Mennyire biztonságos az otthoni szülés?
További Egészség cikkek
- Magyarországon egyelőre nem lesz legális az orvosi marihuána
- Hadat üzennek a spanyolok a homeopátiának
- Akár 20 évvel is képesek késleltetni az orvosok a menopauzát
- Csokoládét vagy kávét kell szagolni, ha le akar szokni a dohányzásról
- Sejtekkel és véredényekkel is rendelkező szívet nyomtattak izraeli tudósok
Egy holland tanulmány szerint alacsony kockázatú terhességek esetén az otthoni szülésnek kisebb a kockázata, mint a kórházinak. A tanulmányban a kutatók olyan nőket vizsgáltak, akik korábban már szültek egy gyereket, és alacsony volt náluk a szövődmények kialakulásának kockázata. A vizsgált esetekben az otthon szülő nőknél ezerből egy esetben léptek fel súlyos komplikációk, míg a kórházban szülőknél ez az arány 2,3 volt 1000 szülésből.
Az otthonszülés más területen is kisebb kockázatot jelentett a vizsgált esetekben; ilyenkor kevesebb volt a szülés utáni vérzés, és kevesebb esetben kellett kézzel eltávolítani a méhlepényt. A szülés utáni vérzés aránya ezer esetből 19,6 volt az otthonszülők esetében, míg a tervezett kórházi szülésnél ez a szám már 37,6-ra nőtt.
Az otthonszülés megítélése igencsak ellentmondásos. Egyesek azzal érvelnek, hogy ha komplikáció lép föl, a kórháza szállítás ideje alatt a probléma súlyosbodhat, és ez mind az anya, mind a gyerek életét veszélyeztetheti. Mások azzal érvelnek, hogy az alacsony kockázatú terhesség esetén felesleges automatikusan a kórházi szülést javasolni, mert az adott esetben akár káros mellékhatásokkal is járhat.
Jobb a biztonság
Az új tanulmány készítőinek célja az volt, hogy összehasonlítsa az otthon, illetve kórházban szülő, alacsony terhességi kockázatú nők esetében kialakuló súlyos szövődményeket. Érdemes megjegyezni, hogy a tanulmányt Hollandiában készítették, ahol a nyugati világban a legmagasabb az otthon szülő nők aránya. A kutatók a tanulmány készítése előtt 146 ezer terhes nő adatait összesítették: 63 százalékuk, 92333-an otthoni szülést terveztek, és csupán 37 százalékuk, 54419-en tervezték úgy, hogy kórházban szülik meg a gyereküket.
A kutatók megállapították, hogy a komplikációk kialakulásának kockázata mindkét csoportban alacsony volt, és nem találtak arra utaló bizonyítékot, hogy az otthoni szülés súlyos szövődmények kialakulásához vezethetne. A különbség csak akkor volt kimutatható, ha olyan nőket is vizsgáltak, akik korábban már szültek. A kutatási eredmények szerint azok a nők, akiknek korábban már volt egy komplikált szülésük, nagyobb eséllyel választják a kórházi szülést, még akkor is, ha a problémás szülés nem igényelt közvetlen orvosi beavatkozást.
A kutatók szerint az eredményeik valószínűleg csak azokon a területeken alkalmazhatók, ahol jól képzett szülésznők is rendelkezésre állnak, és komplikáció esetén megoldható a gyors kórházba szállítás. A kutatók szerint az eredmények azt sugallják, hogy a tervezett otthonszülés nem feltétlenül jár súlyos szövődményekkel, de nem szeretnék, ha emiatt bárki is elbízná magát; ahogy mondták, érdemes a minimálisra csökkenteni a szüléssel járó kockázatot.