![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
- Tudomány
- Ma Is Tanultam Valamit
- gyémánt
- golconda
- koh-i-noor
- ázsia
- india
- brit királyi család
- koronaékszer
Borzalmas átok ül a világ legnagyobb gyémántjain
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
A Golconda gyémántok a világ legtisztább drágakövei, zárvány- és szennyeződésmentesek, alacsony nitrogéntartalmúak, nagyok és csillogóak, de nem veszélytelen a birtoklásuk. A két leghíresebb fajtája semmilyen körülmények között nem lehet férfiak birtokában, különben baj és szerencsétlenség zúdul a fejükre. Ahogy ez történt évszázadokon át mindenkivel, aki megkaparintott egyet-egyet a nagy gyémántok közül. A nevére rácáfoló Hope gyémánt halált és nyomort, a híres Koh-i-noor erőszakot és véres konfliktusokat vont tulajdonosai fejére. Vagy ez csak a legenda?
![A Koh-i-noor gyémánt a brit koronaékszerek közé tartozik. A VI. György feleségének, Erzsébet királynénak készült korona egyik dísze](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/5602/56029/560292/56029263_c1c08120a8fe95f20e240c9ff0bf24c3_wm.jpg)
Átkozott Fényhegy
A Golconda gyémántok egyik leghíresebb darabja a 105,6 karátos Koh-i-noor, ami 1849 óta a brit koronaékszerek közé tartozik. A VI. György feleségének, Erzsébet királynénak készült korona egyik dísze. A gyémánt története Ázsiában kezdődött időszámításunk előtt, eredetileg 181 karátos lehetett, szabálytalan formájú, és veszélyes. A kő ősi hindu leírása arra figyelmeztet, hogy:
aki birtokolja ezt a gyémántot, az birtokolja a világot, de megismeri annak minden szerencsétlenségét is. Csak Isten vagy nő viselheti büntetlenül.
És tényleg, a történelem során a drágakő különböző hindu, mongol, perzsa, afgán és szikh uralkodók között keringett, és mind véres konfliktusokat vívtak a birtoklásért. Tulajdonosai elvesztették hatalmukat, de volt, hogy az életüket is. Nevét a 18. században kapta a perzsa sahtól, akit megihletett csillogása és elnevezte Koh-i Noor-nak, vagyis Fényhegynek. A Kelet-Indiai Társaságtól került a britek Viktória királynőjéhez, ő hozta a rendeletet, hogy:
csak nő lehet a tulajdonosa a férfiakat sújtó szerencsétlenségek elkerülése miatt.
A világ másik legértékesebb gyémántja a kicsit kékes árnyalatú Hope, azaz Remény. Ez a világ harmadik legértékesebb köve, 45,52 karátos, 250 millió dollárt ér, és ma is megcsodálható a washingtoni Smithonian múzeumban.
A Hope a 17. században kerülhetett elő az indiai Kollur bányából, 1666-ban a francia drágakő-kereskedő, Jean-Baptiste Tavernier kezébe került, róla kapta a Tavernier Blue nevet. Tőle XIV. Lajos francia királyhoz vándorolt, majd XVI. Lajos feleségének, Marie Antoinette királynénak a nyakában csüggött. Ekkor „francia kéknek” hívták, de jött a forradalmi zűrzavar, a királyi párt kifosztották, majd kivégezték. Innentől elveszítjük a Hope gyémánt útját, viszont egy hasonló méretű és formájú kékes kő 1812-ben felbukkant Londonban Daniel Eliason gyémántkereskedőnél. Tőle vette meg egy tehetős bankár, Thomas Hope, akiről a gyémánt a nevét is kapta.
![A Hope gyémánt a Smithsonian Múzeumban kiállított tárlatán 1995-ben](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/5602/56029/560292/56029267_49736f7e42d88239e433fe90eaa89d61_wm.jpg)
2005-ben a krisztallográfusok számítógépes elemzés segítségével bebizonyították, hogy a londoni Hope megegyezik a „francia kékkel”. A 19–20. században többször gazdát cserélt, legismertebb tulajdonosa Evalyn Walsh McLean volt, egy ír–amerikai aranybánya-tulajdonos lánya, akinek 1911-ben vásárolta meg férje a párizsi Cartier ékszergyártó cégtől. Bár a Hope-ról is rebesgették, hogy átok ül rajta, Evalynt ez nem érdekelte, bátran pompázott benne jeles társasági eseményeken, például a Fehér Házban tett látogatásakor. Aztán beütött a krach, a házaspár 9 éves fia egy autóbalesetben meghalt, két évre rá a férj, Edward korrupciós botrányba keveredett, időközben mindketten alkohol- és drogfüggők lettek, Edward megcsalta Evalynt, elváltak. Edward féktelenül költekezett, a családja tulajdonában lévő Washington Postot vagyonkezelők kaparintották meg. Jött az anyagi csőd is, ráadásul a bíróságon őrültnek nyilvánították, végül egy elmegyógyintézetben halt meg. Néhány évvel később a házaspár lánya is elhunyt, állítólag altatótúladagolásban. Hogy közben Evalyn mit csinált? Tovább drogozott, ivott és rendületlenül viselte az óriási gyémántot, mígnem 1947-ben, csupán 60 évesen meghalt. A Hope-ot unokáira hagyta, de a rá vigyázó vagyonkezelő cég eladta és a Smithonianbe került, hogy már senkinek ne okozzon gondot.
