Nagy fejű volt a Homo erectus
További Tudomány cikkek
- Megtalálták a másnaposság felelősét, de nem az, amire eddig gyanakodtak
- Ha nincs vérfrissítés, jönnek a bajok
- Magas rangú katonatiszt tűnt fel a világ legnagyobb hadseregében, de még mindig rejtély, ki irányítja őket
- Végre tényleg megoldódhatott Stonehenge rejtélye
- Még mindig mérgező az 1916-os verduni csata helyszíne
Egy Etiópiában talált, széles csípőjű Homo erectus lelet arra utal, hogy távoli elődeink nőnemű egyedei ringó csípővel jártak, és a modern emberénél fejlettebb állapotban, nagy agytérfogattal hozták világra újszülöttjeiket. A felfedezés megváltoztatja néhány elképzelésünket elődünkről és az evolúcióról, és arra utal, hogy a gyámoltalan újszülöttek viszonylag későn jelentek meg az emberré válás folyamatában.
A medencecsontok méreteiből számították ki a szakemberek, hogy születésekor mekkora lehetett a Homo erectus utódjának feje. Scott Simpson, a Case Western Reserve Egyetem (CWRU) munkatársa és kutatócsoportja az amerikai Science tudományos magazin legutóbbi számában közli megállapításait. Eszerint az 1,2 millió éves medence formája és mérete azt jelzi, hogy a nőstény Homo erectus csípője szélesebb volt, mint eddig hitték, csecsemőik pedig mintegy 30 százalékkal nagyobb fejjel születtek, mint azt korábban számították.
Eszesnek születtek
"Ez azt jelenti, hogy az utódok nem voltak olyan elesettek, mint a modern ember újszülöttjei" - mondta Simpson. "Nem jártak és beszéltek, amint kibújtak, de vélhetően a mai embernél fiatalabb korban voltak képesek például tárgyakat megfogni vagy felülni" - tette hozzá a kutatásvezető.
Az elhúzódó gyerekkor különleges emberi jellegzetesség. A tehetetlen csecsemők állandó felügyeletet és gyámkodást igényelnek az anyán kívül az egész csoporttól is, ami hozzájárulhatott az emberi társadalom és kultúra fejlődéséhez.
A Homo erectus, azaz a felegyenesedett ember valamikor 1,8-1,2 millió évvel ezelőtt bukkant fel Afrikában, fél millió évvel ezelőtt pedig kihalt. A szakértők szerint a modern emberek közvetlen elődje lehetett. A tudósok akkor tudtak meg róla többet, amikor 1984-ben felfedezték a kenyai Turkana-tó közelében az úgynevezett "Turkana fiú", egy 1,5 millió éve élt kamasz Homo erectus csontjait. Keskeny csípőjű felépítése miatt azt feltételezték a tudósok, hogy a Homo erectus kis fejjel születik, és hosszas gondozást igényel felnövekedéséig, amint az a modern ember gyerekével történik.
Simpson szerint azonban a fiú medencéje sérült volt, és a csaknem teljesen ép női medencét rejtő etiópiai lelet felbukkanása megváltoztatta a képet. A női Homo erectus egyed a csontok alapján 137 centiméter magas lehetett, ezért a medencében lévő szülőcsatorna méretei alapján számított 315 köbcentiméteres újszülött agytérfogat arányaiban nagyobb, mint a modern ember újszülöttjének átlagosan 380 köbcentiméteres feje, a mai nők magasságához viszonyítva - olvasható a CWRU honlapján.
A nők és férfiak közti egyik legfontosabb különbség a csípőszélesség. A szélesebb csípő miatt ringó a nők járása, míg a férfiak keskenyebb csípője teszi lehetővé, hogy gyorsabban fussanak.