Miért úsznak a halak rajban?
A halak tanulás nélkül tudnak úszni: az egész a génjeikben van, néhány genomban, nem tanult viselkedésről van szó. Ezzel jobban meg tudják védeni magukat a ragadozóktól, javítják táplálékszerzési esélyeiket.
Ezért úsznak rajokban a halak; ilyenkor koordinált, szinkronizált mozgásra van szükség. A rajakban úszó halak érzékenyen figyelnek a környezetre, tartják pozíciójukat a rajban, és gyorsan válaszolnak a változásokra, amik a vízben vagy a csoportban keletkeznek.
Mindezért a kutatók szerint a témában vizsgált tüskés pikóban egyértelműen egy genetikai régió felelős. Az egyik a csak a halakra jellemző specializált érzékelők, az úgynevezett oldalvonal kifejlődéséért felelős: ez képes felfogni a víz vibrálásait. Az oldalvonal a neuromast nevű, úgynevezett szőrsejtekből áll, ehhez nagyon hasonló sejtek a belső fül félkörös ívjárataiban találhatók. Ez a szerv az egyensúly-érzékelésért felelős.
A másik tanulmány alapján a kutatók először azt gondolták, a látás fontos szerepet játszik a rajban úszásban, mivel a vak mexikói tetra nem vergődik rajokba, míg egy másik alfaja igen. A vizsgálatokból azonban kiderült, hogy a halak különböző időben vesztették el a képességüket a rajban úszásra, valamint a látásukat.
Rovataink a Facebookon