Hawaii tűzre vetett 200 millió dollár készpénzt
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
A Pearl Harbor elleni japán támadás 1941 decemberében nemcsak belerángatta Amerikát a második világháborúba, de sosem látott pánikot idézett elő az amerikaiakban. Az esetleges japán inváziótól nem csak a nyugati parton rettegtek, a legsúlyosabb természetesen Hawaiin volt a helyzet, ami egyébként a leglogikusabb kezdőpontja lett volna a japán támadásnak az USA ellen.
A Pearl Harbor-i támadás után szükségállapotot vezettek be a szigeteken (ami ekkor még nem volt teljes jogú amerikai állam), közel 2000 gyanús, jellemzően japán származású embert zártak internálótáborokba. Természetesen a civilek is készülni kezdtek a háborúra, ami praktikusan azt jelentette, hogy élelmiszert és készpénzt halmoztak fel. Utóbbi különös fejfájást okozott a kormánynak, attól tartottak, hogy ha a Pearl Harbor után védtelenné vált Hawaiit a japánok lerohanják, a lakosság kifosztásával óriási mennyiségű, lenyomozhatatlan készpénzhez juthatnak.
Hogy ez ne következhessen be, 1942. január 10-én, bő egy hónappal a japán támadás után rendeletben kötelezték Hawaii lakosságát, hogy mindenki szolgáltassa be az összes készpénzét, ami helyett frissen nyomott hadipénzt kaptak: Hawaii feliratú dollárokat. Ezeket a bankjegyeket csak a szigeteken fogadták el, így a japánok egy esetleges támadás után nem használhatták volna a hadseregük finanszírozására, vagy akár amerikai haditechnika vagy utánpótlás vásárlására.
Igen ám, de mi legyen a lakosság által beszolgáltatott készpénzzel? A 200 milliós pénzhalmot az eredeti tervek szerint hajóval szállították volna Amerikába, de a haditengerészetnek logisztikai problémái akadtak – úgyhogy a kormány úgy döntött, a legjobb lesz, ha elégetik az egészet. Először Honolulu legnagyobb temetőjének krematóriumát szemelték ki erre a célra, de egyszerűen túl lassan haladt a pénzégetés. Így aztán egy cukorgyár kazánjaiban végezte Hawaii népének 200 millió dollárja.
A szükségállapot három évig tartott Hawaiin, az igazi dollárt 1944 októberében engedték újra vissza a forgalomba, a hadipénzt pedig 1946-ban vonták ki. Ma egy-egy kifogástalan állapotú, eredeti, világháborús hawaii ötdollárosért vagy a még ritkább húszasért akár több ezer dollárt is megadnak a gyűjtők.
Rovataink a Facebookon