Harapófogóba kerültünk, ezen nincs mit örvendezni

További Vélemény cikkek
Nehéz helyzetbe került a magyar kormány. Lengyelországban a parlamenti választáson győzött ugyan Jaroslaw Kaczynski pártja, a Jog és Igazságosság, de kormányt valószínűleg nem fog tudni alakítani. Nagyobb az esélye erre a második helyen végzett Polgári Platform vezetőjének, Donald Tusknak, aki két kisebb párttal koalíciót alkotva számíthat a parlamenti többség támogatására. Kaczynskiék Orbán Viktor magyar miniszterelnök fontos szövetségesei voltak egészen az Ukrajna ellen elkövetett orosz agresszióig. Onnantól a viszony hűvössé vált, mivel elfogadhatatlannak tekintették a magyar kabinet megértő álláspontját a háborút kirobbantó Oroszországgal kapcsolatban. Ezzel együtt néhány konkrét kérdésben továbbra is működött a kooperáció a két ország között, például az európai bevándorlást szabályozó tervezet elutasítása és az ukrán gabonadömpinggel szembeni fellépés ügyében.
A várható lengyel kormányváltás azonban jelentős hatással lesz a közép-európai régióra, így hazánkra is.
Alapvető változásokat hoz majd. Szeretnék most néhány szempontot felvetni ezzel kapcsolatban, hiszen az általános érdeklődésen túl mindannyiunkat foglalkoztat, hogy miként alakulhat a jövőnk itt, Magyarországon az elkövetkezendő időszakban.
Számtalan elemzést olvashattunk az elmúlt napokban a lengyelországi választásokról. A hazai jobboldali sajtóra leginkább a tanácstalanság és a csalódottság jellemző a történtek kapcsán. A baloldali sajtó az északi ország visszatérését ünnepli Európába. Természetesen a lengyelek eddig is Európában voltak és ott is fognak maradni, akár Donald Tusknak, akár Mateusz Morawieckinek hívják a következő miniszterelnöküket. Nekünk azt érdemes most megvizsgálni, hogy ránk milyen hatással lesz a valószínűsíthető kormányváltás.
Magyarországon a tavalyi választásokon is fölényes győzelmet aratott a Fidesz, aminek eredményeként negyedszer rendelkezik kétharmados többséggel az Országgyűlésben. A magyar kormány belpolitikailag stabil, a javarészt baloldali ellenzék pedig nincs abban a helyzetben, hogy befolyásolja az ország jövőjét meghatározó döntéseket. (Amikor erre alkalom nyílna, akkor pedig nem él a lehetőséggel, ahogy erre már korábbi írásomban utaltam.) Hazánk sorsát tehát elsősorban az határozza meg, hogy mi a magyar kormány mozgástere, milyen lehetőségek nyílnak előtte. Több mint egy éve az ország fejlődését és jövőjét az a gazdasági válság befolyásolja legjobban, amely minket sújt leginkább az Európai Unióban. A koronavírus-járvány, az orosz–ukrán háború és az európai energiaválság érzékenyen érintette a kontinens minden országát, de legjobban minket, magyarokat gyötört meg. Ennek az oka az volt, hogy a kabinet hibákat követett el a gazdaságpolitika területén. Túlköltekezett, aminek következtében felborult a költségvetési egyensúly, majd rekordméretűvé nőtt az infláció. Recesszióba került a gazdaság, csökkent az életszínvonal, kevesebbet értek a bérek, gyengült a forint. Hosszabb ideje versenyhátrányt jelent az oktatás és az egészségügy állapota is. A krízisből még most sem lábaltunk ki, de jelentősen segítene rajtunk, ha végre meg tudnánk állapodni az EU-val a hazánkat illető források folyósításáról. (Természetesen ez az egyezség többet jelent az eurómilliárdok felhasználásánál, hiszen a konszolidáció Brüsszel és Budapest között a pénzpiacokat és a befektetéseket, a gazdasági és tudományos együttműködéseket is határozottan befolyásolja.)
