Folyékony nitrogént fröcsköltek fotósunkra
További Tudomány cikkek
- Kemofóbok, szevasztok! Az alkimisták már a konyhában vannak, és rotyogtatnak
- Ünnepnapok a csillagászoknak, pénteken és szombaton is ritka jelenségek az égen
- Tizennégyszer is nyerhetünk a lottón, csak nem egyedül kell játszani
- A rendszeres ülőmunka 16 százalékkal növeli a halálozás kockázatát
- Nem irreális az időutazás, ha van egy jóféle féreglyukunk
A Csodák Palotájában terem őrzi Öveges József nevét. A tévés és rádiós műsoraiban a fizikát fáradhatatlanul népszerűsítő professzor volt az, aki először megálmodta azt az intézményt, ahol a gyerekek játszva tanulhatnak, "megérinthetik a tudományt". A Csodák Palotája nevet is Öveges találta ki, de már nem érhette meg, amikor 1994-ben ezzel a címmel megnyílt az első időszakos kiállítás. A nagy érdeklődés miatt már 1996-ban állandó kiállítása volt az akkor még játszóháznak nevezett központnak, 2005 óta pedig a Millenárison, a célhoz méltó nagyságú térben veszhetnek el a látogatók.
Minden évben kérdés, hogy a szervezők milyen újdonságokkal próbálják megnyerni a gyerekeket az olykor brutális képletekkel büntető természettudományos tantárgyaknak. Tavaly az illetékesek kitettek magukért, idén valamivel halványabb az összkép, bár nem várhatunk egy minden évben egy Tesla-transzformátor kaliberű nóvumot.
Tükrök és trükkök
Egyed László igazgató minden idők legrövidebb sajtóeligazítását tartja mondván, az újságírók szépen próbáljanak csak ki mindent, hiszen a Csodák Palotájában a kiállítási tárgyakhoz nyúlni szinte kötelező. Éppen tíz éve már volt egy Illúziók nevű kiállítás a Csodák Palotájában, most újra ez a tematika köszön vissza. Az újdonságok egy része olyan optikai csalódásokra épül, mint a vízesés-illúzió – ezt a kiállítás egy forgó spirállal és egy felhőket ábrázoló képpel szemlélteti: ha mereven bámuljuk a spirált, majd a képre nézünk, a felhők mozogni látszanak.
Az eddig még nem látott szemfényvesztések másik fele tükrökre épül, ezek akár egy vidámparki elvarázsolt kastélyban is lehetnének, ha nem állna mindegyik mellett részletes magyarázó-oktató tábla. A leglátványosabb mind közül a tükörlabirintus, ahol ha nem a lábunk elé nézünk, legalább egyszer biztosan nekimegyünk a falnak, de akad a jobb-balkezességet megfordító tükör is és egy felszeletelt tükör, ami két, egymással szemben ülő ember arcából gyárt vicces mutációkat.
Az újdonságok sora a szögletes kerekű Polski Fiattal véget ér (sajnos ezt nem tudjuk kipróbálni, mert éppen szerelik). Az állandó karbantartás és fejlesztés egyébként meglátszik a palotán: több jól bevált csodát tökéletesítettek, a Hűtlen árnyék fantázianevű installációban szereplő, az árnyékunkat pár másodpercig megőrző fal például új borítást kapott. "Nincs értelme lecserélni azt, amit szeretnek a látogatók csak azért, hogy több legyen az újdonság" – mondja az egyik szervező, és igaza van. Amíg egyforintosokkal gurigázva meg lehet tanulni egy olyan ijesztőnek hangzó valamit, mint a perdületmegmaradás elve, addig egy ilyen produkciónak állandó helye van a palotában.
Csuklóig a nitrogénben
Fokozottan igaz ez azokra a kísérletekre, amiket minden nap bemutatnak az Öveges teremben, így nekünk is. Ezek között is akadnak újdonságok, például a ferdén megálló sörösdoboz (a doboz alján levő kevés víz állítja megfelelő helyre a doboz súlypontját) a lebegő pörgettyű (amit a forgás mellett egy taszítómágnes tart a levegőben), vagy a vízzel teli pohár, amit a rá tapasztott gumilapra kötött madzagnál fogva pörget meg egy Öveges örökében járó srác. A madzag elszakad, a pohár a fotósok méregdrága készülékei felé repül és ripityára törik. A bemutatót tartó férfi igazi profi: szemrebbenés nélkül elmagyarázza, hogy a pohár miért éppen arra repült, így a gyerekek a kis balesetből is tanulhatnak.
Aztán előkerülnek a régi kedvencek, a különböző lufik és a cseppfolyós nitrogén. A nitrogén forráspontja mínusz 196 Celsius-fok, szóval a füstölgő lötty azonnal merevvé fagyaszt egy lufit, viszont az előadónak semmi baja nem lesz, amikor belenyúl. A trükk magyarázata a Leidenfrost-jelenség: az ember kezét azonnal gőzréteg veszi körül, amikor a folyékony nitrogénbe nyúl (bár nem tanácsos sokáig ott tartania). Öveges utódja fröcsköl is egy kevés nitrogént a fotósok felé – ez nem az ő napjuk. De legalább kiderült, hogy a sci-fikben gyakran alkalmazott lefagyasztom-a-fejed-nitrogénnel-aztán-szilánkokra-rúgom-szét kivégzést a gyakorlatban nem lenne olyan könnyű kivitelezni.
Az állandó gyerekzsivaj magáért beszél: a tavalyiaknál kevésbé látványos újdonságokkal nyitó, de eddigi erényeit megőrző Csodák Palotájában még mindig el lehet ütni legalább egy fél vasárnapot. A jegyárak valamelyest drágultak idén – 1200 forint a felnőtt és 890 a gyerek jegy –, de a nitrogénfüstös illúziók így is tartalmasabb szórakozást adnak, mint egy matinévetítés valamelyik plázában.