Miért sír a krokodil evés közben?
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
Biztos hallotta már a "krokodilkönnyeket hullat" kifejezést; a hamis, színlelt sírást szokták így nevezni, néha meg simán csak a hatalmas könnycseppeket. De mi lehet a kifejezés eredete, miért pont krokodil? Szokott sírni a krokodil egyáltalán? Bizony, hogy szokott, méghozzá evés közben, és a krokodilkönnyekkel az elejtett zsákmányt siratja - legalábbis évszázadokon át így tartották.
Azt, hogy a krokodilok (és rokonaik, a kajmánok és aligátorok) könnyeznek evés közben, már nagyon régóta megfigyelték azok, akiknek volt bátorságuk elég közel merészkedni az állatokhoz anélkül, hogy aztán belőlük lett volna a megsiratott vacsora. Az első írásos emlék erről a 14. századból, Sir John Mendeville utazásainak leírásából származik. Innentől kezdve aztán vagy 600 évig nem is nagyon vizsgálta senki a jelenséget, ha sír, hát sír, eleinte az volt az indok, hogy szomorú, aztán meg az, hogy nem tudjuk.
Kövessen minket a Facebookon is!
A 2000-es évek elején aztán több tudóscsoport is ráindult az ügyre, és egészen logikusan hangzó magyarázatok születtek a krokodilkönnyekre. A könnyek funkciója ugye az, hogy óvja a szemet a kiszáradástól. A krokodil, amikor nem a vízben van, állandó könnytermeléssel védi a szemét, ezt pedig leginkább evés közben tudjuk megfigyelni. Erősíti ezt a hatást, hogy az evéssel járó állkapocsmozgás egyszerűen kipréseli a könnycsatornákban felgyülemlett anyagot.
Létezik egyébként embereknél is egy ritka idegi rendellenesség, a krokodilkönny-szindróma, ami azt eredményezi, hogy az ember evés közben (vagy akár az étel illatának hatására) könnyezni kezd. Ennek az oka a könny- és a nyálmirigyekhez futó idegpályák összefonódása: ha az agy nyáltermelésre ad ki parancsot, az eljut a könnymirigyekhez is.
(Részlet a Spektrum műsorából)
A Ma is tanultam valamit rovat java sok új tartalommal megjelent könyvben is, az Index grafikusainak illusztrációival, ide kattintva tud belelapozni.
Rovataink a Facebookon