Különleges kantár méri a metánkibocsátást |
Tannin csökkenti a metánt
A tannintartalmú növények termelékenységet javító és metánkibocsátást csökkentő szerepe már egy ideje ismert. A kérődző által bevitt adott mennyiségű szárazanyagnak ahogy növekszik a táptartalma, úgy csökken a metán emissziója - mondta el a BBC-nek Julian Lee, az AgResearch Grasslands munkatársa. Vagyis a termelékenység javul, és arányában csökken a felszabaduló metán mennyisége.
Az viszont nem volt ismert, hogyan hat közvetlenül a tannin, és hogyan lehetne megkülönböztetni az általa képviselt tápanyagtartalomtól például olyan keverékek esetében, mint a bor vagy a kakaó.
Mostanáig soha nem tudtuk kimutatni a különböző tannintípusok által okozott eltérést - mondta a kutató. A legújabb kísérletekben Garry Waghorn és Michael Tavendale kutatók a hüvelyes lótusz esetében el tudták különíteni a tannint és a tápértéket. A metánkutató csoport tovább folytatja a munkát.
Még sok munkába telik a tannin ezen típusának megértése, és annak kiderítése, hogyan lehet a hatását maximalizálni - mondta Julian Lee. Új-Zéland metánkibocsátásának csökkentése feltétlenül szükséges ahhoz, hogy az ország teljesíteni tudja az üvegházhatás csökkentésére aláírt kiotói jegyzőkönyvben szereplő vállalásait.
Birkák károsítják a légkört
Az Új-Zélandon tenyésztett 45 millió juh és 8 millió körüli darabszámú szarvasmarha az ország metánkibocsátásának 90 százalékát adja, és becslések szerint egyedül felelnek az összes itteni üvegházhatást okozó emisszió 43 százalékáért.
Az átlagos új-zélandi szarvasmarha évi 90 kilogramm metánt termel, ami energiában 120 liter benzinnel egyenértékű. Az ország kormánya tervekei szerint a mezőgazdaság nem esik a emissziós büntetőadó alá, ha sikerül a Kiotóban vállalt célokat elérni. De ehhez a mezőgazdaságban a kibocsátások lefaragására még komoly kutatásokra van szükség.