Kipusztíthatja a gorillákat az ebola
Állatvédők évek óta próbálják felhívni a figyelmet arra, hogy az ebola vírus zairei törzse ritkítja a nyugat-afrikai gorillaállományt. Egy nemzetközi tudóscsoport jelentése szerint a helyzet rosszabb minden eddigi feltételezésnél: a Science magazinban közölt tanulmány 95 százalékos halálozásról és több ezer elpusztult állatról ad számot. Ez az első ilyen jellegű jelentés, eddig ugyanis csak becslések voltak arra vonatkozóan, mennyi állatot fertőzött meg az erős belső vérzéseket és súlyos szervkárosodásokat okozó vírus.
A kutatók a kongói Lassi Rezervátum gorillaállományát vizsgálták több éven keresztül. A rezervátum egy részén 238 beazonosított nyugati síkvidéki gorillát tartottak számon, de 2002 és 2003 között körülbelül 93 százalékukkal, 221 állattal végzett az ebola. Az utána következő két évben a tudósok a gorillafészkek számát mérték fel - ezeket a fészkeket a főemlősök minden nap végén megépítik. A 2700 négyzetkilométernyi területet vizsgálva arra jutottak, hogy a fészkek száma a védett keleti területekhez képest mintegy 95 százalékkal csökkent.
Négyből egy
A kutatócsoport egyik tagja, a lipcsei Max Planck intézetnek dolgozó Peter Walsh szerint korábban négyzetkilométerenként átlagosan négy gorilla élt. "Ha csak két gorillával számolunk, akkor is azt kapjuk, hogy legalább 5500 gorilla pusztult el a vírus miatt" - nyilatkozta Walsh a New Scientistnek. A tudós úgy véli, az ebola a világ gorillaállományának legalább az egynegyedét megölte az elmúlt évtizedben.
A nyugati síkvidéki gorilla a leggyakoribb gorillafaj (az állatkertekben is többnyire vele találkozhatunk), mégis olyan kevés van belőle, hogy veszélyeztetettnek számít. "A vírus nem fogja egyedül kiirtani a fajt, de a kihalás szélére sodorhatja, az orvvadászok pedig majd megadják a kegyelemdöfést" - kommentálta borúlátóan Walsh a tanulmányt. A tudós most azt próbálja elérni, hogy a még nem fertőzött gorillák kapjanak abból a vakcinából, amit eredetileg embereknek fejlesztettek ki. "Egy év ebolavédettség egyenértékű lenne tíz orvvadászat nélküli évvel" - fogalmazott a tudós. Más szakértők szerint kétséges, hogy az ellenszer milyen hatással lesz az állatokra.