Orbán Viktor magyar miniszterelnök különutas, szuverenista politikája miatt hazánkat – és őt magát is – ma szinte az egész világon ismerik, sokszor negatív kontextusban. A rá jellemző konfrontatív fellépésnek az elmúlt bő évtizedben két jelentős támogatója volt a nemzetközi porondon: az egyiket Angela Merkelnek, a másikat Jaroslaw Kaczynskinak hívták. Merkel kancellárasszony Németország vezetőjeként – utódjával szemben – az Európai Unió vezetője is tudott lenni. Vezetési felfogásából adódott, hogy minden uniós országot – így Magyarországot is – kompromisszumok révén igyekezett bent tartani a közös csapatban. Távozásával megszűnt ez a törekvés a 27 ország részéről. A szintén szuverenista felfogású lengyel Kaczynskival pedig létezett egy olyan megállapodása a magyar kormányfőnek, hogy egy különleges véd- és dacszövetség keretein belül a két ország a vétóhasználatig bezárólag megvédi a másikat az uniós létet fenyegető brüsszeli támadástól. A vasárnapi és hétfői varsói eredmények alapján arra lehet számítani, hogy ennek vége lesz.
Mi következik mindezekből? Először is a magyar kormánynak sürgősen, még ebben az évben meg kell állapodnia az Európai Bizottsággal a minket illető támogatásokról. (Szemben a hosszú ideje tévúton járó hazai baloldallal, e támogatások elmaradása nem fogja megbuktatni a kormányt. Eredményezhet azonban egy elhúzódó válságot, amely hazánk minden polgárának csak árt majd.) Másrészt szövetségeseket kell találni a nemzetközi politika világában, mert az ország pozíciói meggyengültek. Külpolitikai elszigeteltségünk kudarc, amelyet a lehető leggyorsabban orvosolni érdemes. Sajnos a visegrádi együttműködésre – amely egyébként az Orbán-kormány komoly sikerének számított – nem építhetünk, hiszen ennek a motorját a lengyel–magyar tengely jelentette. Az új lengyel kormány valószínűleg Csehországgal és Romániával akar majd a térségből szorosabban kooperálni, míg hazánknak marad Szlovákia, amelynek gazdasági, katonai és politikai súlya töredéke a lengyelnek. Ráadásul Robert Fico várható kormányfő személye nemcsak magyarellenes múltja miatt jelenthet zökkenőket az esetleges együttműködésben, hanem azért is, mert pártja, a szocialista Smer minden Magyarországot elítélő döntést megszavazott az Európai Parlamentben.
Harapófogóba kerültünk tehát, és ezen nincs örvendeznivaló a baloldalon sem, mert nem lesz belőle kormányváltás, csak fokozódó nehézségek mindannyiunk számára.
Ezért érdemes keresni a kiutat, ez ma az érdekünk. A miniszterelnök a mozgásterünk bővítését továbbra is keleten látja, ami egyáltalán nem téves gondolat, de nem ebben a helyzetben. A pekingi utazása több okból sem tekinthető sikeresnek. Egyrészt a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel történő találkozása ma nem használ Magyarországnak. Másrészt elmaradt az a bejelentés, amely arról szólt volna, hogy Európában először hazánkban épít fel Kína egy elektromos autókat előállító gyárat. Ez azt jelenti, hogy Ursula von der Leyen azon kijelentése, amely szerint felülvizsgálják Kína európai beruházásait, erős hatást gyakorolt a keleti kapcsolatokra, így a mi lehetőségeinkre is. (Azt sem szabad elfelejteni, hogy mind Joe Biden jelenlegi amerikai elnök, mind pedig Donald Trump volt elnök rendkívül elszánt az ázsiai kommunista nagyhatalommal szembeni fellépés ügyében.)
Így tehát helyzetünk rendezésén túl az Európai Unió és a NATO irányába (idetartozik a svéd tagság támogatása is a katonai szervezetben) egy ügy látszik formálódni, ahol szövetségeseket találhat az Orbán-kormány: ez pedig az illegális migráció kérdése. (A lengyel választásokon mindkét nagy párt, tehát a konzervatív-liberális Jog és Igazságosság és a baloldali-liberális Polgári Platform is ezzel szemben foglalt állást.) A drámai izraeli események, a palesztin Hamász embertelen és brutális mészárlása újra reflektorfénybe helyezte ezt az Európát súlyosan érintő kérdést. Nemcsak az izraeli polgárokkal, az ártatlan áldozatokkal, a zsidó néppel történő szolidaritást erősítette fel a terrorszervezet kegyetlensége, hanem sokakat megdöbbentettek azok az indulatos, agresszív tüntetések Európa-szerte, ahol Izrael ellen és a terroisták mellett léptek fel tömegek. A franciaországi és brüsszeli merényletek csak még jobban és egyre aggasztóbban aláássák a biztonságérzetet a kontinensen, így felértékelődik a magyar közbiztonság, a hazai alacsony terrorveszély. Valószínüleg a jövő évi uniós és önkormányzati választásokat erősen befolyásoló téma lesz ez majd itthon, de az egyre erősödő aggodalmak külföldön is eredményezhetnek szövetségeseket. Érdemes számolni vele, hogy ezek az együttműködések nem lesznek viszont olyan erősek, mint amilyennek a lengyel–magyar közös fellépést tekinthettük évekkel ezelőtt.
