
Sztálin és a jeti
További Tudomány cikkek
-
Komoly eredményekkel tért vissza a Földre a SpaceX Dragon kapszulája
- Megtalálták az egy éve eltűnt tacskót az ausztrál dzsungelben, de nem akar hazamenni
- Ezért nem ölne meg minket egy fejlett, idegen civilizáció
- Három magyar kutatóintézet is részt vesz az úttörő európai részecskegyorsító-projektben
- Mennyire hamis a fotográfia? Már csak napok vannak hátra, hogy kiderítse
Nemrég megint arra ugrott rá a világsajtó, hogy megtalálták Indiában a hegyi ember szőrét, később kiderült, hogy csak egy leleményes jetipóló-kereskedő keverte össze saját hajszálát egy oposszuméval. Nem sokkal később Georgiában két vadász jetitetemet adott el Bigfoot-vadászoknak, amiről kiderült, hogy csak egy kitömött Halloween-jelmez volt lefagyasztva. A legenda megőrzéséért szélsőséges eszközökhöz folyamodnak a rajongók, és a céljukat el is érik: a jeti újra és újra hallat magáról, a kabalafigurák és pólók iránti kereslet pedig hirtelen megugrik. De ki vagy mi is valójában a jeti? Hányféle szőrös embert ismerünk? Sztálinnak tényleg volt majomember-hadserege?

Sokat utazik
Bigfootnak számos más elnevezése is akad, ezek általában a "hó", "vad", "ember", "óriás" és "medve" szavakat illesztik egymás mellé más-más összetételben. Érdekes, hogy az elnevezés még az első jetiészlelések színhelyén, Szibériában sem egységes, számos névvel illetik a nagy erejű lényt, ami arra enged következtetni, hogy nem egyetlen legenda járta körbe a vidéket. A bujkáló, magányos óriást Nepálban kanchanjungai démonnak nevezik, Ausztráliában yowiesnek, Észak-Amerikában bigfoot vagy gogote néven emlegetik, de ismerik a Fülöp-Szigeteken és Hawaiin is, mindez pedig két dologra utal: vagy számos populációja létezik a nagy és szőrös emberszabásúnak, vagy csak egy példány létezik belőle, aki rendkívül sokat utazik körbe-körbe a világban.
Számtalan történet kering a jeti körül, ezek többsége a lényt az emberhez hasonlónak állítja be, emiatt a hívők már-már emberi értelemmel ruházták fel a lényt, aminek aztán megtalálták a tudományos okát is. A spekulációk szerint ugyanis a jeti valójában egy félmillió éves főemlős, a Gigantopithecus leszármazottja, de felmerült az a verzió is, hogy egy korai emberfaj, a homo erectus vagy a neandervölgyi utódja, akiket aztán a cro-magnoniak szorítottak vissza a lakhatatlan területekre. A tudósok többsége persze a térdét csapkodja ezekre a feltevésekre.
A jeti születése nyugaton

A lakatlan területeken élő majomszerű lényekről már a 18. században említést tesznek Szibériában. Prémvadászok meséltek az idelátogatóknak, hogy éjszakánként félelmetes üvöltést hallanak, hajnalban pedig óriási lábnyomokat találnak a hóban. A Himalája népeinek szóbeszédeit a jetiről először B. H. Hodgson jegyezte le 1832-ben, akit nepáli kísérői ijesztgették azzal, hogy láttak egy magas, hosszú szőrű lényt. 1889-ben egy brit katonatiszt, L. A. Waddell bukkant óriási, beazonosíthatatlan lábnyomokra az indiai Szikkim területén. A helybeliek nem csodálkoztak, mint elmondták, gyakran meggyűlik a bajuk a jetivel. Tegyük hozzá, hogy a macskadémonról és egyéb bosszúszomjas lényekről ugyanezt mondták volna, ha esetleg rákérdeznek, hiszen a helyi lakosok állításuk szerint napi kapcsolatban vannak a különféle túlvilági lényekkel. Tibet ősi vallása, a bön, dacára a buddhizmus elterjedésének, élénken megmaradt a helyiekben.
