Veszélyessé válhat a roma önvédelem
További Belföld cikkek
- Csaknem 40 milliárd forintot ad a kormány a kórházak adósságrendezésére
- Átláthatóságot emleget Magyar Péter, de nincs nyoma a 103 millió forintnak
- Eltűnt egy 16 éves ukrán lány Budapesten
- A DK nem szavazza meg Vitézy Dávidot főpolgármester-helyettesnek
- Napokig feküdt átázott ruhában egy argentin túrázó a Bükkben, a polgármester mentette meg
Nem polgárőrök voltak azok, akik vasárnap hajnalban Nyírlugoson baltákkal és gereblyével felfegyverkezve feltartóztattak egy sötét színű terepjárót, mondta az Indexnek Rákos Ferenc a nyírlugosi polgárőrség vezetője. Rákos Ferenc csak az Indextől szerzett tudomást az esetről. Mint elmondta, Nyírlugoson 24 taggal működik polgárőrség, de romák nincsenek köztük, és a polgárőrök amúgy sem állíthatnak meg autókat.
Vasárnap hajnalban egy sötétzöld terepjáró sofőrje éppen egy lakodalomból szállította volna haza rokonait, amikor az egyik kereszteződésében három autóval elállták az útját. A rendőrség közlése szerint az autóban utazók először nem mertek kiszállni, de a baltával, gereblyével és más eszközökkel felfegyverzett tucatnyi férfi fenyegetésének végül engedelmeskedtek és a terepjáró csomagtartóját is felnyitották. A rémült utasokat végül elengedték, miután az egyik helybéli megismerte a sofőrt.
Útonállás
Az ügyben a rendőrség kényszerítés bűntette miatt indított eljárást; két gyanúsítottat már kihallgattak, társaik azonosítása még tart. Az előállítások után harminc-negyven ember jelent meg a nyírlugosi rendőrőrs épülete előtt, sérelmezve az intézkedést, de végül rendbontás nélkül hazamentek.
Az egyik gyanúsított a rendőröknek azt mondta, ők nem tagjai a polgárőrségnek, hanem "önkéntes szolgálatot" láttak el. Mint Rákos Ferenc a nyírlugosi polgárőrség vezetője az Indexnek elmondta: korábban felmerült, hogy romákat is felvesznek a polgárőrségbe, nem találtak azonban a szolgálatra alkalmas vagy megfelelő büntetlen előéletű embert a feladatra.
Ettől függetlenül a helyi polgárőrség számára egyértelmű, hangsúlyozta Rákos Ferenc, hogy a romák által lakott környéken is járőröznek, és az ott élők biztonságára is vigyáznak. A romák és a nem romák között egyébként Nyírlugoson nem voltak konfliktusok, és a bűncselekmények is ritkák, mondta a polgárőrség vezetője.
Nem állíthatnak meg autót
A polgárőrök nem állíthatnak meg autókat, nem igazoltathatnak senkit, mondta az Indexnek Somogyi János a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Polgárőr Szövetség elnöke. A polgárőrök a rendőrséggel szoros kapcsolatban állva végezhetik csak munkájukat. Amikor szolgálatba lépnek, minden alkalommal bejelentkeznek a rendőrségen, megadják telefonszámukat, mondta Somogyi János. A járőrök "Polgárőrség" feliratú autóval közlekednek és „Polgárőrség” feliratú sárga mellényt viselnek. Ha gyanús autót látnak, legfeljebb azt tehetik, hogy megjegyzik a rendszámát és a benne ülők arcát, majd értesítik a rendőrséget.
A roma önvédelem megszervezése persze érthető. A Nemzeti Nyomozó Iroda ma már nyolc, romák ellen elkövetett támadás ügyében nyomoz. A támadásoknak eddig 55 sértettje van, közülük hatan meghaltak. A Kislétán, Tatárszentgyörgyön, Nagycsécsen, Tiszalökön, valamint a Galgagyörkön, Piricsén, Tarnabodon, Alsózsolcán, Nyíradonyban elkövetett támadások után egyre több településen alakulnak hivatalos és alkalmi, önkéntes roma őrségek is, hogy a hiányzó rendőri jelenlétet pótolják.
Kék villogót is szereztek
Pozitív példa, hogy Ózdon telepgondnokok járőröznek, ahol a helyi cigány kisebbségi önkormányzat elnökének kezdeményezésére húsz roma is csatlakozott hozzájuk. A telepgondnokok egy kitűzőt és egy szolgálati mobilt kapnak, ezen értesíthetik a rendőrséget, vagy a közterület-felügyelet vezetőjét, mert intézkedésre csak ők jogosultak. Kényszerítő eszközökkel nem szerelték fel őket.
Kiszámíthatatlan ugyanakkor a nem hivatalos őrségek tagjainak viselkedése. Az egyik korábbi, cigányok elleni támadás helyszínén, „Piricsén is előfordult, hogy olyan emberek, akiknek semmi közük nem volt a polgárőrséghez, egy boltban vásárolt kék villogóval az autójukon megállítottak valakit és átvizsgálták a kocsiját” – mondta a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Polgárőr Szövetség elnöke. Somogyi János szerint nagyon veszélyesek az ilyen esetek - ha nincs hatósági kontroll, „egy félreértés könnyen verekedésbe, sőt gyilkosságba is torkollhat”.
A rendőrség fellép az önkéntes járőrök ellen
A múlt héten Gávavencsellőn állítottak meg helyi lakosok egy vadászokat szállító terepjárót, és a kocsiban ülők személyazonosságát és úti célját firtatták. Az autóban ülő egyik férfi és az egyik járőr felismerték egymást, így a vadászokat továbbengedték.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság már akkor felhívta "a romagyilkosságok miatt a településeken járőröző önkéntesek figyelmét, hogy semmiképpen se kezdjenek önálló intézkedésbe, ha általuk gyanúsnak ítélt gépkocsit látnak". A rendőrség határozottan fellép azok ellen, akik törvénytelenül, mások jogainak korlátozásával végeznek "önkéntes járőrözést", akadályozzák mások szabad mozgását, állt a közleményben.