Egy francia cica volt az első macskanauta
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
Mielőtt az első ember, Jurij Gagarin végrehajtotta volna történelmi űrrepülését, a világ sok országában kísérleteztek állatok űrbe juttatásával. Az állatos rakétakísérletek fő célja az volt, hogy a tudósok megbizonyosodjanak róla, az űrrepülés biztonságos az emberre nézve is. Többek között azt vizsgálták, élettanilag nem veszélyes-e a mikrogravitáció (avagy súlytalanság) valamint a megnövekedett kozmikus sugárzás, ami a légkörön túl, Föld körüli pályán hat az űrhajósokra.
Az első gőte, halál és magyaribéla az űrben
Nem Lajka volt az első élőlény az űrben, és nem Ham volt az első majom. Az űrhajózás úttörői a muslicáktól Tyereskován át az Indexig.
A tudósok rengetegféle élőlénnyel kísérleteztek, mire nagy bátran embert szíjaztak volna a sok-sok tonna robbanásveszélyes üzemanyaggal töltött kezdetleges rakétákon ülő pilótafülke ülésébe. Az első emberek előtt jártak rövidebb-hosszabb időre muslicák, majmok, egerek, kutyák is az űrben - legismertebb mind közül természetesen Lajka kutya lett, a szovjet űrprogram szomorú sorsú négylábú hősnője. Azt viszont kevesen tudják, hogy az ember másik nagy házi kedvence, a macska is viszonylag hamar eljutott az űrbe, sőt az első példány épségben vissza is tért onnan.
Ő volt Félicette, egy fekete-fehér foltos házimacska, a francia űrprogram doromboló büszkesége.
Az űrkutatás történetének első macskáját 1963. október 18-án egy Véronique AGI szuborbitális rakétával lőtte föl az űrbe a Repülőorvosi Oktatási és Kutatóközpont (Centre d'Enseignement et de Recherches de Médecine Aéronautique – CERMA) Franciaország algériai űrközpontjából. A Véronique rakétacsaláddal a francia űrkutatási tanács (Comité des Recherches Spatiales – CRS) már 1950 óta kísérletezett, az macskás föllövés volt a 46. startja a német V-2 rakéták alapján fejlesztett francia rakétatípusnak. A filigrán, hat méter magas, legfeljebb kéttonnás, egyfokozatú, folyékony hajtóanyagú rakéta küldetése meglehetősen fontos volt, és rendben is zajlott minden: a szaharai francia bázisról indított rakéta orrkúpjába rakott macska sikeresen átvészelte a 13 percig tartó űrutazást.
A rövid küldetési időből is kitűnik, hogy a macskát rejtő kis űrhajó nem állt Föld körüli pályára, csak úgynevezett űrugrást hajtott végre (mint az első amerikai űrhajós, Alan Shepard), a szuborbitális repülés során 152 kilométeres magasságig jutva. A rakéta hajtóműve a beindítás után 42 másodpercig működött, a kísérleti állat ez idő alatt 9,5 g-s gyorsulást, majd miután a rakéta orr-része rendben levált, körülbelül öt percig tartó súlytalansági állapotot élt át. A neheze az űrhajó visszatérési pályáján jött: a pörgő és rázkódó szerkezetben 7 g-s erőhatások érték a gyanútlan, valószínűleg nagyon meglepett állatot, aminek az ejtőernyők kinyílásakor – szűk kilenc perccel a start után – 9 g-s gyorsulási erővel kellett megbirkóznia. A sikeres landolás után helikopterrel kutatták föl az űrt épségben megjáró macskát, hogy vállára vehesse végre a jól megérdemelt világhír.
A kezdetben csak C 341 kódjellel szereplő állat egyike volt a 14 macskának, amiket a francia űrprogram kutató kiképeztek a kísérletekhez. A Félicette francia női nevet a sikeres űrrepülés után kapta meg hivatalosan, miután a korabeli sajtó elkezdett Felix néven hivatkozni a híres rajzfilmmacskára hasonlító macskanautára, több országban még bélyegeket is kiadtak, amiken ez a férfinév szerepelt a macska képe alatt. Mindezzel azt az tévképzetet keltve, mintha egy hím egyed lett volna az úttörő, egyes vélekedések szerint elvéve ezzel a nőstény macskáktól a történelmi dicsőséget, ebben az apró tévedésben is visszatükrözve a patriarchális elnyomást.
Az első űrhajós macska híre bejárta a világot, még kis hazánkba is eljutott, igaz jókora késéssel. A Jövő Mérnöke 1964. március 16-i, 8. számában, "Az 1963-as év űrkutatási eseményei" című cikkben még csak annyi szerepelt, hogy
Októberben Franciaországban Veronique rakétával macskát lőttek fel ballisztikus pályán. A macska szerencsésen földet ért.
