![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Magyar tudós nyerte az IgNobelt
További Tudomány cikkek
-
A pamplonai bikafuttatáson derült ki, máshogy mozog a pánikoló tömeg, mint gondolták
- A WHO rákkeltő címkével látná el a szeszes italokat Európában
- A mamahotelért mindenki nagy árat fizet, pedig a spórolásra lett kitalálva
- Itt lehet a megoldás az alkoholizmusra
- Szivárványszínű felhőket észleltek a Mars egén
Gondolkozott-e már Ön azon, hogy a túlfűtött homoszexuális kacsák miért dugják meg előszeretettel halott fajtársaikat? Vagy tudta-e Ön, hogy a köldökpiszok alapszínárnyalata kékes? És mit szól azokhoz, akik komoly tudósnak nevezik magukat, miközben ilyen tudományos kérdések után kutatnak? Ön bizonyára arra gondol, ezek a tudósok britek, de nem, sőt, a másként gondolkodó kutatóknak járó Ig Nobelt idén egy magyar vitte el.
A világ titkai
![#title# #alt#](http://index.hu/cikkepek/0510/tech//pingvin1.jpg)
Anatómiai pingvin
Az idei mezőny még a megszokotthoz képest is erősnek mutatkozott: volt itt cukormázban úszó tudós, kiderült, hogy milyen a békák szaga, amikor idegesek, ahogy az sem titok többé, hogy Yoshiro Nakamatsz mit evett az elmúlt 34 évben. Hogy mégis egy részben magyar felfedezés vitte el a fődíjat, az a pingvinek fingási szokásainak köszönhető.
Még 1993-ban történt, hogy Victor Benno Meyer-Rochow, a Brémai Egyetem kiválósága az Antarktiszra érkezett, és elcsodálkozott azon, hogy a repülésre képtelen szárnyasok milyen dinamikusan ürítenek. Fényképezett, filmezett, aztán a felvételeket évekkel később megmutatta diákjainak, akiket szintén lenyűgöztek a pingvinfészkeket körülvevő ürülékcsíkok. A tudós ekkor jött rá, hogy egy eddig alulkezelt problémával áll szemben, ezért elhatározta, hogy leleplezi a pingvinben uralkodó nyomásviszonyokat. Kutatásaiban egy magyar kutató, Gál József segítette.
Utánégető
Fotók segítségével a széklet röppályájából és konzisztenciájából arra a következtetésre jutottak, hogy a pingvinek 60 kilopascal nyomással lökik ki magukból székletüket. A csodálatos madarak tehát az embernél tapasztalt nyomóerő négyszeresével tisztítják bélrendszerüket. Bár természetesen a pingvinek fizikai adottságai is számítanak a hatótávolság szempontjából, a tanulmányból kiderül az az alapigazság, mely szerint fontosabb a nyomás, mint a kloáka átmérője.
Ez a felfedezés pedig meghozta a sikert, a német-magyar kutatópáros a fődíjat nyerte el az itteni idő szerint péntek hajnalban megrendezett díjátadó ünnepségen. Nehéz lehetett dönteni, hiszen mindegyik kategóriában erős indulókkal kellett szembenézniük Gáléknak.
Hosszú kísérlet
![#alt#](http://index.hu/cikkepek/0510/tech/penguin.jpg)
Ne nézd az ánuszom!
Brian Gettelfinger és Edward Cussler azt próbálta kideríteni, hogy miben ússzunk, ha muszáj: vízben, vagy cukorszirupban? A kísérletekből kiderült, hogy nincs különbség, mindegyikben ugyanakkora végsebességet lehet elérni, ami a fődíjhoz nem, de a kémiai díjhoz mindenképp elég volt. Hozzájuk képest meglehetősen statikus képet mutat az a tudóscsoport, amelyik 78 éve figyeli, ahogy egy megfagyott kátránygömb olvadozik, és cseppjei átfolynak egy tölcséren. A generációkon átívelő kutatás kilencévente ünnepel, átlagosan ilyen gyakran olvad ki egy csöpp a fekete masszából. Mutatványuk a fizikai díjra volt elég.
A díjazottak között további nagyágyúkat találhatunk: a békedíjat Claire Rind és Peter Simmons, a Newcastle Egyetem tanárai vihették el, amiért hosszasan tanulmányozták a sáskák agytevékenységének változásait, miközben a Csillagok Háborúja különböző kulcsjeleneteivel szórakoztatták a kiszolgáltatott ízeltlábúakat. A biológiai díjat egy nemzetközi kutatócsoport kapta, ők azzal foglalkoztak, hogy kiderítsék: milyen szagot árasztanak az ideges békák?
Nem ért rá
A gazdasági díjat a már nálunk is bemutatott menekülő ébresztőóra kifejlesztője vihette el, az irodalmi díjat a nigériai levelek névtelen írói kapták, az élelmezési díjat pedig a tokiói Yoshiro Nakamatsznak adományozták, aki egy furcsa meggyőződéstől vezérelve mindent lefotóz, majd kielemez, amit az elmúlt 34 évben megevett.
A díjátadó ceremónia a szokásoknak megfelelően papírrepülő-dobálással végződött, de egy különbség mégis volt a hagyományokhoz képest: a hajtogatott gépeket ezúttal nem Roy Glauber kotorta össze, neki ugyanis más dolga akadt. A tudós Stockholmba utazott, mert idén ő nyerte el a fizikai Nobel-díjat, az optikai koherencia kvantumelméletének kidolgozásáért. Dr Abrahams a ceremónia végén sorban felhívta a jelölteket, és sok szerencsét kívánt nekik a későbbiekre nézve, ha idén nem sikerült nyerniük, még többet, ha sikerült.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)