Háború vagy béke – Magyar Péter lépéskényszerben lesz Ukrajna ügyében?
![AFP 20240424 34Q74W9 v1 HighRes HungaryEuVoteBillboard](https://kep.index.hu/1/0/5608/56084/560843/56084381_f273abb8c54d384db27c87bcbed0e4ef_wm.jpg)
További Vélemény cikkek
„Baloldali belügynek tartom… majd maguk között elrendezik!” – reagált Orbán Viktor múlt héten a riporteri kérdésre, ami azt firtatta, mi a kormányfő véleménye Magyar Péterről. Ez volt az első eset, amikor Orbán Viktornak rögtönzött választ kellett adnia a Magyar-jelenséggel kapcsolatban, kommunikációs taktikája pedig követte az elmúlt hónapok mintáját: a miniszterelnök igyekszik minél távolabb tolni magától a számára kellemetlen témákat. Kellemetlen ügyekből márpedig akadt bőven az elmúlt időszakban, a február közepén tartott évértékelő beszédében a kormányfő nem túlzott, amikor rémálomszerű állapotot emlegetett, noha akkor még nem tudhatta, hogy a java csak ezután következik.
Bár Magyar Péter és pártja egyelőre valóban az ellenzéki térfelet rendezi át radikálisan, a Magyar-jelenség – ellentétben a miniszterelnök állításával – nem csupán a „baloldal” belügye, hisz a közvélemény-kutatások szerint a Tisza Párt a kormánypártoktól leszakadó szavazókból is falatozgat rendesen. Bizonytalanok, leszakadó szavazók pedig akadnak szép számmal: a Fidesz a teljes népesség körében 2022 áprilisában még 43 százalékos támogatottsággal rendelkezett, az aktuális mérések alapján, ez ma már csak 27-28 százalékra tehető, amit bárhogy is szépítenek, elég látványos visszaesés.
A NER mindenre felkészült, egyvalamit kivéve
Persze a rendszer messze van még az összeomlástól, de a tendenciák egyértelműek, a választások pedig egyre közelebb vannak. Habár júniusban „csak” EU-s és önkormányzati választások lesznek, az országban uralkodó politikai hangulat országgyűlési kampányok időszakára emlékeztet, ami újabb bizonyíték arra, hogy a társadalom lélektani állapotában valami megváltozott. Egyébiránt a kormány valószínűleg már megbánta, hogy az EU-s és az önkormányzati választások szinkronba hozása végett törvényt módosított, hisz nem fognak tudni két legyet ütni egy csapásra, mivel a korábban prognosztizált nagy győzelem helyett csak egy szerényebb eredmény van kilátásban.
Habár Magyar Péter menetelése töretlennek látszik, azért búvópatakként már ott vannak azok a konfliktusok, melyek a későbbiekben még komoly fejtörést jelenthetnek számára. Elég, ha csak a Hadházy Ákossal kialakult szópárbajra gondolunk, melynek apropójául a Diákhitel Központ túlárazott szerződései szolgáltak. Bár Hadházy a korrupcióellenes harca miatt óriási tiszteletnek örvend az ellenzéki oldalon, a Magyarral folytatott vitájában egy csapásra a rogáni propagandistákkal került egy polcra, ami azért elég döbbenetes. Igaz ugyan, hogy a témafelvetés időzítése az ellenzéki kampány szempontjából nem a legszerencsésebb, de Magyar mindenkit letámadó passzív-agresszív stílusa hosszabb távon még megbosszulhatja magát – a történelmi tapasztalat is azt mutatja, hogy nem lehet egyedül küzdeni az egész világ ellen.
Mindenesetre ez a mentalitás egyelőre többet hoz, mint visz, Magyar politikai stílusa pedig irritálja is rendesen a fideszes potentátokat. Talán ez esetben is megállná a helyét a mi kutyánk kölyke aranyköpés, a NER-ből kicsekkolt lázadónak ugyanis volt honnan eltanulni a sértegető, személyeskedő stílust. Epés, gúnyolódó üzenetekből nincs hiány az ellenoldalon sem: ha csak a Megafont vesszük alapul, ennyi pénzt ilyen rövid idő alatt még nem költött el a központ egyetlen ember lejáratására, de tele vannak a kormánypárti lapok is a Magyar Pétert támadó cikkekkel. E törekvések is annak bizonyítékai, hogy
a Magyar-jelenség nem csak az ellenzéki oldalra veszélyes: a kormányzati kommunikációs gépezet folyamatosan próbálja körbekeríteni és indoktrinálni a híveket, hogy minél kisebb legyen az átszivárgás.
