
Miért őrül meg egy egész ország egy csúnya, buta telefonért?
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
-
Pár nap múlva „börtönbe” vonulnak a bíborosok
- Évszázadokon keresztül rettegtünk a paradicsomtól
- Börtönnel fenyegeti Putyin a hazatérő orosz hadifoglyokat, Sztálin egymilliót küldött a halálba
- Ki kell végre mondani: sohasem fogjuk előre jelezni a földrengéseket
- Tényleg az ember természetes állapota a böjt, ahogy azt a diétaipar állítja?
Az Egyenlítő környékén nincs most ennél menőbb telefon, legalábbis Ghánában szinte mindenki ilyet használ. Nincs márkaneve (legalábbis nem egységes), a specifikációi siralmasak, a formatervezése – ha lehet ilyenről beszélni – egészen elképesztő. És mégis ez az ország egyik legnépszerűbb telefonja.
De miért? Mit tud ez a telefon? A nyers ismertető alapján nem sokat:
- 100-150 ghánai cedibe kerül (25-35 amerikai dollár);
- 3 SIM kártya fér bele;
- beépített FM rádiója van;
- fut rajta a Facebook és a Whatsapp;
- akkora akkumulátor van benne, hogy arról más eszközöket is lehet tölteni;
- beépített ledlámpája van.
Amikor a Quartz riportere kérdezősködni kezdett az ismerőseitől, hogy miért vettek ilyen telefont, szinte mindenki a brutális akkumulátorát említette. Ghánában igen súlyos energiaválság van, a nagyvárosokban nem ritkák a 36 órás áramszünetek sem. Külön piaca van a töltőknek és akkumulátoroknak, amiket mindenféle kütyükhöz használhatunk, ha nem akarna helyreállni az áramszolgáltatás. Ez a telefon viszont önmagában is funkcionálhat töltőként – van benne elég kakaó, hogy arra is alkalmas legyen.

De hogyan terjedhetett el ennyire? A készüléknek nincs saját márkaneve (éppúgy fut X–Tigi, mint Galace SQ néven), így lehetetlen reklámozni. Mégis elkapkodták őket a webshopokból, pedig a ghánai internetpenetráció siralmas. A telefon szájhagyomány útján lett népszerű: a munkatárs beajánlotta a rokonnak, a rokon a fiának, a fiú a szomszédnak, a szomszéd az anyjának, és így tovább. Márkanevet mondani nem szükséges; csak úgy emlegetik, hogy „az a nagy, fekete telefon”, vagy úgy, hogy „az a töltős telefon”.
Nekünk nem fontos, hogy egy készülék több SIM kártyát fogadjon, mint amennyit feltétlenül szükséges, de a ghánaiaknak az. (Nincsenek egyedül: tudta például, hogy Nigéria világelső a dupla SIM-kártyás telefonok piacán?) Ennek részben az az oka, hogy ne maradjanak le a különböző kedvezményes díjszabási időszakokról, amiket a különböző mobilszolgáltatók hirdetnek. Az alkalmazások, mint a Facebook és a Whatsapp, viszont pocsékul működnek, ha egyáltalán futtathatók.

Hogy a telefon mégis ennyire népszerű, azt részben az alacsony ár, részben az akkumulátor indokolja, amivel a telefon simán kihúzza egy hétig, egyetlen feltöltéssel. És hogy mi az a hülye fogantyú a tetején? Ne aggódjon, azt a felhasználók többsége sem tudja – de egyesek szerint arra jó, hogy fel lehessen akasztani a falra a telefont, és a beépített zseblámpájával remekül helyettesíthet egy villanykörtét.

Rovataink a Facebookon