Az 1965. december 1-jei Ország-Világ magazin már három bekezdésben számolt be "ŰR-CICÁK" címmel Félicette kalandjairól – érdekes módon úgy, mintha még nem történt volna meg az űrrepülés. Az olvasók mindenesetre megtudhatták, hogy míg az amerikaiak majmokkal kísérleteztek, addig a franciák macskákat képeztek ki űrhajósokká:
Hosszú hónapokon keresztül edzik a tudósok a mit sem sejtő cicákat, hogy eleget tudjanak tenni tudományos feladatuknak. Különböző gyakorlatokat végeztetnek velük, különleges étrendet írnak elő számukra. Végül is sebészi úton elektródákat helyeznek koponyájukba, hogy a testükben lejátszódó biológiai folyamatokat közölni tudják földi megfigyelőikkel. 14 cicát készítenek elő űrhajózásra a párizsi légügyi orvosi központban. Közülük azonban egyelőre csak a fehér-fekete foltos Felicette mutat megfelelő képességeket. A többiek falánkak, és hízásra hajlamosak. Még a cicák számára elég sanyarú táplálékon is túlságosan gyarapodnak. Csupán Felicette súlya felel meg az előírásoknak, s igy ő lesz az első macska, amelyet a szaharai rakétakilövő állomásról útnak indítanak a világűrbe. Nyávogását a világ összes űrkutató állomásain rögzítik hangszalagra, esetleg a képe is megjelenik majd a tv képernyőjén. Annyi bizonyos, hogy ilyen sokra még nem vitte cica — a földön.
Lajka kutyával ellentétben Félicette-ről hamar megfeledkezett a világ. Ennek részben az is volt az oka, hogy a francia űrügynökség nem csapott körülötte akkora felhajtást, mint a szovjetek az első űrkutya körül. Erre jó okuk volt, szerintük ugyanis a francia kísérletekhez használt macskák nem igazán voltak médiaképesek, azaz nem voltak alkalmasak a francia űrprogrammal kapcsolatos megnyerő kép kialakítására: a koponyájukon viselt, agyukba ültetett elektródák ellenérzést, sőt sokkot válhattak ki sokakban, állatvédők tiltakoztak is a kíséretek ellen. (A Félicette agyának kilenc pontjára ültetett elektródák a repülés közben keletkező neuroimpulzusokat közvetítették a földi központnak, illetve ezeken keresztül stimulálták is a macska agyát, végtagjait.)
A francia űrprogramban egyébként nem Félicette volt az egyetlen állat, előtte Hector, a patkány volt az első francia élőlény ami megjárta az űrt. Félicette után újabb macskát küldtek föl, de sajnos a rakéta meghibásodása miatt a második kísérleti alany nem élte túl a küldetést. A maradék 12 kiképzett macska végül nem vált űrhajóssá, Franciaország ugyanis a hatvanas évek második felében áttért a majmokkal végzett kísérletekre.
Félicette űrutazása jól használható adatokkal szolgált a tudósok számára. A nyugodt viselkedése és megfelelő testsúlya (2,5 kilogramm) miatt kiválasztott macska a start és az emelkedés ideje alatt nagyon éber volt, a szívverését, légzését figyelő szenzorok szerint a súlytalanság percei alatt nyugodtan viselkedett, és a kissé rázós visszatérés alatt került ismét fokozott izgalmi állapotba – érthető okokból. Félicette két hónapot élhetett még az űrutazása után, a kísérleti állatot végül a kutatók elaltatták, hogy boncolással megvizsgálhassák milyen hatással volt az állat agyára az űrben töltött idő.
A világhír 2017-ben vette ismét szárnyára a francia űrmacskát: közösségi finanszírozású projekt indult a Kickstarteren, hogy szobrot emeljenek Félicette tiszteletére. A célul jelölt 40 000 font (kb. 15 millió forint) a nagy hírverésnek köszönhetően össze is gyűlt, és Gill Parker szobrász már elkészítette az első agyagváltozatot a tervezett másfél méteres bronzszoborhoz, amit a strasbourgi Nemzetközi Űregyetem területén állítanak majd föl valamikor a közeljövőben – így Lajkához hasonlóan köztéri műalkotás őrzi majd az űrkutatás hosszú időre elfeledett macskahősének emlékét.
Szegény Lajka kutya élve megsült
Az első űrhajós valójában nem bírta hat napig, ahogy a szovjet propaganda állította. Nem is az oxigénje fogyott el, sokkal csúnyább halála volt.
Rovataink a Facebookon