Hiába készült fel a NER szinte mindenre az elmúlt évek során, azzal nem igazán számoltak, hogy valaki a lövészárok innenső oldaláról kezdi el lőni őket, ráadásul épp egy ingatag társadalom-lélektani állapot idején. A Fidesz napirenduralási képességeiről ugyan legendák keringenek, a gépezet azonban csak akkor működik hatékonyan, ha a nyilvánosságban a megszokott arcok szerepelnek, a politikai folyamatok pedig kiszámíthatóak, azaz nem történik semmi rendkívüli. Bár megvan a képesség az adaptálódásra is, a csatahajó lassan fordul, miközben a csatatéren azért zajlanak az események.
Az ukrajnai háború továbbra is vízválasztó
A közvélemény hitetlenkedve szemléli, ahogy a professzionálisnak tartott kommunikációs gépezet elhasznált panelekkel, lejárt szavatosságú narratívákkal próbálja támadni Magyart, noha ennek oka éppen abban keresendő, hogy a napirenduralási stratégia kapcsán hónapokra előre ki van dolgozva a menetrend, melynek átdolgozására már nincs idő a választásokig. Mindez persze nem jelenti azt, hogy adott esetben ne tudnának egy jól irányzott lövéssel betalálni Magyar Péternek.
Mivel a kormánypárt kommunikációs stábja előre deklarálta, hogy a kampány fő témája a háború vagy béke témaköre lesz, a NER-ben már nagyon várják azt a balszerencsés mondatot, amivel Magyart be lehet szorítani a háborúpárti sarokba. Eddig azonban úgy tűnik, hogy Magyar ezen a téren is atipikus szereplő, nem indult el a márkizayosodás útján, az ukrajnai háború témájában pedig nem hajlandó beállni a liberális kórusba. Mi több, eddig inkább ellenkező előjelű tendenciák mutatkoztak, melynek jó példája volt a nagy port kavart klubrádiós szereplése is. Noha Magyar az interjúban elég nagyvonalúan vázolta elképzeléseit, mondandójának lényege mégiscsak az volt, hogy az orosz agressziót megelőzően a Nyugat részéről sorozatos érdekszférasértésekre került sor, az ukrán politikai elit pedig szándékosan tiporja lábbal a kisebbségek jogait, melynek áldozatai a kárpátaljai magyarok is. Egyébiránt Ukrajna sem az EU, sem a NATO-csatlakozás feltételeit nem teljesíti, az pedig arcátlanság a korábban csatlakozott országokkal szemben, hogy Ukrajna esetében el akarnak tekinteni a feltételek teljesítésétől.
A fenti gondolatmenet a realista szemléletű elemzőknél nem szított túl nagy vitát, hisz lényegében a háború kezdete óta ezzel megegyező állásponton vannak. Az interjú a liberális média kedvenc megmondóembereinél azonban kicsapta a biztosítékot, a közösségi médiában többek között Rácz András és Szent-Iványi István is igyekezett azonnal „helyrerakni” Magyart, némileg felmentve azzal, hogy szegény interjúalany biztos a rogáni propaganda áldozata. Bár nem annyira közismert, de ezek a „szakértők”, illetve a hozzájuk köthető atlantista klikk egyengette annak idején Márki-Zay Péter útját is, aki nem véletlenül vallott olyan nézeteket Ukrajna ügyében, amilyeneket.
Persze nem jobb a színvonal az ellenkező oldalon sem, Menczer Tamás múlt héten egy különös produkcióval próbálta meg bizonyítani Magyar Péter háborúpártiságát: a Fidesz újdonsült kommunikációs igazgatója egy dalocskát mutatott be közösségi oldalán, melynek refrénjében szerepelt a háború vagy béke szlogenje is. Noha a gyatra kis dal inkább tűnt egy kamaszcsínynek, semmint bármit is alátámasztó bizonyítéknak, ez a lépés is bizonyítja, hogy a legutolsó kacatot is képes előszedni a hatalom, csak hogy ráhúzhassa Magyar Péterre a háborúpárti jelzőt.
Nagyhatalmi játszmák a háttérben
Magyar tehát kettős szorításban van, a jég pedig nagyon vékony, amin egyensúlyoznia kell. Az egyik oldalon ott vannak a liberális világrend bűvöletében élő politikai aktorok, akik mindenkit Putyin-bérencnek vagy orosz ügynöknek bélyegeznek, aki más nézeteket vall külpolitikai téren, mint ők. A másik oldalon pedig ott állnak a kormánypárt propagandistái, akik alig várják, hogy ráüthessék a háborúpárti vagy a globalista pecsétet azokra, akik kicsit is eltérnek az orbáni narratívától az ukrajnai háború ügyében.