A huszadik század első felében, amikor a Himaláját egyre több nyugati látogatta, elkezdtek szállingózni a hírek olyan emberekről, akik saját szemükkel is látták a jetit, vagy annak lábnyomát. 1925-ben N.A.Tombazi fotós számolt be arról, hogy a nepáli hegyekben látott egy ruhátlan óriást, amint a rododendronbokrok között gyökerekre vadászott. Az ötvenes évektől aztán tömegesen indultak meg a jetikutató expedíciók, de lábnyomokon és a helyi kereskedőknél fellelt ismeretlen eredetű fogakon és csontokon kívül nemigen találtak szabad szemmel kivehető nyomokat. De a rejtélyes lény mégis hátrahagyhatott valamit: nagy szenzációt keltett, hogy 1957-ben a Tom Slick által vezetett kutatás rábukkant egy ismeretlen fajtájú élősködőre. Mivel minden állatnak megvannak a saját parazitái, a felkért kutató, Bernard Heuvelmans ebből arra a következtetésre jutott, hogy a parazita léte egy addig ismeretlen állatfajt is feltételez, vagyis akár még a jetitől is származhat.
Skalp
A "bizonyítékok" számos további fajtája fellelhető, a csontokon, szőrszálakon túl levágott kezeket és skalpokat őriznek különböző kolostorokban (az eddig megvizsgáltak mindegyike hamisítvány volt). Mindenesetre a DNS-vizsgálatok által beazonosíthatatlan szőrcsomó esete nem egyedülálló a történelemben. Az első 1951-ben történt, amikor a Daily Mail egy cikket közölt egy jetiskalpról, amit a Pangboche kolostorban a buddhista szerzetesektől vásárolt egy utazó. A skalp vizsgálatát Frederic Wood Jones professzor végezte, aki nem talált egyezőséget egyetlen más állatcsoport szőrével sem, azt viszont megállapította, hogy a skalp valójában nem is skalp, hiszen nem fejről, hanem egy állat válláról származik. 1960-ban Sir Edmund Hillary is beszerzett egy skalpot a Khumjung kolostorból, amiről aztán kiderült, hogy valószínűleg egy helyi kecskefélétől származik.
Még 2001-ben is végeztek DNS-vizsgálatot egy bhutáni szőrmintával, az a vizsgálat nem talált egyezőséget más ismert helybéli állattal. Hozzá kell tenni, hogy a DNS-vizsgálat során az ismeretlen mintát más, az adatbázisban tárolt mintákkal hasonlítják össze, és persze lehetetlen minden ismert fajon végigfuttatni a tesztet, így ez az eljárás sem tekinthető perdöntő bizonyítéknak.

Később fotókat is készítettek az Amerikában csak Bigfootként emlegetett óriásról, de ezek egytől egyig homályos és kivehetetlen felvételek voltak. A jeti létezésére a rajongók első számú bizonyítéka azonban az az 1967-es felvétel, amin Roger Patterson és Robert Gimlin épp egy menekülő példányt kapnak lencsevégre. A Bigfoot-hívők állítása szerint lehetetlen ilyen élethű kosztümöt készíteni, a felvétel egy valódi példányt örökít meg. A felvételt megvizsgáló szakértők egy része azt állította, a lény mozgásmechanizmusa megfelel annak, ami egy ekkora lénytől elvárható.
Noha Patterson a halálos ágyán megesküdött a felvétel eredetiségére, az egyik kameraüzlet tulajdonosa azt állította, a férfi bevallotta neki, hogy mivel rákos, a hamisítvánnyal a feleségének akar jövedelmet biztosítani. 1996-ban a Fox tévécsatorna is készített egy kamu felvételt, a "snow walker" filmet, amin egy sötét színű folt mozog a hóban, a csatorna ezzel is jelezte, hogy nem kell mindent elhinni, amit a képernyőn látunk.