De honnan jönnek ezek a földöntúli csodák?
A Golconda gyémántok nagy vulkánkitörésekkel kerülnek a Föld felszínére a kimberlit nevű (nevét a dél-afrikai Kimberleyről kapta) magmás kőzetben. A vulkáni tevékenység magmafeláramlása kimberlitkürtőket hoz létre, amikben akár 3 milliárd éves drágakövek is lehetnek. Ahol kimberlit van, ott nagy valószínűséggel gyémánt is, de hogy találunk rá a kimberlitre? Egy növény, a Pandanus candelabrum, avagy csillárfa libériai csavarpálmafaj segítségével, ami általában kimberlitkürtőkön él – valószínűleg ezek magas magnézium-, foszfor- és káliumtartalma miatt.
Egy új kutatás szerint a legértékesebb gyémántok a mai Andhra Pradesh területén található Vajrakarur kimberlitmezőről származhatnak. Yaakov Weiss, a Jeruzsálemi Héber Egyetem gyémántspecialista geokémikusa szerint ez a dél-indiai régió valóban tartalmazhat felszínközeli gyémántokat, de a Golconda gyémántok a Föld magjához közeli mélységben alakulnak ki. Ezek eredetének meghatározásához az indiai Savitribai Phule Pune Egyetem geológusai kimberlitek és lampproitok kémiai összetételét tanulmányozták. Azt találták, hogy a Vajrakarur mező kimberlit kőzetei valószínűleg igen mélyről kerültek a felszínre és olyan ásványokat tartalmaznak, amik gyakran fordulnak elő gyémántok társaságában. Műholdfelvételeket analizáltak, növényzet- és nedvességméréseket végeztek, illetve feltártak egy kiszáradt ősi folyómedret, ami gyémántokat sodorhatott Vajrakarurból a Krisna folyóba és mellékfolyóiba. Itt bukkantak a drágakövekre.
Weiss szerint meg kell különböztetni a felszíni gyémántokat a mélyebbről származóktól, mint például a Golcondáktól. Még ha el is választjuk őket egymástól, akkor sem ismert, hogy ezek az extrán tiszta drágakövek hogyan kerülnek a mélyből a Föld felszínére. Lehet, hogy vulkánkitörések alkalmával, mikor forró magmaszökőkutak lövik ki őket, így az alsó kéregbe vagy a felső köpenybe ékelődnek. Ugyanakkor ez is csak egy feltételezés, mert ezekből a szupertisztaságú kövekből hiányoznak azok az apró zárványok, amik megtartják a folyadékot a köpenyből, ahol a gyémántok születtek. Gyönyörűek és keresettek, de a geokémikusoknak nagyon kevés nyomuk van a kutatómunkához. Eredetük talán örökre homályba vész.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Az oldalról ajánljuk
- Belföld
Több mint száz szülő indított pert a védőoltások ellen Magyarországon
Már előre elkészített formanyomtatvány is van ebből a célból.
február 10., 08:24
- Gazdaság
A turisztikai ügynökség vezetője szerint indulhat a Budapest–New York járat
Guller Zoltán: Jön egy új pénzintézet Magyarországon.
február 10., 08:36
- Vélemény
Bödőcs esete a pannon Frankensteinnel
Remélem, a sztárhumorista közéleti térlátása nem szenvedett maradandó károsodást. Németh Róbert írása.
február 10., 08:00
- Külföld
Jöhet a második forduló az ecuadori elnökválasztáson
Mindkét jelölt a drogkereskedelemmel akar leszámolni.
február 10., 07:30
- Futball
Újabb botrány a török futballban, levonult a kárvallott csapat a kamu tizenegyes után
Annyira nevetséges volt az ítélet, hogy még az ellenfél edzője is elismerte.
február 10., 07:25
- Külföld
Kamerák előtt végzett HIV-tesztet az Egyesült Királyság miniszterelnöke
Keir Starmer történelmet írt a G7-vezetők között.
február 10., 07:26
- Belföld
Távozik állami pozíciójából Vesztergom Dóra
A Humánreprodukciós Igazgatóság vezetője a a gyermekvállalás magyarországi helyzetéről beszélt.
