Az automatizált építkezés kulcsa egy henger, ami folyékony beton rétegeket rak le, amit a cső melletti vakolókanalak a tervrajzon szereplő formába öntenek. A robot addig ismétli a műveletet, ameddig megfelelően magas nem lesz az üreges fal, amit aztán feltölt. A betonfújó csövet egy daru segítségével, vagy síneken lehet mozgatni az építési területen. A folyamat leginkább dokumentumok nyomtatásához hasonlít; egy építész megtervezi a házat, a robot pedig soronként "kinyomtatja" azt, tinta helyett betont használva.
Családi ház egy nap alatt
A háznyomtató robot ötlete az 1994-es Los Angeles-i földrengést követően, házának újjáépítése közben fogalmazódott meg a professzorban, kifejlesztése pedig hét évet vett igénybe. Khosnevis szerint a robot a jövő év végén képes lesz egy egyemeletes családi ház felépítésére egy nap alatt, később pedig az sem lehetetlen, hogy építő robotok segítségével városok születhetnek a semmiből néhány nap alatt.
A robotokat először valószínűleg menedékházak és lakótelepek építésekor fogják használni, amit hagyományos lakóházak, majd egyedi tervezésű villák követhetnek. Amerika egyik legnagyobb ingatlanfejlesztő cége, a ConAm Group már tárgyalni kezdett a tervezőkkel lakótelepek felhúzásáról Mexikóban, egy német cég pedig a robotot készítő laboratóriummal együttműködve olyan betonfajtát fejleszt, ami sokkal gyorsabban szárad meg a jelenleg használtnál. A dél-kalifoniai egyetemen vizsgálják a technika alkalmazásának lehetőségeit alacsony gravitáción, egy jövőbeli a Mars- vagy Holdbázis építéséhez.