Milyen szaga van a világűrnek?
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- Újra kell írni a tankönyveket, megtalálhatták a nyolcadik kontinenst
- Nincs bizarrabb halottkultusz: felöltöztetett múmiák százait akasztották a kolostor falaira
- Bárkiből hős lehet a virtuális univerzumban
- Ezek a legunalmasabb emberi tulajdonságok, a panaszkodás köztük van
- Egészen extrém, de miért létezik egyáltalán mérgező főnök?
Gondolkoztak már azon, hogy milyen szaga lehet az űrnek? Na jó, magának az űrnek nyilván semmilyen szaga nincs, de az, ami benne van, a beszámolók szerint egészen változatos módon bűzlik.
Konkrétan az űrbe persze még az asztronauták se tudnak csak úgy beleszagolni, hiszen megfulladnának a vákuumban, de a nyílt űrben a ruhájukhoz, felszerelésükhöz tapadó anyagok szagát az űrállomásra visszakerülve már érzik, ahogy azok a levegővel keverednek. Akkor viszont a legkülönfélébb kellemetlenségeket érzik, ha beleszagolnak a levegőbe.
A leggyakoribb hasonlatok szerint olyan, mintha valami odaégett volna, vagy mintha egy autóversenyen lennének. Ez azért van, mert az üzemanyagok és más szénszármazékok égetésekor melléktermékként keletkező policiklusos aromás szénhidrogének a csillagközi anyagban is jelen lévő, a csillagok formálódását és pusztulását kísérő vegyületek. (Sőt, az élet kialakulásával is egyre gyakrabban hozzák őket kapcsolatba.)
Persze azon is múlik az űrszag, hogy ki az, aki érzékeli és ismert szagokhoz próbálja hasonlítani. A Buzzfeed egyszer összeszedte, hogy maguk az asztronauták mi mindenhez hasonlították már a szagokat. Változatos tapasztalatokról számoltak be:
- égett faszén
- sülthús
- elhasznált puskapor
- hegesztési gázok
- dió és fékbetét
- odaégett mandulás süti
- egy napja a hóban hagyott nedves ruha
- rum.
Louis Allamandola, a NASA Ames Kutatóközpontjában működő Asztrofizikai és Asztrokémiai Labor igazgatója szerint a Naprendszerünk szaga különösen erős, mert tele van szénvegyületekkel, viszont kevés benne az oxigén. És bár a saját csillagrendszerünkön kívül még nem jártunk, ha egyszer a csillagközi térbe is eljutnánk, Allamandola szerint még sokkal változatosabb szagokkal is találkozhatnánk.
Korábban a NASA egyébként próbálta is az űrben tapasztalható szagokat mesterségesen előállíttatni (bár végül letettek erről), hogy a gyakorlatozó űrhajósokat már ne érje váratlanul a bűz, amikor élesben találkoznak vele. Ehhez egy Steve Pearce nevű illatszakértőt kértek fel, aki érzékletesen írta le a végeredményt:
Képzeljék el az izzadt lábszagot és az állot testszagot, ehhez keverjenek körömlakklemosót és benzint... és már közelítenek!
Rovataink a Facebookon