Változtatni kell tehát az Unióval kapcsolatos politikáján Magyarországnak, mert kritikus szituációba kerülhetünk az új lengyel kormány hivatalba lépése után.
Emiatt érdemes megfontolni a magyar miniszterelnöknek, hogy Peking után hazatérve, végiggondolva a varsói helyzetet, vigyázó szemét Párizsra (Brüsszelre, Washingtonra) vesse újra! Szükséges szövetségeseket találnunk azok közül, akik közé kultúránk, értékvilágunk és földrajzi elhelyezkedésünk miatt egyébként is tartozunk.
A szerző a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet vezetője, jogász, liberális politikus, volt miniszter.
A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik az Index szerkesztőségének álláspontját.
(Borítókép: Donald Tusk, az Európai Unió (EU) volt elnöke és a polgári koalíció vezetője reagál az exit pollokra a választások éjszakáján tartott gyűlésen Varsóban, Lengyelországban 2023. október 15-én. Fotó: Damian Lemański / Bloomberg / Getty Images)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Vélemény
Nincs békés elvonulás, ezért kapcsolt a miniszterelnök uszító pániküzemmódba
Most még távoltartható a külvilág, a magyar valóság, de ez nagyon gyorsan megszűnik majd.
március 21., 15:11
- Vélemény
Nagy Attila Tibor: Repedés keletkezett Magyar Péter és a fiatalok kapcsolatán
Óvatoskodásával próbára teszi szavazói lojalitását.
március 20., 14:29
- Vélemény
Mráz Ágoston Sámuel: Jogállam-e még Németország?
Ha mindez nálunk történne, hogyan vélekednének a magyar jogállamiságról?
március 18., 05:58
- Mindeközben
Egy fiatal nő azzal spórol, hogy mindössze egy fürdőszobát bérel albérletként, sokkoló, mennyiért bérli
17 perce
- Mindeközben
Elindultak Malajziába az Ázsia Expressz új évadának szereplői, ez a nyolc pár vág bele a kalandreality-be
1 órája
- Mindeközben
Sydney Sweeney románca tartja lázban a fél világot, ebbe a kollégájába szerethetett bele
3 órája
- Vélemény
Konok Péter: Trump úr klímapolitikájának margójára
A világvége kiváló árucikk, eladható, és saját keresletét is gerjeszteni tudja, így minél több világvégét adunk el, annál nagyobb lesz rá a kereslet.
március 19., 12:00
- Vélemény
Sose volt még ennyire O1g
A hazai közéletnek ez a szelete amúgy folyamatos Men In Black-villantás.
március 18., 13:02
- Vélemény
Szónokok, poloskák, ígéretek
Téves irány a szabadság- és alkotmányos jogaink szűkítése. Fodor Gábor írása.
március 17., 11:01
- Vélemény
Hont András: Káosz közeleg az új világban, ahol Trumpék a punkok
Az a dúvadság, ahogy a populista provokáció rárúgja az ajtót a fennálló Rendre, neuraszténiás rohamokat vált ki a technokrata középszerből.
március 24., 07:02
- Vélemény
Latorcai Csaba: Ki és mi lesz a következő a füstgyertya után?
Gondolatok a véleménynyilvánításról és az erőszakról.
március 20., 05:39
- Mindeközben
Molnár Anikó megmutatta a titokzatos pincét, ahol lakik, de nem nevezhető szegényesnek
4 órája
- Címlapon
Lehallgatta a titkosszolgálat a világbajnok szegedi kenust: többéves fegyházbüntetés várhat rá
Az egykori sportoló által létrehozott bűnszervezet néhány év alatt 271 millió forint áfát csalt el.
