30 évig árulták a sugárzó arckrémet
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
Serkenti a sejtek vitalitását, a keringést, feszesebbé teszi a bőrt, kiküszöböli a zsírokat, megállítja a pórusok tágulását, meggyógyítja a keléseket, pattanásokat, a pigmentációt, megvéd az időjárás viszontagságaitól, megállítja az öregedést, megszabadít a ráncoktól, megtartja az arcszín frissességét és fényességét
A világban sok minden változik, de a marketingüzenetek – úgy tűnik – állandóak. A fenti hirdetés akár ma is mehetne a tévében (sőt, megy is), pedig jóval régebbi: az 1930-as évekből származik, és nem egy egyszerű arckrémet reklámoz, hanem a Tho-Radiát, amiben, talán a nevéből kitalálható, radioaktív összetevők, tórium-klorid és rádium-bromid voltak, amit az akkori marketinggépezet a „szépség tudományos módszereként” mutatott be.
Ebben az időben élte fénykorát a a radioaktivitás, a sugárázás hátrányairól viszont még nem sokat tudott a nagyközönség. Elég sokan felültek erre a vonatra, az újságok rengeteget foglalkoztak például a rádium állítólagos jó hatásával, így jó pénzért lehetett eladni mindent, amibe belepakolták (külföldön még mindig el lehet adni radioaktív elemek gyógyhatásával dolgokat, ezzel reklámozzák például a Hévíz-tavat is).
Nem hagyhatta ki ezt a lehetőséget egy Alfred Curie nevű francia orvos sem, aki ugyan nem volt rokona Marie és Pierre Curie-nek (ők fedezték fel például a rádiumot is), de azért minden lehetőséget megragadott, hogy kiemelje a jól csengő nevet. 1933-ban egy gyógyszerésszel, Alexis Moussalival közösen egy rakat, radioaktív anyagokat tartalmazó, főleg szépészeti terméket dobtak piacra, az arckrém mellett készült radioaktív:
- tisztító tej;
- púder;
- rúzs;
- és fogkrém is;
Az akkori viszonyokhoz képest drágának is számítottak, maguk a radioaktív összetevők sem voltak olcsók. A Tho-Radia krémet például 155 grammos kifejezésbe 15 frankért, a százgrammos szappant 3 frankért adták, a fogkrémért 6 frankot kértek. Magas áruk ellenére vették a termékeket egész Franciaországban 1933-tól egészen a hatvanas évek elejéig. A vizsgálatok szerint a radioaktív összetevők még akkor is bennük voltak.
Ma persze már tudjuk, hogy ezek az összetevők nemhogy jótékonyak, de nagy mennyiségben károsak, nem véletlenül tűntek el a boltok polcairól a rádiumos arcápolók.
Rovataink a Facebookon