Lopakodó az éjben

2003.03.25. 09:42
teljes joggal tételezzük fel, hogy tudósításaik torzak, hiányosak, és hamisak
Publicizálni ezekben a napokban nem ildomos anélkül, hogy háborús helyzetértékelés ne kerülne a jegyzetbe; színészek, gobelinszövők és esztéták szólnak úton-útfélen az Iraki Szabadság hadműveletről, merthogy ezt a banális nevet kapta szegény kampány a tűzkeresztségben. (Ha ez a háború ember volna, Jánosnak hívnák.) Az ám, de az elemzés, az értékelés mindig a hírek után születik, és a hírekkel most - szűkülő-táguló világfalu ide vagy oda - baj van.

Katasztrófák, olimpiák és holdraszállás idején a hírügyeletes automatikusan a CNN-re kapcsol, időnként átkukkant a BBC-re, és ezen a két lábon már meg is áll a tudósítás úgy-ahogy. A CNN és a BBC a világ vezető hírtelevíziói, amelyeknek hitelessége, megbízhatósága és jólértesültsége úgymond legendás - volt. A második Öböl-háborúban azonban e két forrás maga is hadviselő fél, tehát teljes joggal tételezzük fel, hogy tudósításaik torzak, hiányosak, és hamisak.

Hatásvadász túlzásnak tűnhet hadviselőnek nevezni a hírtévéket, pedig nem kérdés, hogy mindkettejük érdekei összefonódtak a szövetségesekével. A CNN tudósítói amerikai tankokban utaznak a helyszínre, és az illető alakulat parancsnoka szabja meg, mit adhatnak le. A BBC pedig, mint Nagy-Britannia közszolgálati televíziója, ebben az össznemzeti ügyben átlag négy vállal tolja a Blair-kormány szekerét. (Vannak független riporterek is, de azokra mindkét oldalról lőnek.) Ezek az újságírók soha nem fognak úgy bejelentkezni, hogy "most pedig ezek a derék vitézek porig rombolják ezt a békés kisvárost".

CNN, első két nap. Amerikai páncélosok törnek előre a kuvaiti határon, bombatalálatok füstölik tele Bagdadot. Az ég gyönyörű Bagdad felett; a légvédelmi ágyúk szétszaggatták a füstöt, inverz bárányfelhők. Báránylyukak. Egy cirkuszi kikiáltó Stohl András modorában óbégat digitális térképasztalra hajolva, mellette a szakértője, vidám hangulatban elemezgetik azt a nyúlfarknyi utat, amit megtettek az amcsik. Tisztára olyan, mint egy főzőcskeműsor: veszünk egy B-2-es bombázót - kezükben a makettek, jólöltözött kisgyerekeknek látszanak -, beleöntjük a Közel-Keletbe, aztán jól odaégetjük az egészet. Most pedig kukkantsunk be a villába.

hadifoglyokkal telik meg a képernyő, bár később megtudjuk, hogy hadifoglyokat mutatni a tévében háborús bűn
A BBC-n Blair beszél Taki bácsi nappalijában, iszonyú ízléstelen asztali lámpa és egy fél szobaajtó előtt. Egynemzetként, legjobbjaink. CNN megint: első harcérintkezés, két iraki járművet semmisítettek meg TOW rakétákkal és 25 mm-es gépágyúval. Remek, mondom magamban, ha ilyen egzakt tudósításokkal viszik végig az egészet, akkor izgalmas lesz.

De nem. Egyszer csak a szövetségesek ellenállásba ütköznek. Más szavakkal: a páncélosokat feltartóztatták az irakiak. Nofene. Ugyan mivel? Se kaliber, se típus, se számok. Közben arat a friendly fire és a balesetek: a BBC narrátora csaknem elsírja magát az összeütközött helikopterekben utazott legjobbjaikról szólva - mintha nem háború lenne, hanem Disneyland hajóhintájából estek volna ki. A nyomulás azért még folyik: iraki hadifoglyokkal telik meg a képernyő, bár később ugyanazon az adón megtudjuk, hogy hadifoglyokat mutatni a tévében háborús bűn. Igaz, azok már nem irakiak; nyilván az a különbség, hogy az arabok olyan egyformák, a fehér emberek pedig mind másképpen szépek.

Végre háború van; kiderülhet, mit is nyertünk azzal, hogy van magyar hírtelevízió. A nemzetközi hírcsatornák mind átálltak hadiüzemmódra, a Hír TV azonban lassacskán kapcsol, talán alternatívát szeretne nyújtani: nálunk béke van. Ők nem szeretik ezt a hadakozást, úgyhogy a vezető hír lehetőleg nem a háborús eseményekből, hanem a tiltakozó megmozdulásokról szól. Háttéranyagok hivatkozás nélkül, "Szaddám Huszein, ez a mélyen vallásos ember...", kezdi mondatát valami szakértő, de nem hallgatom végig. Később még visszakapcsolok: Borbás Mária ostorosparasztoknál issza le magát, Philip a személyiségtorzulásait veti össze Szikora Robiéval. Ráérünk.