Bár a háborús eszkaláció veszélye nem olyan nagy, mint amilyen 2022 első felében volt, az embereket pedig kevésbé érdekli a téma, mint korábban, a háború témaköre azért továbbra is napirenden van, a Fidesz nem véletlenül tette meg ismét ezt a tematikát fő kampányelemévé. A téma kapcsán nagyon könnyű polarizálni, a leegyszerűsített, primitív üzeneteket pedig jól lehet targetálni. Mindemellett, e küzdelemnek valóban van egy tágabb horizontja is, hisz a háttérben zajlanak a nagyhatalmi játszmák: sem Oroszország, sem Kína, de általában a globális Dél országai sem hajlandóak már elfogadni az Egyesült Államok és a kollektív Nyugat által diktált világrendet. S hogy mennyire meghatározó ez a küzdelem az EP-választások szempontjából, azt jól mutatja az is, hogy múlt héten az Európai Néppárt elnöke,
Manfred Weber is megüzente egy interjújában Magyar Péternek: aki az Európai Néppárthoz szeretne csatlakozni, annak bizony ukránpártinak kell lennie.
Magyar tehát előbb-utóbb lépéskényszerbe fog kerülni az ukrajnai háborúhoz való viszony kérdéskörében, legkésőbb a választásokat követően.
Habár év elején még mindenki abban a hitben élt, hogy a júniusi választások semmit se fognak változtatni a hazai politikai erőviszonyokon, közben nagyot fordult a világ, vagy ha a világ nem is, Magyarország biztosan. Alig hat héttel a választások előtt úgy tűnik, hogy teljes átrendeződés várható, és a régi rend összes politikai entitása valamiképp vesztese lesz Magyar és pártja előretörésének. Persze az már most borítékolható, hogy mindenki győzelemként próbálja majd eladni a történéseket, még akkor is, ha jó néhány ellenzéki pártnak ez a választás lesz a végállomás politikai legitimitás szempontjából. Nagy kérdés, hogy a Fidesz mihez kezd majd az új helyzettel, hiszen a hatalmi berendezkedés a korábbi felálláshoz volt igazítva. Akárhogy is alakuljon, Magyar Péternek se árt majd tudatosítani a bölcseletet: soha ne becsüld le az ellenfeledet. Bár lassan fordul az a bizonyos csatahajó, azért fordul, és képes lesz még nagy pusztításokra.
A szerző politikai tanácsadó.
A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik az Index szerkesztőségének álláspontját.
(Borítókép: Kisbenedek Attila / AFP)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Vélemény
Gyűlölet és együttműködés, Kossuthtól Dubajig
2004 óta folyamatosan csúszunk le a sereghajtók közé. Fodor Gábor írása.
február 3., 06:04
- Vélemény
Kóka János: Az egészségügy megújításának 10 pontos, 10 ezer milliárdos programja
A politika úgy vigyáz e korhadt rendszernek az érinthetetlenségére, mintha valamiféle kincs lenne. Vitairat.
február 7., 08:03
- Vélemény
A véglények melankóliája
A svéd lapnak adott Krasznahorkai-interjúból kiderül: a világhírű magyar író már nem tesz fel kérdéseket.
február 2., 17:30
- Vélemény
Krasznahorkai László válasza Kollár Árpádnak – és a viszontválasz
A két levelet az írók engedélyével közöljük.
február 9., 08:09
- Vélemény
Demeter Szilárd: Krasznahorkai és a magyarok
Mink, mucsai magyarok azon dolgozunk, hogy Krasznahorkait is túléljük – az ő érdekében.
február 3., 15:44
- Vélemény
Ujhelyi István: Abszurditás vagy moszkvai kényszer magyarázza az AfD-hez való fideszes közeledést
Orbán Viktor nemrég még Helmut Kohlt tartotta politikai mentorának.
február 7., 12:48
- Címlapon
Trump és Putyin is igazi nehézfiúkat küld a mai sorsdöntő tárgyalásra Ukrajnáról
Óriási a várakozás, hogy mire jut a kedden először tárgyaló orosz és amerikai küldöttség.
3 órája
- Vélemény
Kaphat-e Donald Trump Nobel-békedíjat?
Trump sem nevezhető amerikai konzervatív, vallásos politikusnak, inkább a politikai mainstreamen kívüli „parvenü fekete hattyúnak”.