13 perce
- Belföld
Egy éve bukott bele a kegyelmi ügybe Novák Katalin, távozása így alakította a magyar politikát
A mérleg: botrányok, politikai viták, gyermekvédelem, és egy új párt.
február 10., 07:43
- Külföld
Évente 1100 embernél okoz tüdőrákot a légszennyezés az Egyesült Királyságban
A szakértők szerint ezek az adatok „pusztítóak”, és a minisztereknek fel kellene ébredniük.
február 10., 08:45
- Külföld
Albin Kurti koszovói miniszterelnök győzelmet hirdetett a koszovói választáson
A szerbek minden lehetséges helyet megszereztek.
február 10., 08:45
- Futball
Nem bírt az Udinesével az éllovas Napoli
Az Inter egy pontra faraghatja a hátrányát.
február 10., 09:24
- Gazdaság
Hamarosan belenyúlhat a kormány a bolti árakba
Ha kell, jöhetnek az árstopok.
február 10., 09:16
- Belföld
Kettészakad az ország, nyugaton borúval, keleten derűvel indul a hét
A levegőminőség alapvetően kedvezően alakul.
február 10., 07:24
- Tech-Tudomány
Mesterséges szuperintelligencia – az emberiség utolsó találmánya
Ha egy szuperintelligens gép arra következtet, hogy a Föld jobb hely az emberiség nélkül, akkor el is intézhet bennünket.
február 10., 05:52
- Belföld
A Publicus Intézet megmérte, mit gondolnak a magyarok Washington szankciójáról
A kormánypárti szavazók körében többen is valósnak tartják a korrupciós vádakat.
február 10., 09:33
- Belföld
Új faj pusztít a Balatonnál, nagy veszélyt jelent az élővilágra
Testalkata, mint a hódé, farka, mint a patkányé.
február 10., 06:04
- Külföld
Kim Dzsongun az atomfegyverprogram felgyorsítását ígérte Észak-Koreában
Nem kíván tárgyalni az Egyesült Államokkal.
február 10., 09:14
- Kultúr
A Magyarázat mindenre nyerte a legjobb filmnek járó díjat
Átadták a 44. Magyar Filmszemle elismeréseit.
február 10., 07:09
- Külföld
Donald Trump a levegőből sújtott le az Egyesült Államok kereskedelmi partnereire
Az amerikai elnök még a Super Bowlra menet sem pihent, új acél- és alumíniumvámok jönnek.
február 10., 06:59
- 120 yard
Elképesztő „mészárlást” hozott az Egyesült Államok leginkább várt eseménye
A történelmi triplázás helyett minden idők egyik legsimább zakója érkezett.
február 10., 04:17
- Belföld
Egy BMW-sofőr úgy rángatta a kormányt az M0-s autópályán, mintha a GTA-ban lenne
A bizarr kormányzási technika miatt akár tragédiába is torkollhatott volna az eset.
február 10., 06:07
- 120 yard
Samuel L. Jackson vitte el a show-t, de Kendrick Lamar azért odapörkölt Drake-nek a félidei fellépésében
A Super Bowl Halftime Show-ja nem durrant nagyot, mégis égetett.
február 10., 06:06
- 120 yard
Annyi pénzt költöttek csipszre és sörre a Super Bowlon, hogy Ben Affleck és David Beckham sem maradhatott ki a buliból
Ezúttal is hatalmas reklámdömping övezte a döntőt.
február 10., 06:46
- Kultúr
A szemétbe szánták, végül több mint 10 millió forintért talált gazdára egy Harry Potter-könyv
A regény az első 500 megjelent, valamint a közkönyvtáraknak kiosztott 300 példányszám között volt.
február 10., 06:52
- Külföld
Kemény felszólítást küldött Oroszországnak és Észak-Koreának a NATO, hatalmas veszélyt jelent a két ország együttműködése
február 10., 06:09
- Külföld
Saját magáról készített deepfake videókat Emmanuel Macron
A francia köztársasági elnök a Voyage, voyage című dalra táncolt.
február 10., 06:54
- Külföld
Elbukott Svájcban a szigorításokat tartalmazó, környezetbarát átalakításáról szóló javaslat
A népszavazáson a polgárok szűk 40 százaléka vett részt, és mintegy 70 százalékuk nemmel voksolt.
február 10., 06:08
Rovataink a Facebookon