További Tudomány cikkek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
- Ufószkeptikusok, itt a magyarázat, miért nem találkoztunk még a földönkívüliekkel
A francia forradalom évében, 1789-ben, amikor a brit Thomas Malthus név nélkül publikálta Tanulmány a népesedés törvényéről (An Essay on the Principle of Population) című főművét, a Földön alig egymilliárd ember élt.
Malthus azért szállt síkra, hogy a nagyobb baj elkerülésére elő kell segíteni a betegségek kialakulását, hogy magas maradjon a halálozási ráta. Azt állította, hogy muszáj megfékezni azokat a jámbor kutatókat, akik abban a tévhitben élnek, hogy az emberiség javát a betegségek kiirtása jelenti.
A Föld népessége mindezek ellenére a napokban újabb mérföldkövet ér el, rövidesen 6,5 milliárd ember él a bolygón. Ha köztünk lehetne, Malthust nem csak az emberek puszta száma döbbentené meg, de furcsállhatná az ötödük által élvezett jólétet, és a nagyobb részük által elért viszonylagos jólétet, idézte a Wired Joel Cohen népességkutató, a Rockefeller és Columbia egyetemek professzorát. Ugyanakkor Malthus nem csodálkozna a Föld népessége alsó harmadának-negyedének szegénységén, véli Cohen.
Az USCB számlálója eközben kérlelhetetlenül halad előre. A legtöbb statisztikus úgy tekinti, hogy minden másodpercben 4,1 ember születik és 1,8 ember hal meg a világban. Az általánosan elfogadott számítások szerint másodpercenként pontosan 2,35 fővel vagyunk többen a Földön.
A számlálón megjelenő érték puszta becslés, vagyis akár egészen sokat is csalhat, mivel a Föld népességének valós idejű számlálása lehetetlen feladat. A népességkutatók viszont egybehangzóan állítják, hogy a világ népessége az elmúlt évtizedekben tapasztaltnál lassabban növekszik.
Lassuló növekedés
A jelenlegi gyarapodás évi 1,1 százalék lehet, szemben az 1965 és 1970 között tapasztalt 2,1 százalékos csúccsal. "Ez csodálatos csökkenés" - jelentette ki Joel Cohen, aki saját könyvében (How Many People Can Earth Support, Hány embert képes eltartani a Föld) feszegeti a népesség bővülésének problémáját.
Jelenleg a világ népességének nagy része negatív szaporodási mutatókkal rendelkező országokban lakik, ahol tehát az átlagos nőnek élete során kettőnél kevesebb gyermeke születik. Az ilyen országok csoportjába tartoznak a FÁK-államok, Japán és Európa nagy része.
A népességkutatók a világ világnépesség bővülésének lassulását részben a születésszabályozás széles körű hozzáférhetőségére, illetve a fejlett országok kevesebb gyermeket vállaló lakosságára vezetik vissza. Az alacsony születésszámot produkáló országokat viszont ellensúlyozza például Jemen, ahol az átlagos nőnek hét gyermeke születik.
Városokba tömörülnek
Jelenleg a legnagyobb növekedést Afrika, a Közel-Kelet és az indiai szubkontinens legszegényebb régióból jelentik. Az amerikai lakosságszám szintén gyorsan növekszik, elsősorban a sok bevándorló miatt. Az előrejelzések szerint a népesség még az idén eléri a 300 millió főt.
A Föld lakossága az USCB becslései szerint 2012-ben éri el a hétmilliárd főt. Carl Haub, a hivatal népesség referenciairodájának kutatója szerint a városiasodás hozzájárul a növekedés fékezéséhez. A városokban tipikusan alacsonyabb a születésszám, mint vidéken.
1950-ben a világ népességének kevesebb mint 30 százaléka élt városok határain belül. Az ENSZ szakértőinak becslései szerint 2007-ben az emberek több mint fele urbánus környezetben él majd - közölük sokan éppen a Malthus által favorizált koszban és nyomorban.
Kiszámolósdi
Ahogy Föld a népessége egyre bővül, Malthus idejéhez hasonlóan akadémiai körökben folyamatosan zajlik a vita arról, hogy valójában hány embert képes eltartani a bolygó.
Néhány ország, például Banglades és Ruanda vitán felül túlnépesedettnek számít, jelentette ki Haub. Máshol viszont, például Indiában nehezebb megbecsülni, hogy a szegénységhez más társadalmi és gazdasági faktorok mellett mennyiben járul hozzá a túlnépesedés.
Néhány kutató matematikai modellekre támaszkodik a legmagasabb fenntartható lakosságszám meghatározásához. Az USCB honlapján is bemutatott egyik változat a művelésbe vonható földterület véges számaival veti össze a világszámláló adatait.
Már régen nem hepi
Maga Joel Cohen viszont úgy véli, hogy ha az egyént megszorítások nélkül akarjuk ellátni a szükséges javakkal, és a gabonát vesszük alapul napi 3500 kalóriával, illetve évi 935 köbméter liter tiszta vízzel, akkor a bolygón mintegy 5 milliárd ember fér el.
Az ilyen elméleti képleteken viszont sokat lehet alakítgatni. A mezőgazdasági eljárások változása, a hatékonyabb vízkitermelés és számos további feltétel növeli az eltartható népesség legmagasabb számát. A viselkedés változása, például az olcsón termelhető új táplálékforrások elfogadása, hasonló hatással járna, véli Cohen.