Mitől gyűrődnek a ruháink?
A válasz egyszerű: a víztől és a hőtől. Na jó, de hogy is működik ez? A víz és a hő felbontja a ruha szövetében a kémiai kötéseket, amelyek összetartják a rostok polimereit. Ebben a szabadabb állapotban a rostok könnyebben tolódnak el egymáshoz képest, viszont ahogy a ruha kihűl vagy megszárad, új kötések keletkeznek, amelyek ebben az új pozícióban stabilizálják a szövetet.
Ugyanezen az elven működik a vasaló, amikor a kötések felbontása után kiegyengeti a gyűrődéseket, hogy ezúttal kisimítva hűlhessen ki a ruha. És ugyanezért érdemes minél előbb és alaposabban kiteríteni a száradó ruhákat (vagy a radiátorra teríteni a már szárazabb ruhát), hogy ritkábban kelljen a vasalóval korrigálni.
Persze a ruha anyagától is függ, hogy mennyire gyűrődékeny. A nejlon, a gyapjú és a poliészter hőre lágyuló polimerek, az üvegesedési hőmérsékletük alatt üvegállapotúak. Ilyenkor merevebbek és törékenyebbek, ezért nem deformálódnak olyan könnyen a rájuk ható erőktől, vagyis kevésbé gyűrődnek – egészen addig, amíg melegítés hatására a kötések fel nem lazulnak.
A cellulóz alapú szöveteknél, mint a pamut, a len és a műselyem, inkább a víz okozza a problémát. Ezekben az anyagokban a polimereket ugyanolyan hidrogénkötések tartják össze, mint a vízmolekulákat. Ezért amikor elnyelik a vizet, az beszivárog a polimerláncok közé, ahol új hidrogénkötéseket hoz létre, ezek pedig a párolgás után gyűrött állapotba kötik a ruhát. Ez az oka annak is, hogy az ilyen anyagú ruhák az izzadást sem bírják olyan simán.
Persze a kutatók régóta kísérleteznek különféle gyűrődésmentes szövetekkel. Az ötvenes években Ruth Rogan Benerito, az amerikai mezőgazdasági minisztérium kutatója a polimer molekulák hidrogénkötéseit vízálló keresztkötésekkel váltotta fel. A gyűrődés veszélye ettől el is múlt, cserébe az eljáráshoz használt formaldehid mérgező volt és büdös, viszketést okozott, és túl törékennyé tette a szövetet. 1992-ben továbbfejlesztették a módszert a formaldehid nagy részének eltávolításával, amivel sikerült kiküszöbölni ezeket a hátrányokat, így ez vált a mai gyűrődésmentes pamutruhák előállításának alapjává.
Rovataink a Facebookon