A történelem eddigi legkitartóbb hamis Bigfoot-lábnyomkészítője mindenképpen Ray L. Wallace volt, aki az ötvenes évektől állítólag egy hatalmas faragott talp segítségével megszállottan gyártotta a szenzációkat keltő nyomokat. Miután 2002-ben, 84 éves korában meghalt, családja a nyilvánosság elé tárta a faragványt, amivel elmondásuk szerint Ray Kaliforniában a lenyomatokat készítette. Más családtagok viszont azt állítják, hogy nem Ray Wallace csapta be az embereket az állábnyomokkal, hanem saját családja járatta a bolondját a férfival, aki megszállott Bigfoot-rajongó volt, vagyis a férfi nem is tudott a műlábról.
Nevető láma

A szkeptikusok azt is állítják, hogy nem egy titokzatos lény, hanem a tibeti örvös medve, a himalájai vörös medve vagy a tibeti kék medve áll a háttérben, esetleg mindegyik, hiszen a medve a nagy hóban sokszor úgy halad, hogy a hátsó lábaival a mellső lábainak nyomába lép, így nyomai kétlábú lényre utalnak. Ezt természetesen cáfolja mindenki, aki közelről látta a nyomokat, leginkább a helyi serpák, akik annyira ismerni vélik a rejtélyes fajt, hogy mindjárt több típusát is meg tudják különböztetni, és saját bevallásuk szerint a medvét is felismerik. Nyugatról érkezett szemtanúk is beszámolnak személyes találkozásokról, a jetiről írt könyvében Reinhold Messner, a híres hegymászó elmondja, hogy többször is találkozott a lénnyel. Először szkeptikus volt, és maga is a tibeti medvéknek tulajdonította a falusiak babonáit, de későbbi nyilatkozatai alapján úgy tűnik, mégis meggyőzték személyes tapasztalatai. Még a dalai láma is tőle érdeklődött, vajon létezik-e a titokzatos hegyi ember, a Chemo (arrafelé így nevezik), majd miután a német származású hegymászó biztosította őt a lénybe vetett hitéről, a láma nevetve azt állította, szerinte Messner is egy jeti.
Sztálin is
A jetikkel való kapcsolatfelvétel egyébként számos előnnyel is járna, az evolúciós tanulmányok előrehaladásán túl. A majomemberek gyakorlati hasznosítása felmerült már az 1920-as évek Szovjetuniójának pártvezetői fejeiben is, Sztálin állítólag egyenesen remek ötletnek tartotta a kevesebbet agyaló, annál több munkát bíró ember-majom-hadsereg létrehozását. A kísérleteket vezető Ilja Ivanovics Ivanov minden támogatást megkapott, és Afrikában megindultak az új nemzedék gyártásának első kísérletei Franciaország támogatásával. A kísérletek kezdetlegesek voltak: először emberi spermával próbálták megtermékenyíteni a csimpánzokat, majd fordítva, de ehhez már vissza kellett utazni a Szovjetunióba, a francia gyarmat kormányzójánál ugyanis ez az ötlet már kiverte a biztosítékot. A feladatra kiszemelt orángután azonban meghalt, mielőtt spermájával megtermékenyíthették volna az öt orosz önkéntest, és mire az utánpótlást jelentő majmok megérkeztek volna a Szovjetunióba, a kísérletet támogató Gorbunovot eltávolították a pozíciójából, és a kísérleteket leállították.
