Leégéskor öngyilkosságot követnek el a bőrsejtek
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
- Tízezrével érkeznek hozzánk, fejükben iránytű van, és éktelen lármát csapnak
- Azonnal elutazna? Pattanjon a foteljébe!
A túlzásba vitt napozást követő leégés és hámlás nem egészen annak a jele, hogy az UV-sugárzás károsította és elpusztította a bőrsejteket. Valójában a bőrsejtekben lévő DNS szenved el olyan komoly sérüléseket, hogy a bőrsejtek inkább öngyilkosságot követnek el, hogy megelőzzék a rák kialakulását.
Minden sugárzásra igaz, hogy tönkreteszik a DNS-t, így a Napból érkező UV-sugárzás is károsítani tudja az örökítőanyagot. Ez úgy történik, hogy nagy energiájú sugárzás hatására felcserélődnek a bázispárok, rossz helyre kerülnek a DNS betűinek megfelelő nukleinsavak. Kisebb vagy rövidebb ideig tartó sugárzásnál csak néhány keveredik el, nagyobbnál akár több millió.
Sok esetben még a nagyobb sugárzásnak sincs súlyos következménye, mert elegendő üres terület van a DNS-ben ahhoz, hogy a betűk felcserélődését tolerálja a szervezetünk. A problémák akkor kezdődnek, ha a DNS-hibát nem tudja korrigálni a sejt, a betűsorozat egy része törlődik, duplikálódik vagy rossz helyre kerül, és úgy is marad – ez rákot vagy genetikai rendellenességet okozhat.
Amikor a bőrsejtben túl sok hiba keletkezik (többnyire a T betűvel jelölt timin nukleotidbázisból keletkeznek párok, amelyek szorosan összetapadnak), a sejt általában elhal, öngyilkosságot követ el. Ez az apoptózis, vagyis a programozott sejthalál, melynek során a DNS és a maganyag lebomlik, a sejtalkotók és a citoplazma feldarabolódik, de a membrán ép marad. Maga az apoptózis teljesen általános jelenség, egy átlagos felnőtt embernél átlagosan 50-70 milliárd sejt pusztul el ily módon naponta. Bár a folyamat nagyon egyszerű, ez egy végső megoldásnak számít, és a beindításában több gén szerepet kap, nem elég az, hogy jó sok UV-B-sugárzás ért minket. A sugárzás viszont tömegesen indíthatja be a folyamatot,
Ilyenkor hámlik le a bőrünk külső rétege.
Azok a károsodott sejtek, amelyek nem hámlanak le, és nem is tudják más módon megjavítani magukat, később korlátlan szaporodásnak indulhatnak, magyarán rákos folyamatok kiindulópontjává válthatnak. A bőr vörösödésének is a sejtek regenerációjához van köze, de egészen más módon.
Bár a szervezetünk számos védőmechanizmussal rendelkezik, érdemes inkább megelőzni a rákot, és távol tartani a bőrünktől a sugárzást.
Rovataink a Facebookon