2 órája
- Címlapon
Börtönbüntetésre ítélték Marine Le Pent, és eltiltották a francia elnökválasztástól is
Le Pen részvételével a párt 2,9 millió euróval károsíthatta meg az Európai Parlamentet. Rajta kívül még másokat is bűnösnek talált a francia bíróság.
6 órája
- Vélemény
Fellép-e a kormány a parvenü rongyrázással szemben?
Patások, messiások, Matolcsy – Fodor Gábor írása.
7 órája
- Vélemény
Schiffer András: A gyülekezési szabadság talaján Woke Parádét és Békemenetet is lehet tartani
Doktor Miniszterelnök Úr imádja a 80–20-as ügyeket.
március 25., 10:34
- Címlapon
Marine Le Pen bukása után Orbán Viktor annyit írt: Je suis Marine!
Független igazságszolgáltatás vagy a francia demokrácia kivégzése? – reagálnak a politikusok.
2 órája
- Címlapon
Történelmi vállalást jelentett be Svédország, a védelmi miniszter szerint jó okuk van így cselekedni
11 órája
- Mindeközben
Alekosz öccse kinézte magának Kiara Lordot, nyilvánosan tett neki ajánlatot egy bizarr randiról
5 órája
- Mindeközben
Fenyvesi Barna azzal állt elő, hogy exmenyasszonya, Nemazalány több magyar zenésszel is megcsalta
6 órája
- Vélemény
A doppingellenes küzdelem ma már a bohócok sportja
A súlyos elvi kifogások mellett a doppingüldözés gyakorlata is több mint visszatetsző.
március 14., 08:02
- Vélemény
Matolcsy, a lottómilliárdos – a teljesítmény nélküli vagyon átka
Extrém luxusélet: Porschéval, új feleséggel, magánrepülővel.
március 28., 08:00
- Vélemény
Mire készül az Orbán-kormány? Miben sántikál a Fidesz?
A törvénymódosítási csomag tanulmányozására már nem jutott idő.
március 15., 18:08
- Címlapon
Most Orbán Viktor álmáról szavazhatnak az országgyűlési képviselők
A kormányfő már korábban bejelentette, hogy hamarosan érkezik ez a javaslat.
26 perce
- Címlapon
A két család csak néhány buszmegállóra lakott egymástól
Más okból, de mindkettő hallgatott.
22 perce
- Vélemény
Hogyan állhat fel a Trump–Putyin-alkuval földre vitt Európa?
Ha a globalizációként promózott amerikanizáció alternatívája a kicsinyes nacionalizmus lesz, újraélhetjük a második világháború borzalmait.
március 1., 14:12
- Címlapon
Mennyi külföldi támogatást kapott Ukrajna a háború három éve alatt?
Itt van, hogy kitől és mennyi pénz érkezett katonai, gazdasági és humanitárius segítség formájában.
1 órája
- Mindeközben
Bokszringre cserélte a kifutót egy szépségkirálynő, miután megelégelte, hogy tévesen ítélik meg a külseje alapján
8 órája
- Vélemény
Mi kell ahhoz, hogy ne egye meg az országot a herbál és a bűnözés?
Ceglédi Zoltán írása.
március 10., 07:25
- Vélemény
Ukrajna ma néma csend, szenvedés és félelem
Mindenki tudja, hogy az európai csatlakozás csak mese habbal – Kiss Noémi írása.
március 11., 07:00
- Vélemény
Képes-e közös ejtőernyős ugrásra Macron, Merz és Starmer?
Utoljára a Szovjetunió európai visszavonulása idézett elő olyan változást az európai térségben, mint a mostani.
március 10., 13:34
- Vélemény
Az irányt vesztett óriás: merre tart Amerika Donald Trump irányításával?
A Trump-féle külpolitikai felfogásban, úgy tűnik, Amerika saját, külön autósztrádáján halad egy meg nem nevezett irányba.
március 13., 07:59
- Vélemény
Pax Americana II. – Európa ki, Oroszország be
Az új tengely könnyen jelentheti Európa vesztét és akár a NATO szétesését is.
március 5., 13:22
- Címlapon
Egy budapest színitanoda oktatója szexuálisan zaklathatta a rábízott kiskorúakat
A bíróságon tagadta a tettét.
2 órája
- Címlapon
Jelentősen emelkedhet a vízdíja annak, aki ezt elmulasztja megtenni a mérőórával kapcsolatban
A fontos dátumot az eszközök számlapján lehet megtalálni.
11 órája