További Űrkutatás cikkek
Alig 11 nappal a Marsra érkezése után a Phoenix szonda beleásott a marsi talajba, és mintát vett belőle. A szonda a felső 2-4 centiméterből szedte fel a vizsgálandó anyagot. A talajminta ezután a szonda fedélzetén lévő laboratóriumba, a termális és gázanalizátor (TEGA) műszerbe kerül, ahol a szonda meghatározza a pontos összetételt.
A mostani mintavétel végrehajtásához hosszú út vezetett. A mérnökök éveken át készültek szimulációkkal és a kar különböző verzióival a Földön. A múlt héten pedig kétszer is végeztek gyakorló markolásokat. Az egész műveletet pontos számítások előzték meg, hogy biztosan elegendő mintát tudjanak átadni a laboratóriumi műszernek, anélkül, hogy feleslegesen sok anyagot halmoznának fel benne.
A gondos előkészületek ellenére máris komoly kihívás előtt állnak a mérnökök. A pénteken vett anyagminta ugyanis váratlanul nagy méretű darabokból áll, így nem tudták közvetlenül a sütőrészbe tenni. A probléma megoldására az elemző műszer belsejében lévő rázószerkezettel megpróbálják fellazítani a mintát, azután pedig a hét vége felé remélhetőleg sor kerül az első vizsgálatra is.
A marsi légkör elemzése után a TEGA hamarosan elkezdi a talajminta vizsgálatát. A fő cél a víz és az ásványi összetétel elemzése, amihez a felvett mintát a szonda sütőkamrájában felhevítik. A különböző ásványok kötött víztartalmát eltérő hőmennyiséggel lehet eltávolítani, s ez az alapján válik lehetővé az agyag vagy a karbonátok megkülönböztetése. A kutatókat különösen azok az ásványi anyagok érdeklik, melyek folyékony víz jelenlétében jönnek létre vagy módosulnak. A Phoenix egyik legfontosabb célja a marsi víz történetének kutatása.