Az ember, akit a halála után akasztottak fel
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
Oliver Cromwell brit hadvezér és államférfi 1599. április 25-én született a cambridge-i Huntingtonban. 1658. szeptember 6-án halt meg vérmérgezésben. Cromwell kivégzését 1661. január 30-án tartották, miután kötél általi halálra ítélték.
Nem, nincs itt semmi tévedés, nem írtuk el a dátumokat. Oliver Cromwell azon kevesek egyike, akiket a haláluk után, posztumusz ítéltek... halálra.
A fentiekből sejthető, hogy Cromwell nem mindennapi bűntettet hajthatott végre. Csakugyan: ő volt az angol puritánok, az úgynevezett vasbordájúak (ironsides) seregének vezetője, akik az angol polgárháborúban letaszították a trónjáról I. Károly angol uralkodót. Őfelségét 1649-ben kivégezték, majd kikiáltották a köztársaságot. A Skócia és Írország ellen is hadat indító Cromwell volt a három ország lordprotektora 1653-tól 1658-ig.
Halála után Cromwellt a Westminster-apátságban, VII. Henrik kápolnájában temették el, hatalmas pompával. Csakhogy a brit monarchia 1660-ban ismét átvette az uralmat, és Cromwellt a királypártiak árulónak minősítették. A monarchia restaurációjakor II. Károly király amnesztiát hirdetett azokkal szemben, akik a polgárháborúban a rossz oldalon álltak, de ez nem vonatkozott azokra, akik részt vettek I. Károly kivégzésében.
A monarchia valóságos hajtóvadászatot folytatott I. Károly gyilkosa után, de máig nem sikerült egyértelműen tisztázni, hogy ki lehetett a hóhér. A gyilkossággal megvádolt William Hulet csupán néhány év börtönt kapott; eszerint a bírák sem voltak biztosak benne, hogy ő volt az elkövető.
Cromwellről tudni lehetett, hogy támogatta I. Károly kivégzését; a gyanúsítottak listáján az ő neve harmadikként szerepelt. Noha szilárd alibije volt a kivégzés időpontjára, II. Károly úgy döntött, hogy Cromwell megérdemli a halálbüntetést – még akkor is, ha az ítélet-végrehajtás időpontjában már halott volt. Cromwell tetemét ezért exhumálták, hogy posztumusz megölhessék. Hasonlóan járt John Bradshaw, aki I. Károly kivégzésekor a Legfelsőbb Bíróság elnöke volt, valamint Henry Ireton, Cromwell veje, a köztársaság parlamenti hadseregének vezetője.
A kivégzés időpontját úgy választották meg, hogy az I. Károly halálának 12. évfordulójára essen. A felakasztott holttesteket a hóhérok lefejezték, majd jeltelen sírba dobták. A fejüket karóba húzták és kitűzték a Westminster Hall tetejére, ahol több mint 20 éven át voltak közszemlére téve. Akkor sem az uralkodó ház megbocsátása miatt kerültek le onnan, hanem azért, mert egy vihar eltörte a karót, és a fejek szanaszét gurultak.
Nem csoda, hogy az Egyesült Királyság államformája azóta sem lett köztársaság.
(My Send Off | Múlt-kor)
Nyitókép: Cromwell a Marston Moor-i csatában (Print Collector/Getty Images Hungary)
Rovataink a Facebookon