32 perce
- Vélemény
Mindenki számol – az új Bajnokok Ligája mérlege
Dénes Ferenc: Siker vagy veszélytelen Szuperliga?
február 6., 12:59
- Vélemény
Trianon az nem egy ház
Trianon az, amikor nem érted, mit jelent az, hogy határon túli, ha te mindig innen vagy.
február 5., 08:14
- Mindeközben
Széki Attila Curtis: Tényleg jó nagy f*szságokat csináltam, amik biztos, hogy nem követendő példák
tegnap, 20:32
- Címlapon
Volodimir Zelenszkij megszólalt a lemondásáról, elárulta, mikor válna meg tisztségétől
3 órája
- Vélemény
Grönland, az egyre „távolodó” zöldülő sziget
Milyen hatással lehet a klímaváltozás a geopolitikai megfontolásokra és a háborús készülődésre?
január 21., 12:09
- Vélemény
Demeter Szilárd: Miért ne tehette volna Majka, ha ez gyött ki belőle
Jegyzetek a magyar kultúra napjára 2025-ben.
január 22., 07:32
- Vélemény
Most éppen kit kell sajnálni?
A történelem tele van olyan bűnösökkel, akik áldozatok is egyben.
január 31., 07:13
- Vélemény
A Soros- és demokrata boszorkányok elleni harc helytelensége
Olyan állami intézményrendszer kell, amely minden politikai, közéleti nézet terjesztését azonos feltételekkel támogatja.
február 10., 15:30
- Mindeközben
Kálloy Molnár Péter az Eddie Redmayne-nel való forgatásról: Nagyon jókat tudtunk beszélgetni, öröm volt a közös munka
tegnap, 19:32
- Vélemény
A Gutenberg-galaxis lottóesélyei, avagy mi lesz a folyóiratokkal?
A Hankó Balázs által elmondottak kizárnak minden lehetőséget a párbeszédre.
február 2., 09:04
- Vélemény
Ceglédi Zoltán: Mégiscsak föl kéne oszlatni ezt a parlamentet!
Olyan meggyőzően mondta Magyar a Partizánban, hogy kampányüzemmódban vannak, hogy elhiszem, őszintén követeli.
február 12., 08:16
- Vélemény
Bödőcs esete a pannon Frankensteinnel
Remélem, a sztárhumorista közéleti térlátása nem szenvedett maradandó károsodást. Németh Róbert írása.
február 10., 08:00
- Címlapon
Lázár János kilátásba helyezte a Strabag Magyarországról történő kitiltását
A nagy vihart kavart M30-as autópálya verte ki a biztosítékot.
tegnap, 20:06
- Vélemény
Torban az igazság
Szidják a „kommunista” szomszédot, „Brüsszelt”, ezzel pedig még otthonosabb lesz számunkra ez a világ. Otthonosan elcseszett. Szarka Károly írása.
február 13., 09:37
- Mindeközben
Hatalmas feltűnést keltett Vera Wang a BAFTA-gálán, nem sokat takart a 75 éves divattervező ruhája
tegnap, 17:02
- Címlapon
Bicske polgármestere: veszélyben van a város közbiztonsága
A lakosságot arra szólította fel, hogy ne kezdjenek önbíráskodásba.
1 órája
- Vélemény
A nagy játszma elkezdődött: lesz gazdasági bumm, vagy csak szédítik a népet?
Péter Tamás véleménycikke.
január 29., 15:59
- Vélemény
Ujhelyi István: Szuverenista mellet nemzeti ököllel döngetni
Amikor majd „America First” szembejön a mi „Hungary First” politikánkkal, akkor derül ki, kinek mekkora szuverenitás van a gatyájában.
január 24., 10:14
- Vélemény
Csizmadia Ervin: A „forradalmi” és az „ellenforradalmi” demokráciáról
Kevesebb forradalmi hév kellett volna. Ennyi a recept.
január 29., 10:55
- Címlapon
A volt vezérkari főnökök sem kímélik Ruszin-Szendi Romuluszt
Magyar Péter is reagált a közleményre.
tegnap, 16:35
- Címlapon
Több ember megsérült a torontói légiszerencsétlenségben
A Delta Airlines gépe leszállás közben borult fel.
tegnap, 22:36
- Mindeközben
Friss felvételek készültek a 87 éves Jack Nicholsonról, akit évek óta nem láthattunk
tegnap, 14:57
- Címlapon
Már szerdán megjelenhet egy új iPhone, mutatjuk, mit lehet tudni róla
De más újdonságokkal is sokkolhat minket az Apple.
3 órája