Igazságot a Velociraptornak!
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
Hiába ordít győzedelmesen a Tyrannosaurus minden egyes Jurassic Park (újabban World) epizód végén, a filmsorozat valós sztárjai a Velociraptorok. A nem túl nagy testű, de annál mozgékonyabb, intelligensebb és könyörtelenebb ragadozók gyakorlatilag ismeretlenek voltak Michael Crichton regényének megjelenése előtt, de azóta a rövidített raptor megnevezés a félelmetesen ütőképes ragadozók szinonimájává vált.
Nagy kár, hogy az egész úgy kamu, ahogy van, hiszen a Velociraptorok a valóságban pulyka nagyságú, imitt-amott tollas jószágok voltak. Lehet, hogy átitatta őket a vérszomj és a gonoszság, de már az ember nagyságú dinók is körberöhögték őket. Viszont volt valamijük, amire egy thrillerírónak mindig nagy szüksége van:
dögösen hangzó nevük.
A filmbéli Velociraptorok gumi kivitelben 25 éve nem hiányozhatnak egyetlen dinórajongó fiú játékai közül sem. A raptorok a filmekben két lábon jártak, lábkarmaik valóságos szablyákra emlékeztettek, mellső lábaik erős fogásra voltak képesek, hiszen dacára két lábon járásuknak, korántsem korcsosultak el annyira, mint a T. rexé. De a legfélelmetesebb vonásuk a szemükben tükröződő intelligencia volt.
Ez tökéletes leírása a Deinonychusnak, a nagyközönség számára teljesen ismeretlen, és praktikusan kimondhatatlan nevű dinoszauruszfajnak.
A Velociraptort 1920-ban fedezték fel Mongóliában, és 71-75 millió évvel ezelőtt élt a krétakor késői szakaszában. Mára már több mint egy tucat szinte teljes csontvázat tártak fel a Velociraptor két ismert fajából, így az egyik legismertebb őshüllőnek tekinthető – mármint paleontológuskörökben. A laikus Jurassic Park-rajongót akkor érhetik az első meglepetések, ha kicsit utánanéz a Velociraptor méreteinek. A dinó maximális súlya 15 kiló lehetett, és noha 2 méter hosszúra is megnőtt, ennek nagy részét vízszintesen tartott tollas farka tette ki.
A feje búbja úgy 70 centiméter magasan lehetett. Mellső lábait is tollak borították, de azért volt még rajta karom is, aminek jó hasznát vette áldozatai megölésekor. Állkapcsaiban 55-60 ritkásan álló foggal rendelkezett. Szóval a maga mérettartományában komoly ragadozónak számított, de minthogy nem volt nagyobb a mai pulykánál,
egy katasztrófafilmbe hajló thriller főgonoszának szerepét kevesen osztanák rá.
Ellenben ott volt a Velociraptorral ugyan szegről-végről rokon, de jóval korábban (108-115 millió éve) élt, teljesen eltérő kinézetű Deinonychus. John Ostrom, akit sokan a modern tudományos dinoszauruszkutatás atyjaként tisztelnek, éppen a Deinonychus vizsgálata révén érte el azokat az eredményeit, amelyek forradalmasították az őshüllőkkel kapcsolatos tudásunkat, és elindították a dinók hideg- vagy melegvérűségéről szóló ádáz tudományos vitát. Előtte a dinókat nagy lomha gyíkoknak tekintették, de a Deinonychus csontváza egy villámgyorsan mozgó, alkalmazkodóképes ragadozó képét sugallta.
A Deinonychus a klasszikus (tollatlan) dinoszauruszfelfogás szerint pontosan úgy nézhetett ki, ahogy a Jurassic Park a Velociraptort ábrázolja. A valóságban vélhetően a Deinonychus is tollas volt, de még jó pár évtizednek kell eltelnie, míg a közfelfogással teljesen ellentétes kinézetű, tollal borított dinók képe átszűrődhet a popkultúrába.
A görög eredetű név jelentése pontosan leírja legszembetűnőbb vonását: a hátsó lábain lévő halálos erejű karmokat. A Deinonychus ugyanis borzalmas karmot jelent, csak hát nagyon nehéz kiejteni, pláne akkor, ha a kiszabadult Deinonychusok elől menekül, és levegőért kapkod a színész.
A Jurassic Park regény- és filmváltozata elején egyaránt Montanában ásnak a paleontológusok – épp Deinonychus fő lelőhelyén (távol a mongóliai Velociraptortól). Crichton tehát pontosan ismerte a halálos karmú dinó minden vonását, és ezeket egészen pontosan adta vissza a regényben. Az író kényes volt a részletek pontosságára, és amikor eldöntötte, hogy ennek a fajnak szánja a regény egyik legfontosabb szerepét, számos alkalommal ellátogatott a Yale Egyetemen dolgozó John Ostromhoz, a Deinonychus felfedezőjéhez. Egyeztette vele a regénybeli dinó kinézetét, viselkedését, próbálta viszonylag reálissá alakítani az ábrázolást. Ostrom visszaemlékezése szerint
Crichton azért is felhívta, hogy bocsánatot kérjen tőle, amiért végül úgy döntött, hogy a dInó nevét lecseréli a Velociraptorra, mert annak hangzása sokkal drámaibb.
A filmváltozatot előkészítő Spielberg és munkatársai ugyancsak megkeresték Ostromot, és elkérték tőle a Deinonychust leíró tanulmányait, de a nevet a regényhez képest változatlanul hagyták.
Nem sokkal az első Jurassic Park forgatásának megkezdése után fedezték fel a Utahraptort, amely a Velociraptort és a Deinonychust is magába foglaló család legnagyobb testű és legfélelmetesebb ismert tagja. A Utahraptor kinézete kísértetiesen hasonlított a filmbéli (hamis) Velociraptorokra. A Jurassic Park egyik trükkmestere így emlékezett erre:
Mi megterveztük és megépítettük. Ők pedig ezután felfedezték. Ettől azóta is megáll az eszem.
A felfedezők gondolkodtak azon, hogy Spielbergről nevezzék el a dinót, végül inkább Utah állam neve mellett döntöttek. Tavaly meg is választották a Utahraptort az állam hivatalos dinoszauruszának.
Rovataink a Facebookon