Nincs vége
Napjainkban is folynak kutatások. A bizonyítékokra vágyó Searching For Bigfoot Inc. tagjai nem adják fel a keresést, az Amerikában található "lelőhelyek" közül sokat egész évben látogatnak. Erdőkben túráznak, vagy felkeresnek más hívőket, és nagyítóval nézegetik egymás szárított lábnyommintáit. Ők a legutóbbi átverés, a fagyasztott jetitetetem áldozatai, hiszen néhány hete ez a Menlo Park-i cég vásárolta meg azt a műjetit, amiről kiolvasztva kiderült, hogy egy kitömött jelmez, amire emberi fogakat, hajat és egyéb valódinak tűnő tartozékot ragasztottak. "A szívünk szakadt meg" - nyilatkozott a Fox tévécsatornának Bob Schmalzbach, az egyik jetivadász.
"JavaBob" a cikk készültekor is éppen egy expedíción vett részt, így nem tudott kérdéseinkre válaszolni. Érezhetően nem szívesen nyilatkozik, valószínűleg éppen elégszer keresték meg őket a legutóbbi égésük után. Egy rövid levélváltásban annyit elárult, hogy Texas a legizgalmasabb terület, a legnagyobb fogások arrafelé születnek. Jó néhányan összeverődnek, és lábnyomokat keresnek, messze a civilizációtól és a térerőtől.

Akár létezik, akár nem, a jeti ismertebb, mint Michael Jackson, mozifilmekben, számítógépes játékokban, zenei slágerekben szerepel. Emlékezzünk Chewbakkára a Star Warsból, vagy Boborján alakítására, és gyanúm szerint a South Park-i medvedisznóembert is a havasi rém ihlette. A weben található játékok arra is lehetőséget adnak, hogy akár megborotváljuk a jetit, vagy épp a pingvinekkel való célba lövést gyakorolhatjuk vele. A jeti tehát köztünk él, mégis nagyon meglepődnénk, ha a létezése egy nap tényleg bebizonyosodna.

Az oldalról ajánljuk
- Külföld
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma több száz külföldi hallgatót utasított az ország elhagyására
Egyes ügyvédek szerint ezzel visszamenőleges hatállyal teszik illegálissá az ott-tartózkodásukat.
március 31., 07:22
- Belföld
Nem lesz óriáskerék Egerben
A lakosság véleményét is kikérte az önkormányzat.
március 31., 07:14
- Külföld
Több robbanást is hallottak, tűz ütött ki a Blackburn ipari parkban
A lakosságot arra kérik, tartsák zárva az ablakokat.
március 31., 07:56
- Belföld
Már a lakcímkártyája is fiktív Tarsoly Csabának
Tovább folytatódik a hercehurca az egykori Quaestor-vezér budai villája körül.
március 31., 07:39
- Belföld
Kövér László és Rétvári Bence meggyilkolását tervezte a mentális betegséggel küzdő gimnazista
Állandó felügyelet ellenére is elküldte fenyegető levelét.
március 31., 07:00
- Belföld
Használt autó vásárlása előtt érdemes belenézni a hitelbiztosítéki nyilvántartásba
Ha a vevő terhelten vásárol autót, azt a bírósági végrehajtó a korábbi tulajdonos tartozása fejében akár le is foglalhatja és elárverezheti.
március 31., 08:06
- Úszás
Visszatér: a párizsi olimpia óta először indul úszóversenyen Milák Kristóf
Kétszeres ötkarikás aranyérmesünk Kaposváron ugrik a medencébe.
4 perce
- Külföld
Donald Trump kiskaput keres, 2033-ig elnök lenne
Az alkotmány tiltja, hogy egy személy több mint kétszer kerüljön az Egyesült Államok élére.
március 31., 07:34
- Gazdaság
Matolcsy György az Indexnek: Az ÁSZ jelentései nem felelnek meg a tényeknek
A volt jegybankelnök szerint az alapítványi vagyon értéke meghaladja az 500 milliárd forintot.
március 31., 08:00
- Sport
Székely Anna újabb sikerrel hangol a nyári világjátékokra
Mindezt – edzője szerint – olyan hatvanszázalékos formában érte el.
március 31., 08:12
- Gazdaság
Kiderült, mennyivel nőtt a vagyona az ukrán elnöknek a háború alatt
Több mint a négyszeresére növekedett két év alatt.
