5 milliárdért árulják II. Rákóczi Ferenc párizsi bordélyát?
5 milliárdért eladó II. Rákóczi Ferenc párizsi kaszinója és bordélya - áll a Style.hu cikkének címében, ami azért elsőre gyanús, mert olyan kattintékony szavak, mint milliárd és bordély, ritkán kerülnek véletlenül egy címbe, főleg tiszteletben álló történelmi személy nevével együtt. Pedig a hír majdnem igaz.
A bujdosó fejedelem 1713 és 1717 között élt Franciaországban. Ekkoriban szállásolták el embereit Párizsban, abban a Szajna parti épületben, amely máig a Hotel du Prince de Transylvanie, vagy röviden a Hotel de Transylvanie nevet viseli. A kurucok meg ugye elég kurucosan éltek. Még a botrányokra elég ritkán rárepülő Új Ember is így ír róla:
Az Hotel du Prince de Transylvanie, azaz Erdély hercegének palotája Párizsban a bal partról tekint a Szajna szelíd folyására, és a Louvre túloldali tömbjének a Tuileriákig húzódó déli szárnyára. (...)
(Rákóczi) Transylvanie-palotában való tartózkodásáról a mai napig nincs megbízható forrásunk. Annyi bizonyos, hogy kíséretének és tisztikarának egy része ott lakott. A leírások a tisztek tivornyáiról tanúskodnak. Az épület kártyabarlangjáról vált hírhedtté, nemegyszer magára vonva Párizs prefektusának figyelmét. A kockajátékokban jeleskedő katonák büntetését végül a fejedelem hárította el, anyagi segítséget nyújtva nekik egyébként sanyarú sorukban. A játéktanya Prévost abbé Manon Lescaut-jában is szerepel.
Ha az Új Ember is "figyelemfelkeltő" tivornyákról ír, az azért jelenthet valamit. Viszont ez alapján a "Rákóczi bordélya" kissé túlzás. A Style.hu cikke Léo Mouton francia történészt idézi, aki szerint a nagyságos fejedelem nem sokat tudott a titkos vállalkozásról:
„Mikor Rákóczi 1713-ban megjelent Párizsban, akkor rögtön a luxemburgi herceg palotájában szállásolták el. Magyar és külföldi kíséretét ellenben nem ide, hanem a Rue Jacob-bon található Hotel Peronban kvártélyozták be. Ebből a szállodából azonban két hónap elteltével a fejedelem hűtlen gyóntatója - Brenner abbé-, és annak néhány külföldi és magyar kalandortársa hírhedt játékbarlangot és kuplerájt faragott-, amit előszeretettel látogatott Párizs gyarló fiatalsága. Az illegális vállalkozást csak fél év elteltével sikerült felszámoltatnia Bizoton rendőrfőnöknek a kurucok jó kapcsolatai miatt.”… ”Rákóczinak ellenben sem ekkor, sem később nem volt tudomása arról, hogy kíséretének idegen és magyar tisztjei milyen spekulációkba bocsátkoztak távollétében a francia fővárosban. Bár a Hotel Peron-ban kialakított játékbarlangnak és bordélyháznak egy ideig szüneteltetnie kellett tevékenységét, alig egy hónap elteltével az orleansi herceg protekciójával ismét kinyitotta kapuit a „magyar bugyor”, de most már a Hotel de Transylvania-ban. A pénzt és a nőket kedvelő kurucok ekkor azért döntöttek a Quai Malaquais 9. szám alatti ház „megszentségtelenítése” mellett, mert Rákóczi ez idő tájt már Passy-ban, illetve Clagny-ban élt. Az épületben működő kupleráj és játékbarlang üzemeltetését azonban ekkor már nem az abbé, hanem az orleansi herceg Sinet Geoffroy nevű lakája biztosította.”
A helyet állítólag a XIX. századig híres bordélyként és játékbarlangként emlegették. Most meg árulják:
A Meilleursagents.com szerint bár a Louvre-ra néző 874 négyzetméteres telekkel rendelkező 1281 négyzetméteres Szajna-parti épület Párizs egyik legdrágább negyedében áll, 14.072 euró/négyzetméteres árával 25,9 százalékkal olcsóbb, mint a szomszédospaloták kínálati (20.075 euró/nm) árai. Az ötemeletes épületben jelenleg 13 apartman található, amelyeknek eladási összértéke csaknem 5 milliárd forint. A belvárosi kastélyhoz természetesen két 21 négyzetméteres cselédszoba, négy 46 négyzetméteres pince, és három 44 négyzetméteres parkolóhely is tartozik. Az egykori, jó állapotban lévő magyar kastély hátránya, hogy az öt emeletet- lift híján- csak gyalog járhatjuk be.
(Tématipp: PG, Fővárosi. Kösz!)
Végül egy apró kis adalék egy 1914-es Nyugatból, amelyből kiderül hogyan fogadták idehaza a francia történész felfedezését. Ennek már ingatlanokhoz, Urbanistához nem sok köze, de szórakoztató és tanulságos olvasmány, ha valakit érdekel.
UI.2.: Ilyen nincs! A Facebookon nem lehet megosztani a posztot, mert:
Ez az üzenet letiltott tartalmat tartalmaz, korábban sértőnek vagy durvának jelölték. Tudasd velünk, ha szerinted téves.
Valami észlény följelentette a bordély szót? Vagy Rákócziról nem lehet írni, mert mégis csak bujdosó politikus, ami esetleg diplomáciai bonyodalmakhoz vezethet? Ha valakinek mégis sikerül megosztania jelezze!
Rovataink a Facebookon