Akár 1956-ban, amikor napestig az Egmont-nyitány ment a rádióban.
Bászrát már az első napon bevették. Legalábbis kiadták az erről szóló hírt, ami tulajdonképpen fél siker, már csak el kéne foglalni a várost, de idővel kiderül, hogy ott bizony még komoly páncéloserők mozognak. Umm-Kaszr, amely szinte közvetlenül a határon fekszik, szintén hamar elesik, hogy aztán újra és újra elfoglalják - csak arról nincs soha hír, hogy az irakiak visszavették volna. Énnekem speciel úgy tűnik pillanatnyilag, hogy Umm-Kaszr nagyjából megvan, de amit ott láttak szövetségeseink, az nem arra indította őket, hogy nekilássanak Bászrának. Csak az nem világos, hogy akkor vajon Bagdaddal mi a tervük. Kiéheztetik? No de annyi erővel szét is bombázhatnák. Vagy talán körülzárják, és olyan élelmiszert dobálnak be, ami csak civilekre hat? Vagy csak repül a nehéz sas, de fogalma sincs, hova?

Szombaton már az a legfőbb üzenet, hogy lehetnek még meglepetések, de annyira erősen üzenet, hogy a CNN tetszetős kis klipet vágott össze fontos emberkékről, amint azt mondják: "nem lesz ez olyan rövid", meg "a java csak most jön". Ebből arra lehet következtetni, hogy nagy szarban lehetnek - amit a vasárnapi híradások igazolnak is. Tommy Franks sajtótájékoztat; állítólag ő lehet Irak kormányzója, ha összejön; ez az ember annyira tud beszélni, mint Medgyessy Péter ugrókötelezés közben. Arcvonal-kiegyenesítés történik a propagandában: most már nem arról az emberről szól a háború, akit állítólag majdnem lebombáztak az első mozdulattal - ahogy idővel az afganisztáni kalandról is kiderült, hogy nem bin Laden elfogása volt a célja. Ha ugyanis azért mentek volna oda, akkor elkapták volna, hiszen ők a legjobbjaink. Nem, ők hegyet bombázni mentek.

megtanultuk, meddig terjedhet a realitymédia
És a huszonegyedik század első nagy háborújában egyszer csak eltömítik az ezerszemű médiagépet az ismétlések. Fél napon belül tizenkétszer lövik ki ugyanazt a rakétát, és ha az Al-Dzsazíra nem pirítana rájuk néha, talán még mindig nem lennének koalíciós áldozatok. Akár 1956-ban, amikor napestig az Egmont-nyitány ment a rádióban.

Csalódottak is lehetnénk a hazug és manipulatív háborús hírek miatt. De most söpört végig rajtunk a valóság legfelsőbb foka: megtanultuk, meddig terjedhet a realitymédia. Addig, amíg a valóságnál magasabb rendű érdek közbe nem lép.

Akármennyire is illene tehát, háborús helyzetkép, kedves olvasók, nem lesz, mert nincs miből. A média-értékelés viszont egész rövid. Mutattak egy képsort a BBC-n: lopakodó repülőgép száll fel az éjszakában - lila foltban lila folt, mert a fecske lila volt. Vagy inkább szürke szamár a ködben. Ennyire láthatunk tisztán, saját érdekünkben, már amennyiben érdekeink egybeesnek a szabad, demokratikus világ érdekeivel. Magyarán: vesztettünk.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Vélemény
Kevés vagy túl sok ideje van a Tisza pártnak a választásokig?

Kevés vagy túl sok ideje van a Tisza pártnak a választásokig?

Mit mond a szervezeti elemzés?

április 25., 12:03

  • Vélemény
Szevasztok, oroszok! Visszajöttök?

Szevasztok, oroszok! Visszajöttök?

Az új NOB-elnök ellenzi a háborúban álló országok eltiltását az olimpiától. Egységes olimpia újra?

március 31., 06:58

  • Vélemény
A Hont kivont szablyával

A Hont kivont szablyával

Vásárhelyi Mária ezúttal szembement Vásárhelyi Máriával.

április 22., 06:05

  • Vélemény
Gyülekeznek a felhők a Tisza Párt felett: Magyar Péter elszámolta magát Ukrajna ügyében?

Gyülekeznek a felhők a Tisza Párt felett: Magyar Péter elszámolta magát Ukrajna ügyében?

Az utóbbi napok történései új lendületet adtak a Fidesz narratíváinak. Péter Tamás véleménycikke.

április 20., 09:05

  • Vélemény
Tomka Béla: A brüsszelezés nyomában, avagy miért nem birodalom az EU?

Tomka Béla: A brüsszelezés nyomában, avagy miért nem birodalom az EU?

Ez az értelmezés elhomályosítja történelmi újdonságát.

április 16., 06:14

  • Vélemény
Aki az Úr jelét cipelte – búcsú Ferenc pápától

Aki az Úr jelét cipelte – búcsú Ferenc pápától

Balogh Gábor írása.

április 21., 19:32

  • Vélemény
Schiffer András: Az újrafegyverkezési hisztéria vámszedői

Schiffer András: Az újrafegyverkezési hisztéria vámszedői

Már megjelent az ördögi terv: a kohéziós pénzek átcsoportosítása a hadiiparnak.

