Az igazság az igazságszérumról
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
Filmekben számtalanszor láttuk már a jelenetet: valakit vallatnak, de semmilyen kínzás hatására nem hajlandó elárulni a titkait, erre beadják neki az igazságszérumot, és rögtön megered a nyelve. Rendszeresen lehet olvasni a hírekben, hogy felmerült az igazságszérum használata például terroristák vagy sorozatgyilkosok kikérdezésekor - ami azt feltételezi, hogy a szer a valóságban is működik.
Pedig valójában nem. Vagy legalábbis nem úgy, ahogy elképzeljük. Viszont sokáig ennek ellenére használták titkosszolgálatok és nyomozó szervek, kétes hatékonysággal.
Az igazságszérum kémiai neve Pentothal, avagy tiopentál-nátrium, avagy C11H17N2NaO2S. 1930-ban fedezte fel két amerikai kémikus, véletlenül, amikor egy új fájdalomcsillapító kifejlesztésén dolgoztak. Az hamar kiderült, hogy a Pentothal nem igazán jó fájdalomcsillapításra, viszont nagyobb dózisban használva gyors úton kiüti a pácienst. Ezt a tulajdonságát később műtéti altatásnál, mesterséges kóma előidézésénél, sőt, kivégzéseknél alkalmazott méreginjekciókban is használták.
Hamarosan az is kiderült, hogy kisebb dózisban fura tünettel jár a Pentothal használata, a páciensek ellazulnak tőle, és feloldódva összevissza beszélnek mindenféléről, mintha részegek lennének. Ez egyébként nem is állt messze a valóságtól, a vegyület ugyanis a vegyület az agyba jutva a GABA nevű neurotranszmitter hatását másolja le, ami egy transz-szerű, lalassult agyműködéshez vezet - pont ezt csinálja az alkohol is,erről itt írtunk bővebben.
A kísérletek során észrevették, hogy a Pentothal hatására háborús traumán átesett katonák tudnak beszélni a velük megesett szörnyűségekről, amelyekről józanul nem - a szer szorongásoldó hatása ledönti azt a pszichológiai falat, amire ők nem képesek. A következő lépés természetesen az volt, hogy a hatásmechanizmust bűnügyek gyanúsítottjainál használják, hátha náluk is beválik vallomás kicsikarására. Az elmélet emögött az volt, hogy ha a szérummal lelassított agyműködés mellett nem tudnak létrejönni olyan bonyolult mentális reakciók, mint a félelem vagy a szorongás, akkor az alany meggyőzően hazudni, és keresztkérdések között hihetően lavírozni sem fog tudni, hiszen az is összetett agyi tevékenységet igényel.
Az igazságszérummal éveken át kísérleteztek, és több kutatócsoport is arra jutott, hogy a Pentothal alkalmas ilyesmire; sokáig használta is vallatásoknál a CIA és a KGB is. Amerikában egy 1963-as legfelsőbb bírósági határozat mondta ki, hogy az így beszerzett vallomások nem használhatók fel a gyanúsítottak ellen. Kiderült ugyanis időközben, hogy attól, hogy valaki nem tud hazudni, még nem biztos, hogy az igazat mondja.
A Pentothal azzal, hogy a komplex gondolkodást lehetetlenné teszi, nem azt éri el, hogy az alany varázsütésre elmondja az igazságot bármiről, hanem azt, hogy gyakorlatilag bármit a szájába lehet adni, ügyesen feltett kérdésekkel és szuggesztív viselkedéssel úgy manipulálható, hogy pontosan azt mondja, amit a kérdező hallani szeretne. 1955-ben aztán egy John Macdonald nevű törvényszéki pszichiáter híres kísérlete mutatta meg, hogy Pentothal hatása alatt olyan dolgokat is bevallanak az emberek, amiket sosem követtek el. Sőt, azt is, hogy ha valaki józanul nem akar beszélni egy témáról, az igazságszérum hatása alatt sem fog. A krónikus hazudozók pedig, akik valamilyen személyiségzavar folytán viselkednek így, bepentothalozva is tovább lódítanak.
Jellemző, hogy ehhez képest még Amerikában is majdnem egy évtizedet kellett várni a szer használatának betiltásáig (és akkor is alkotmányossági aggályok miatt) - elvégre az bármilyen titkosszolgálatnak elég jól jön, ha azt vallanak be neki a vallatott személyek, amit csak a szolgálat szeretne.
Rovataink a Facebookon