Legalábbis (a medencékhez hasonlóan), a mi szubjektív listánk szerint.
Rideau Csatorna, Ottawa – Kanada
Ottawában a Rideau csatornán egy elképesztően hosszú szakaszon, majdnem nyolc kilométer hosszan lehet korizni.
Olykor több tízezren vannak egyszerre a jégen. Fesztiválokat is tartanak és a pályáról a kanadai szövetségi parlament épületére is remekül rálátni. Közel száz hokipálya is elférne rajta, és egyre gyakrabban tartanak jégkorongpályának kialakított részein a retró jegyében szabadtéri, winter classic hokimeccseket is.
Eiffel-torony, Párizs – Franciaország
Ha befizetünk egy túrára, akkor az első emeleti kis koripályán, 57 méter magasságon gyönyörködhetünk Párizsban és a toronyban, ráadásul külön belépőjegyet sem kell váltanunk, sőt még a korikölcsönzés is ingyenes. Délelőtt fél tizenegytől éjjel fél tizenegyig tart nyitva a pálya, és idén február 15-ig tart a szezon. Persze ne várjunk csodát, a minipályára csupán 80 főt engednek fel egyszerre, de a közelben a Trocaderon is korizhatunk, szintén az Eiffel-toronyban gyönyörködve.
Vörös tér, Moszkva – Oroszország
A Kreml tövében is korizhatunk. Mivel a pálya éjfélkor zár, a kivilágított GUM áruház előtti, hatalmas fenyőfa látványát is kiélvezhetjük.
A szőnyegen, díszegyenruhában játszó rézfúvósoktól pedig egyenesen korcsolyázó Putyinnak érezhetjük magukat.
Fuji-Q Highland, Fujiyoshida – Japán
A Fudzsi-hegyre nyílik páratlan kilátás ebben a vidámparkban, ahol telente egy rendhagyó mértani elrendezésű koripálya várja a látogatókat.
Wiener Eistraum, Bécs – Ausztria
A városháza előtt DJ-k zenéje tolja a pengéink alá a korizhatnékot. Nomen est omen, ez tényleg jégálom!
Városligeti Műjégpálya, Budapest – Magyarország
A bécsinél csak egy koripálya a menőbb széles e világon: persze, hogy a miénk, a Vajdahunyad várának a másával a háttérben. Bocsesz, sógorok.
The Depot Ice Rink, Minneapolis – USA
Az eddigi helyezettek kivétel nélkül nyitott koripályák, mert hogy (legalábbis szerintem) azoknak van nagyobb varázsa. Ám ez a fedett is feltétlenül megérdemli, hogy a listára kerüljön, hiszen egy XIX. századi vasúti pályaudvart alakítottak át mesterien műjégpályává.
Sőt, még a rolba is a letűnt idők mozdonyait idézi:
Princes Street Gardens, Edinborough – Skócia
Az Egyesült Királyság egyik legnagyobb szabadtéri koripályája a város novemberi-decemberi téli fesztiváljának fontos helyszíne a forraltbor-árusokkal és a karácsonyi vásárával együtt.
Bondi Beach Ice Rink, Sydney – Ausztrália
A világ egyik legmenőbb strandján a kőkemény ausztrál télben, amikor ugye nálunk nyár van, a Bondi Beachen június végétől július közepéig üzemel egy nyitott koripálya. Persze akkor is többnyire süt a nap, a háttérben pedig a Tasman-tenger.
És ami már nincs is:
John Hancock Center, Chicago – USA
A világ legmagasabb koripályája mindössze pár évig üzemelt. Egy chicagói felhőkarcoló 94. emeletén, ezer láb magasságban (kicsit több, mint 300 méter) nyitották, mesés kilátással a többi felhőkarcolóra és a Michigan-tóra. (Érdekesség, hogy az épület azért „center” és nem „tower”, mert ikertornyokat akartak eredetileg építeni, csak a kiszemelt szomszéd telket végül még sem adta el a tulajdonosa, egy kaszinó, ám az ingatlanfejlesztő a projekt nevét utólag már nem változtatta meg.)
Az ötlet végül felemásra sikeredett, mert a zsebkendőnyi pályát ráadásul béna műanyagborítással fedték és eléggé futószalagon, 20 perces turnusokban koriztatták a népet. Mindez ennek az évtizednek az elején történt, úgyhogy a sok-sok negatív kritika gyorsan pörgött a közösségi hálókon, és pár éven belül be is zárt a koripálya. A házban, főképp a felső emeleteken luxusapartmanok vannak, de még a giccset és a rongyrázást nálunk európaiaknál jobban toleráló amerikaiaknál is kiverte a biztosítékot ez a kivagyiság.
Mi a f...ez az elmebaj?! Mi vagyunk mi, Dubaj?
– fakadt ki a terveket megismerve az egyik lakó.
Itt a vége. Kommentben nyugodtan írjátok meg, hogy szerintetek mi maradt ki, vagy melyik koripálya került méltatlanul föl a listánkra.
Rovataink a Facebookon