április 23., 09:00

  • Vélemény
Donald Trump Amerikája már nem akar példakép és globális apuka lenni

Donald Trump Amerikája már nem akar példakép és globális apuka lenni

Amit az USA mint szuverén állam elnöke tesz vagy mond, az hatással van mindenki életére.

április 16., 08:18

  • Vélemény
Oly távol van tőlem, és mégis közel – egy hétvége Bécsben

Oly távol van tőlem, és mégis közel – egy hétvége Bécsben

A kultúrát nem árt leöblíteni néhány korsó sörrel.

április 27., 10:05

  • Címlapon
Vitézy Dávid: Ezzel b*szogat Lázár János

Vitézy Dávid: Ezzel b*szogat Lázár János

A frakcióvezető úgy látja, nála senki sem tesz többet azért, hogy kikerüljenek „Gyurcsány emberei” a fővárosból.

30 perce

  • Vélemény
Orbán Viktor nem védi meg a saját szavazóit. Sem.

Orbán Viktor nem védi meg a saját szavazóit. Sem.

Simán lehet, hogy ott vannak a lelkes és magukat vállaló fideszesek valahol, és akkor Orbán tök nyugodt lehet a választási várakozásaiban.

tegnap, 07:29

  • Vélemény
Barkóczi Balázs: A történelem vége soha nem érhet véget

Barkóczi Balázs: A történelem vége soha nem érhet véget

Ha egy demokratikus rendszer elég erős, és képes az önkorrekcióra, akkor teret kell engednie a „nép hangjának”.

április 3., 06:16

  • Vélemény
Akasztják a hóhért – Gulyás Márton túl messzire ment?

Akasztják a hóhért – Gulyás Márton túl messzire ment?

Gulyás Márton a marxista–feminista kultúrkritika újrakanonizáló módszereit pörgetve igyekszik egyoldalúan újraírni a történelmet.

április 2., 11:58

  • Vélemény
Transzneműség és sport: a morál, az ideológia vagy a pénz számít?

Transzneműség és sport: a morál, az ideológia vagy a pénz számít?

Dénes Ferenc sportközgazdász szerint mivel nincsenek komoly profitkilátások, nem jósol nagy jövőt a transznők teljesítménysportjának.

április 14., 06:58

  • Címlapon
Megvan Orbán Viktor és Robert Fico titka

Megvan Orbán Viktor és Robert Fico titka

Furcsa megoldás, de emiatt olyan jó a viszony Magyarország és Szlovákia között.

2 órája

  • Vélemény
Európai Unió – a katolikus projekt

Európai Unió – a katolikus projekt

Nem lesz jobb ajánlatunk: Európa a közös otthonunk, nem az ellenségünk. Fodor Gábor írása.

tegnap, 12:28

  • Vélemény
Orbán Balázs: A liberális demokrácia válsága után az illiberális demokrácia a válasz

Orbán Balázs: A liberális demokrácia válsága után az illiberális demokrácia a válasz

A kormány arra törekszik, hogy korlátozza a progresszív, antidemokratikus liberalizmus terjedését.

11 órája

  • Vélemény
Veszélyes terep a Tisza Párt ballépése és a magyar kormány Izrael-politikája

Veszélyes terep a Tisza Párt ballépése és a magyar kormány Izrael-politikája

Minél rosszabb, annál jobb? Korántsem. Fodor Gábor írása.

április 14., 13:25

  • Vélemény
A ravasz, az autista és aki kifulladt

A ravasz, az autista és aki kifulladt

Ha kell, Orbán Viktor belemegy a csalánba is – Kóczián Péter írása.

április 7., 07:45

  • Vélemény
Gyurcsány Ferenc megható videója után nézzük meg a számokat!

Gyurcsány Ferenc megható videója után nézzük meg a számokat!

Szőke László véleménycikke.

április 8., 17:36

  • Vélemény
Orbán Viktor ligája, avagy a becstelenek társasága

Orbán Viktor ligája, avagy a becstelenek társasága

A miniszterelnök politikai ambícióinak oltárán Magyarország feláldozta az évtizedeken át felépített nemzetközi szövetségi rendszerét.

április 11., 15:29

  • Vélemény
Konok Péter: Totem és tabu és konteó

Konok Péter: Totem és tabu és konteó

A szalmabábbá avanzsáló Gyurcsány helyett Magyarra teszik át a „legfőbb ellenség” kormányzati propagandanyomatékát.

4 órája

  • Címlapon
Megszavazta az Országgyűlés a lex Magyar Péterként emlegetett javaslatot

Megszavazta az Országgyűlés a lex Magyar Péterként emlegetett javaslatot

Kiterjesztik a vagyonnyilatkozati rendszert.

6 órája

  • Címlapon
Ennyit kerestek Szoboszlai Dominikék a Premier League-aranyéremmel

Ennyit kerestek Szoboszlai Dominikék a Premier League-aranyéremmel

Messziről is jól látható összegről van szó.

5 órája