Egy film miatt hozott létre részleget a KGB
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
1975-ben Sydney Pollack rendező Robert Redforddal leforgatta A Keselyű három napja (Three Days of the Condor) című klasszikus, összeesküvés-témájú thrillerét James Grady A Keselyű hat napja című regényéből. Eddig még semmi szokatlan nincs a dologban, viszont a film megmozgatta a szovjet titkosszolgálatokat is.
A főszereplő, Joe Turner irodalmi társaságnál dolgozik, amely valójában a CIA fedőszerve: az a munkája, hogy könyveket olvasson és rejtett üzenetekre bukkanjon a könyvekben, illetve hogy kijegyzetelje a használható koncepciókat a kémregényekből. Nem túl nagy meglepetésre Condor fedőnevű ügynök tényleg talál valamit, ezért bérgyilkosokat küldenek rá, kollégáit megölik. Menekülnie kell, közben megpróbálja kitalálni, miért akarják megölni.
Kövessen minket a Facebookon is!
A szovjetek egyszerűen nem hitték el, hogy a film csak fikció, és biztosak voltak benne, hogy a CIA-nak tényleg van hasonló hivatala, ahol mindenféle információkat próbálnak megszerezni a frissen megjelent könyvekből, sajtótermékekből.
Szergej Tretyakov volt KGB-s vezető Comrade J című, 2000-ben megjelent könyvében megírta, hogy a KGB tisztjei a film megnézése után úgy gondolták, létezik a CIA speciális részlege, ezért ők is megcsinálták a sajátjukat, ahol az ügynököknek mindent el kellett olvasniuk a New York Timestól a Playboyig.
Bár a filmben a fikciós CIA-részlegen csak pár ember dolgozott, a szovjetek által megalapított a NIIRP-ben (műszerek tudományos kutatóintézete) a fénykorban 2000 ember ügyködött.
A Ma is tanultam valamit rovat java sok új tartalommal megjelent könyvben is, az Index grafikusainak illusztrációival, ide kattintva tud belelapozni.
Rovataink a Facebookon