Csütörtökön újabb problémák akadályozták meg a Hubble űrteleszkóp beindítását, és a Nasa szerint az okok kiderítése több napig tarthat. A távcső először szeptember 27-én hibásodott meg, ekkor még csak a Földre képeket továbbító rendszer állt le. Az amerikai űrkutatási szakembereknek sikerült beindítaniuk egy tartalék rendszert, amely utoljára 18 éve, a Hubble fellövése előtt volt aktiválva.
Ezt követően két probléma merült fel. A Hubble egyik legfontosabb műszere, az Advanced Camera for Surveys (ACS) szokatlanul alacsony feszültséget jelzett, ezért a vezérlőszoftvere leállította a működését, írta a New Scientist. Ezt követően a tudományos berendezések vezérlőrendszere észlelt hibát, és emiatt az egész Hubble csökkentett módba állt át.
A legújabb problémák miatt nem halasztják még későbbre a Hubble követező, és egyben utolsó szervizelését. Eredetileg októberben küldték volna fel az űrsiklót a távcsőhöz, de a küldetést jövő februárra halasztották. Ekkor egy új számítógépet kap a Hubble, amelynek a tesztelését jövő héten elkezdik a Nasa szakértői. Az Atlantis űrsikló fedélzetén hét űrhajós utazik majd a távcsőhöz, akik tizenegy nap alatt ötször sétálnak majd az űrben.
A Hubble nagyon fontos csillagászati eszköz, az egyik legnagyobb teleszkóp, amelyet a világűrbe telepítettek. Mivel a földi légkörön kívül van, rendkívül jó minőségű képeket készít. Az utolsó karbantartás után azonban legfeljebb tíz évig lesz működőképes a teleszkóp.