A répa nem tesz jót a nyulaknak
Mindenki ismeri Bugs Bunnyt, magyar nevén Tapsi Hapsit, a Warner Bros. Cartoons répazabáló rajzfilmnyulát. Bunny először a negyvenes években tűnt föl a tévé képernyőjén. Nem tudni, hogy már az első adásban is megvolt-e a jellegzetes réparágcsálós karaktere, de az elmúlt csaknem nyolcvan évben már így égett be a nézők tudatába.
A nyúl háziasítása jóval régebbre nyúlik vissza. Állítólag a nyúlevés az ókorban kezdődött – Mózes is a tenyésztett, de nem fogyasztható állatok között említi –, de a nyúltartásra vonatkozóan csak a XIV. századtól maradtak fenn tárgyi bizonyítékok. A házi nyulakat főleg a bundájuk és a húsuk miatt tartották, házi kedvenc csak a XX. századra lett belőlük.
Valószínűleg innentől indulhatott meg a lejtmenet, és kezdték el répával tömni a húsvéti nyuszikat, mert a gyerekek látták Bugs Bunnyt a tévében.
Csakhogy a nyulak valójában nem is esznek répát. Pontosabban megeszik, de nem tesz nekik jót.
Természetes körülmények között a nyulak semmilyen gyökérzöldséget nem fogyasztanak; ez legalább olyan veszélyes lehet rájuk, mint a jégsaláta, a gyümölcsök vagy a gabonafélék. A kedvtelésből tartott nyuszikat sokszor a saját gazdáik etetik egészségtelen ételekkel. A nyúl persze ezeket is megeszi, de a gyökérzöldségeknek és a gyümölcsöknek olyan magas a cukortartalmuk, hogy a nyulak fogszuvasodást kapnak tőle, más egészségügyi problémákról nem is beszélve.
De akkor mit kell adni a nyulaknak? Szerencsés esetben a fő eledelük a széna, esetleg a legelni való fű – tehát nem a nyírt gyep. Adhatunk nekik sötét zöldségeket, például káposztát és brokkolit is; igaz, csak módjával, mert ezek beindítják a gázképződést a belekben, amitől az állat felfújódhat. De répát, almát és más gyümölcsöt inkább ne – vagy csak nagyon-nagyon keveset.
Rovataink a Facebookon