- Tudomány
- Ma Is Tanultam Valamit
- marketing placebo hatás
- jobban ízlik a drágább bor
- ízélmény pszichológiája
Finomabbnak érezzük a drágább borokat, pedig nem kellene
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
- Tízezrével érkeznek hozzánk, fejükben iránytű van, és éktelen lármát csapnak
- Azonnal elutazna? Pattanjon a foteljébe!
Nemcsak 9,7 millió orvos és focihoz értő, de ugyanennyi borszakértő országa is vagyunk. Igaz, ha szavakba kellene öntenünk, miért jó egy bor, nem merészkedünk a sommelier-k savgerincet, hordós jegyeket, tanninokat, hosszú lecsengést emlegető szöveglabirintusába. Ha ismeretlen borok közé vet a sors, többnyire nem bonyolítjuk túl a választást, tájékozódáshoz az árat és a palackot figyeljük (persze mást nem is tudnánk a szupermarket polcai előtt, legfeljebb annyit, hogy alsó, vagy felső polcos), és szentül hisszük, hogy minél drágább a bor (amiket szimbolikusan a felső polcokra pakolnak), annál jobb lehet az íze.
Racionális hozzáállásnak tűnik, hiszen az árnak a minőséget kell mutatnia. A jobb klímájú, fekvésű, talajú szőlőültetvények jobb minőségű szőlőiből készített boroknak már eleve jobban megkérik az árát. Az aprólékosabb borkészítési eljárások, vagy a hosszabban érlelt borok több erőforrást igényelnek, a több törődés pedig tovább hajtja felfelé az árat. Nem beszélve a márkáról: neves borászokról ugyanis okkal feltételezzük, hogy minőséget állítanak elő, különben honnan jött volna a hírnevük?
Jobban ízlik, ha drága
„A minőségnek ára van!” – szól a szentencia. Ezért aztán hajlamosak vagyunk finomabbnak értékelni a drágább borokat, mint az olcsóbbakat. Ezt az általános attitűdöt több kutatás is alátámasztotta, köztük az egyik híres kísérletben a Bonni Egyetem agyszkennerében, fekve kóstoltatták a bort az alanyokkal. Miután megjelent a bor ára, egy-egy kortyot adagoltak mindenkinek a szájába, és arra kérték a résztvevőket, értékeljék egy gomb segítségével, mennyire ízlik nekik. Ezután vízzel kiöblítették a szájukat, és érkezett a következő minta. Az árak 3, 6 és 18 euró között változtak, véletlenszerűen. Voltak, akik 45 euró kezdeti kreditet is kaptak, a kóstolások után pedig levonták számlájukról a megjelenített árat.
Amint az várható volt, a drágább borokat jobban kedvelték a részvevők, függetlenül attól, hogy fizetniük kellett értük, vagy ingyen kapták. Beigazolódott tehát, amit addig is sejteni lehetett, hogy a minőségért fizetni kell.
Csakhogy volt egy kis bökkenő:
minden kóstolóminta ugyanazt a bort tartalmazta. Csak az árukat adták meg másként.
Nem véletlenül fektették az alanyokat fMRI-szkennerbe a kutatók, roppant kíváncsiak voltak, vajon mi játszódik le az agyban, amikor a drágább-=jobb faék egyszerűségű igazodási elv mentén hozunk ítéletet.
Átver minket az agyunk
Borkóstoláskor két agyterület volt különösen aktív: az elvárások beépítéséért felelős mediális prefrontális kéreg, valamint az agy motivációs és jutalmazási rendszerének fontos része, a ventralis striatum. Utóbbi terület akkor volt igazán aktív, amikor az árak magasabbak voltak, és úgy tűnik, hogy a fokozódó motivációs és jutalmazó aktivitás kellemesebb ízélményt adott az alanyoknak.
Ám mivel ugyanazt a bort itták különféle árazásban, a prémiumabb ízélmény csak egy illúzió volt. Agyunk tehát jól átver minket, méghozzá oly módon, hogy
a magasabb árak magasabb elvárásokat támasztanak, emiatt hajlamosak (motiváltak) vagyunk finomabbnak érezni a drágább borokat,
a beigazolódó elvárás pedig erős jutalmazó érzettel tölti el agyunkat.
Rafinált egy agymechanizmus, amelynek nevet is adtak: ez a marketing-placeboeffektus, a különös hatásnak azonban megvannak a határai. Nem működött volna a kísérlet, ha például 100 eurósnak beállított ihatatlan lőrét kínálnak a kutatók. A felfokozott elvárásokat durván leromboló csalódás valószínűleg nem marketing-placebohatást, hanem indulatokat keltett volna életre. Ezért egy átlagosnál jobb minőségű, 12 eurós kiskereskedelmi palackárú borral igazolták, hogyan csapjuk be magunkat.
Adódik persze a kérdés, mi van, ha nem ismerjük az árat, és mindenféle előítélet és elvárás nélkül értékeljük a különféle borokat?
Nem hiszünk vakon az árban
Ahogy az árat megadó kísérletet, úgy a vaktesztet is több kutatócsoport elvégezte. Az egyik legnagyobb figyelmet felkeltő vizsgálatban több mint 6000 vakkóstoló értékelte a különböző árkategóriájú borfajtákat, és finoman szólva is csattanós eredmény született: ha nem vagyunk tisztában az árral, akkor már nem a drága borokat élvezzük jobban.
Sőt, inkább az olcsóbb borok vitték a prímet.
Megdőlt tehát a mítosz. Bár az ár és a minőség összefügghet, a magas ár nem jelent automatikusan garanciát. Kiderült, hogy az átlagemberek nem tudják megkülönböztetni az olcsóbb és a drágább borokat (lőrék nem szerepeltek a teszten), mivel az agy csak módjával képes feldolgozni a kifinomultabb ízlelési és szaglási információkat.
Ennek kompenzálására az agy külső jeleket keres az íz meghatározásához, amelyek közül a legfontosabb az ár.
Az is kiderült, hogy a személyes preferenciák jelentős szerepet játszanak abban, hogy melyik ízlik jobban. Úgy is mondhatjuk, hogy a legjobb bor az, amelyik ízlik. Mindegy, mennyibe kerül.
Placebóban élünk
Persze nem csak a borra érvényes a marketing-placebohatás, hanem például a csokikra is, és általában az ételekre, italokra. Egy vizsgálat kimutatta, hogy sokkal jobban ízlik az étel abban az „all you can eat” étteremben, ahol 8 dollárt kellett fizetni, mint a 4 dolláros helyen, miközben ugyanazt az ételt adták. Volt olyan, aki megbánta, hogy olcsó helyen evett, pedig nem kapott rosszabb ételt, mint az, aki a dupláját fizette ugyanazért. Bármennyire is kellemtelen, a bennünk működő marketing-placebohatás azzal a kínos tulajdonságunkkal szembesít, hogy
még neki sem látunk az evésnek, már elvárásokat támasztunk, (elő)ítéletet hozunk, és elfogultan előre eldöntjük, ízleni fog-e az étel.
És hogy véletlenül se legyen egyszerű az ízlelés pszichológiája, még az is perdöntő lehet, milyen színű, anyagú, súlyú és formájú evőeszközzel eszünk, és hogy milyen színű tányérból. Csak miheztartás végett: oxfordi gasztrokutatók szerint piros tányérból kevesebbet eszünk, hajlandóak vagyunk többet fizetni ugyanazért a menüért, ha súlyos és elegáns eszcájggal esszük, a fehér joghurt pedig eldobható, műanyag, fehér színű kiskanállal ízlik a legjobban.
Rovataink a Facebookon