Testtömegével megegyező vízmennyiséget szippant fel a bálna
Amerikai kutatók megmérték a kék bálna szájüregének a méretét, és leesett az álluk. Földünk legnagyobb állata ugyanis a saját testtömegével megegyező mennyiségű vizet tud beszippantani a szájüregébe. Ez olyan, mintha egy 70 kilós embernek akkora szája lenne, mint ez a hátizsák.
Jeremy Goldbogen és munkatársai (University of California San Diego) arra lettek figyelmesek, hogy a bálnák átlagosan csak 11 percet töltöttek a víz alatt, noha ennél hosszabb merülésre is képesek lennének, és akkor több tápanyagot tudnának magukhoz venni, ellensúlyozva a búvárkodás nagy energiaigényét.
Szenzoros mérésekkel és számítógépes modellezéssel kiszámolták, hogy erre semmi szüksége nincs a bálnának, mert olyan nagy a szája, hogy még a rövid merülések során is százszor több energiát szereznek, mint amennyit elhasználnak.
A bálnákra aggatott szenzorokkal kimutatták, hogy az állatok körülbelül 200 méteres mélységben felfelé fordulnak és kinyitják a szájukat. Ilyenkor sokat veszítenek a sebességükből, és az áramvonalas testük olyan lesz, mintha egy hatalmas léggömb nőtt volna ki rajta.
Szájüregük azért nőhet ekkorára, mert extra fodrok vannak rajta, amelyek úszás közben a hasuk alatt lebegnek. Ha nekünk, embereknek is lennének ilyen fodraink, akkor a szájunkba benyúlva a köldökünkig leérnénk.
Rovataink a Facebookon