirtiborz, a földimalac sőt, az elefánt – távoli rokonai, nagyjából 100 millió évvel ezelőtt ezeknek a fajoknak közös ősük volt.