További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- Azonnal elutazna? Pattanjon a foteljébe!
- Újra kell írni a tankönyveket, megtalálhatták a nyolcadik kontinenst
- Nincs bizarrabb halottkultusz: felöltöztetett múmiák százait akasztották a kolostor falaira
- Bárkiből hős lehet a virtuális univerzumban
- Ezek a legunalmasabb emberi tulajdonságok, a panaszkodás köztük van
A cápa az egyetlen állat, ami sosem lesz rákos – tartja a közhiedelem, és erre óriási biznisz épül, a különféle cápaporc-kivonatok forgalma évi több tízmillió dollárra rúg. A védő hatás alapja az úgynevezett angiogenezis, az új vérerek képződésének folyamata. Ez a jelenség fontos a test számára: az újonnan termelődő sejteket a frissel létrejövő vérerek látják el tápanyaggal és oxigénnek. A rákos daganatok számára pedig alapvető, hiszen a daganat valójában nem más, mint megállíthatatlanul és nagyon gyorsan burjánzó sejtek halmaza. Innentől már beindul a csodaszergyártók logikája.
- A cápaporcban egyáltalán nincsenek vérerek;
- A cápa teljes csontváza porcból áll;
- A cápáknál alacsony a regisztrált rákos esetek száma;
- Volt néhány kutatás, ami cápa (és nyúl- és birka-) porcból kinyert anyagokat juttatott rákos daganatokba, és azoknak lelassult, esetenként meg is állt a növekedésük a vérerek kialakulásának gátlása folytán;
- Tehát:
ha cápaporckivonatot eszünk, sosem leszünk rákosak - vonta le a következtetést 1992-es, Sharks Don't Get Cancer: How Shark Cartilage Could Save Your Life című bestsellerében bizonyos Dr. I William Lane, aki egyébkén maga sosem végzett kísérleteket a témában. Illetve egyetlenegyet igen: Mexikóban, nem ellenőrzött körülmények között, dokumentálatlanul - természetesen azzal az eredménnyel, hogy a cápaporctól meggyógyultak a rákos betegek. Ezt a kísérletet azóta sem tudta senki hasonló eredménnyel megismételni. Azt azonban több kutatás bebizonyította, hogy a cápaporc fogyasztásának semmilyen hatása nincs a rákos daganatra.
2000-ben az amerikai kereskedelmi felügyelet megállapította, hogy Dr. Lane a csodaszereit hamis állításokkal hirdette, és egymillió dollár büntetést szabott ki. A globális cápaporc-bizniszt ez azonban már nem rengette meg, azóta is virágzik a cápák rákimmunitásának legendája alapozott szerek piaca, óvatos becslések szerint is évi több millió cápa pusztul el csak emiatt.
Pedig valójában már az alapként szolgáló legenda sem igaz: egy 2004-es kutatás összesen 42 olyan esetet sorol fel, amikor különféle cápafajokban rákos daganatokat találtak. Még olyanokat is, ahol magában a csodaszernek kikiáltott porcban fejlődött ki a tumor. Hogy miért alacsony mégis a rák előfordulása a cápáknál? Az a helyzet, hogy valójában még azt sem tudjuk, hogy alacsony-e, ugyanis nemigen készült ennek a felmérésére átfogó kutatás. Az, hogy kevés rákos cápát látunk, annak is betudható lehet, hogy az életmódjuknál fogva keveset érintkeznek rákkeltő szennyezőanyagokkal, a beteg, elhullott állatok tetemei pedig nem kerülnek a kutatók elé. Azt viszont dokumentált esetek bizonyítják, hogy nem immúnisak a betegségre.
Rovataink a Facebookon