március 31., 08:42
- Tenisz
Elsőbálozó cseh tini miatt nem jött össze Djokovics 100. tornagyőzelme
Jakub Mensík bemondta a miami finálé előtt, hogy győzni ment, majd felül is kerekedett riválisán.
március 31., 08:16
- FOMO
30 éve gyilkolta meg legnagyobb rajongója a mexikói Madonnát
Selena Quintanilla mindössze 23 éves volt.
március 31., 05:42
- Jégkorong
Ovecskin már csak négy gólra Gretzky megdönthetetlennek hitt rekordjától
A 39 éves orosz klasszisnak még kilenc meccse van, hogy ebben az idényben előzzön.
március 31., 08:25
- Kultúr
Márkó és Barna Síkideg – Habonying in the kád
Zebrák és eltűnt közpénzek, miért kéne betiltani a görgkorit, és hogyan kell tökéletes kád vizet engedni?
március 31., 06:58
- Vélemény
Szevasztok, oroszok! Visszajöttök?
Az új NOB-elnök ellenzi a háborúban álló országok eltiltását az olimpiától. Egységes olimpia újra?
március 31., 06:58
- Külföld
Három évtizedes adósságot törleszt a horvát kormány
A tervet az ország belügyminisztere jelentette be.
március 31., 06:55
- Belföld
Kiadták a figyelmeztetést, jönnek a zivatarok és viharos széllökések
A csúcshőmérséklet 10 és 15 fok között alakul.
március 31., 05:54
- Degusztátor
A budai étterem soha nem kapott Michelin-csillagot, pedig többszörösen megszolgálta
Harmincöt éve az élvonalban.
március 31., 05:57
- Külföld
Vizsgálat indul a Disney ellen a cég sokszínűségi és befogadási gyakorlata miatt
A szabályok a kormánnyal kapcsolatban álló külföldi cégekre is vonatkoznak.
március 31., 06:02
- Külföld
Megrongálták Donald Trump skóciai luxusgolfpályáját, az elnök terroristáknak nevezte a támadókat
A brit miniszterelnök személyesen tájékoztatta.
március 31., 06:21
- FOMO
Nem csak pénzért cserébe árulták el a kémek országuk legféltettebb titkait
Csak szerelem kellett, és már repültek is a CIA-ügynökök nevei.
március 31., 05:59
- Kultúr
Bajban a Budapesti Fesztiválzenekar, nem kapnak elegendő támogatást az államtól
Egy decemberi kormányhatározat döntheti romba terveiket.
március 31., 06:34
- Belföld
Jelentősen emelkedhet a vízdíja annak, aki ezt elmulasztja megtenni a mérőórával kapcsolatban
A fontos dátumot az eszközök számlapján lehet megtalálni.
március 31., 05:58
- Tudomány
Öt M-osztályú napkitörést regisztráltak, mágneses viharok jöhetnek
A napkitörések mágneses viharokat idézhetnek elő a Földön.
március 31., 06:52
- Külföld
Elárulta Donald Trump, hogy kinek a kirúgására készül a Signal-botrány miatt
Az amerikai elnök az új amerikai autóvámokról, valamint Grönland annektálásáról is beszélt.
március 31., 06:50
- Cinematrix
Bud Spencer-rajongóknak kötelező az új Piedone-sorozat
Méltó folytatást kapott a nagy filmklasszikus.
március 31., 06:00
- Belföld
Kijött a lista, ezek a legkedveltebb gyógyfürdők Budapesten
Csak egy helyen voltak kevesebben tavaly, mint 2023-ban.
március 31., 06:09
- Külföld
Vlagyimir Putyin magasabb fokozatra kapcsolt, tömegével soroznak be új embereket
március 31., 05:59
- Belföld
Többféle drog hatása alatt autókázott, lecsaptak a rendőrök
Csaknem 1400 adag illegális szert találtak a lakásán.
március 31., 08:13