![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
A vakfolt, görög nevén szkotóma a retina látóterében található rész, amiben nincsenek fényérzékeny receptorok. Mindenkinek vannak természetes vakfoltjai, de ezeket magunktól nem vesszük észre.
A vakfolt a szemen belül, a látóideg tetején helyezkedik el. Maga a látóideg az az idegcsoport, ami a szemgolyó hátsó részéhez csatlakozik, és onnan az agyig továbbítja a fényérzékeny receptorok által felfogott fényt. A kis kerek folt, ahol ezek az idegek a szemgolyóhoz csatlakoznak, látóidegfőnek hívják (papilla nervi optici); ebből teljesen hiányoznak a fényérzékeny sejtek. Ebből kifolyólag a látóterünkben automatikusan vakfolt képződik
![GettyImages-72352723](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/1782/17828/178287/17828736_67fec5126f4d2a5f581a141c67e30a06_wm.jpg)
.
Hogy ezt mégsem vesszük észre, annak az az oka, hogy mindkét szemünk saját látótere van akkora, hogy kompenzálja a vakfoltot. Az agyunk hozzászokott a vakfolt jelenlétéhez, és egy ügyes trükkel eléri, hogy az egyik szemünkből befutó információkkal kompenzálja azt, amire a másik szem nem láthat rá. Ezért látunk mégis teljes képet – az agyunk kitölti a vakfoltokat. (Az agy egyébként számos hasonló trükköt végez: a szem felépítése miatt tulajdonképpen az egész világot fejjel lefelé kéne látnunk, de az agyunk ezt a korrekciós munkát is elvégzi.)
A vakfoltok megléte tehát természetes, nem kell aggódnunk miatta. Vannak azonban anormális vakfoltok is. Ha ezek megjelennek a látóterünkben, érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis ez más betegségek jelenlétére utalhat. A látható vakfolt kialakulhat migrén vagy glaukóma (zöld hályog) miatt is, de a kiváltó oka lehet más szembetegség is, például makuladegeneráció (szemfenéki meszesedés), vagy retinaleválás is. A szemészek ilyenkor az Amsler-rács használatával ellenőrzik, hogy fellépett-e bármilyen károsodás.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Rovataink a Facebookon