Miért fordult meg az alma az Apple laptopjain?
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
Az Apple arról ismert, hogy nagy figyelmet fordít a dizájnra, laptopjait és mobiljait a legapróbb részletekig megtervezi. Hogyan fordulhatott akkor elő, hogy hosszú évekig fejjel lefelé állt az alma logó a kinyitott laptopokon? Véletlen lett volna? Pont akkor nem figyeltek a dizájnerek? Hiba volt egyáltalán?
Mint sok minden az Apple körül, ez is Steve Jobshoz vezethető vissza. A cég legendás vezérigazgatójának halálakor rengeteg anekdota került elő, a fordított logó történetét is akkor írta meg először a cég egykori munkatársa, Joe Moreno.
Az Apple akkori munkatársait összezavarta, hogy a laptopot kinyitva fejjel lefelé állt az alma. A cégnek akkoriban volt egy belső rendszere, ahol kérdéseket lehetett feltenni, amelyeket aztán megvitattak. Ez a kérdés is bekerült a rendszerbe.
Ha a logó a felhasználó felé néz, amikor a laptop összecsukva hever előtte, akkor fejjel lefelé áll a kijelzőt kinyitva. De ha azt akarjuk, hogy felnyitva helyesen álljon az alma, akkor becsukva állna fordítva (pont úgy, ahogy ma van). A dizájnercsoport megvitatta a kérdést, de a végső szót Steve Jobs vezérigazgató mondta ki. A kilencvenes évek PowerBookjaira így került az alma.
Steve Jobs állítólag a legjobb felhasználói élményt akarta, és mivel a laptop tulajdonosa általában akkor látja a logót, amikor a gép összecsukva hever előtte, ez eldöntötte a kérdést. Jó néhány évnek kellett eltelnie, míg megváltoztatta véleményét, mert persze megint Steve Jobs volt az, aki a változásról döntött, miután néhány év kihagyás után visszatért az Apple-höz.
Hogy mi lehetett a változás oka, arról csak találgatni lehet. Elképzelhető, hogy a hollywoodi filmekben akkor már elég népszerű Apple-gépeknél a filmvásznon már nem mutatott jól a fejjel lefelé álló alma. A Bloomberg egy korábbi cikkében arról írt, hogy a hollywoodi producerek nyomására döntött a változásról az Apple. Annyira utálták a filmkészítők a fordított almát, hogy állítólag nem is egyszer matricát ragasztottak rá, hogy jó irányban álljon.
A jófiúké az Apple-gép?
Ha már a hollywoodi filmekről és az Apple kapcsolata szóba került, erősen tartja magát a legenda, hogy a filmekben a cég termékeit csak a jó fiúk használhatják, a rosszak nem. Állítólag a 24 című sorozat korai epizódjaiban is ezzel spoilerezték el, kiből lesz az áruló: aki a windowsos gépet használja (a későbbi évadokban a jók HP-t is használtak). Ennek a legendának semmilyen alapját nem találtuk meg, de az Irish Times egy 1996-os cikkében megemlítik, hogy azért többnyire a jók kapják a PowerBookot.
Rovataink a Facebookon