Amerika a kalózok miatt nem használ metrikus rendszert
A tengeri vihar ismét beleszól a történelembe, avagy egy segítőkész botanikus tragikus esete a Karib-tengeren.
1793-ban az Egyesült Államok újszülött államként az angol és holland gyarmatbirodalmak mértékegységeit használta, ahogy épp kijött a lépés. A dolog nemcsak matematikai rémálom volt, de szövetségi szinten is megbénította az államok közötti kereskedelmet, így rögtön fontos döntéssel kellett szembenézniük az amerikai vezetőknek: milyen mértékegységrendszert használjanak?
Thomas Jefferson gyorsan döntött. Az Egyesült Államok kifejezetten jó kapcsolatokat ápolt Franciaországgal, ahol ekkoriban vezették be a metrikus rendszert. Egy dolog hiányzott csak, egy meggyőző prezentáció fényes tárgyakkal.
A franciák áldásával ekkor indult el az Újvilág felé Joseph Dombey köztiszteletben álló botanikus, egyik hóna alatt egy egyméteres rézrúddal, a másik alatt egy egy kilogrammos rézhengerrel.
Dombey tapasztalt hajós volt, de a metrikus rendszerre fittyet hányó szél közbelépett: egy vihar a Karib-tengerre sodorta hajóját, és hát tudjuk, hogy a Karib-tenger kiknek a gyakori előfordulási helye (khm... Jack Sparrow). Váratlanul kalózok jelentek meg, és megrohamozták a hajót. Dombey spanyol matróznak álcázta magát, de valahogy kitudódott arisztokrata mivolta, ezért a kalózok rabláncra verték és váltságdíjat követeltek érte. A váltságdíj sajnos elmaradt, és Dombey végül fogolyként halt meg. Amerika pedig lemaradt a metrikus rendszerről.
A történet utóélete, hogy dörzsölt üzletemberek lévén, a kalózok értékesítették az elhunyt Dombey ingóságait, vagyis hajóját és személyes tárgyait. Egyedi réz etalonjai így kerültek a washingtoni Ellicott család tulajdonába, akik az amerikai szabványügyi és technikai intézetnek ajándékozták azokat 1952-ben.
Rovataink a Facebookon