Befulladt budapesti nagyberuházások
További Budapest cikkek
-
A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
A kormány lemond kiemelt beruházásainak zászlóshajójáról, a budai Vár fejlesztéséről. Az indok a kerületi önkormányzat akadékoskodása, de a válság is szerepet játszik, hiszen a felszabaduló pénzt a válság enyhítésére költik. Emellett több önkormányzati és magánberuházás is elakadt a válság miatt.
1. A budai Vár tovább vár
Véglegesen törölték a kiemelt projektek közül a budai Vár felújítását, jelentették be a legutóbbi kormányülés után. A kormány azzal indokolta a lépést, hogy az I. kerület Fidesz-vezetésű önkormányzata változtatási tilalom elrendelésével akadályozta meg a beruházást, de szóba került a válság is, mert a felszabaduló pénzt a gazdasági válság sújtotta vállalkozások munkahelyeinek megőrzésére költik.
A kerület egyébként azért tett keresztbe, mert álláspontja szerint a Dísz téri romépület felújítása, a beruházás előkészítése kapkodva, ötletszerűen, folyamatos rögtönzésekkel zajlott. Megtakarítás tízmilliárd forint. A Dísz téren a második világháború óta romosan áll a volt Honvédelmi Minisztérium és a budavári volt Honvéd Főparancsnokság épülettömbje.
2. Kormánynegyed: közpark lehet
Még sejteni sem lehetett a válságot tavaly januárban, amikor a kormány leállította a Nyugati pályaudvar helyére tervezett kormánynegyed építését. A legutóbbi, október pénzügyminisztériumi beszámoló szerint a kormány a MÁV-tól 8,52 milliárd forintért vásárolta meg a telkeket, majd 927 millió forintot költött rájuk, ugyanakkor egy független szakértő értékbecslése szerint 9,457 milliárd forintot érnek, azaz tízmillió forint nyereséget is elkönyvelhetnek, ha eladják az ingatlant.
Az eladást azonban a válság miatt felfüggesztették, mivel az ajánlott árak „drasztikusan estek”, mondta a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. szóvivője. Az MNV Zrt. hasonló okokból nem tűzte ki az eladás időpontját sem. Tervbe vették viszont a terület átmeneti hasznosítását, de konkrét terv még erről sem született. A szóvivő szerint olyan megoldáson gondolkodnak, mint a Városháza téren átmenetileg kialakított park. Az átadás egyébként idén lett volna. A megtakarítás a projekt elmaradása miatt ötvenmilliárd forint.
3. Elfáradt a Szervita téri óriáscsiga
Lapinformációk szerint felfüggesztették az Orco Szervita téri projektjét: a gazdasági krízis miatt az iraki származású Zaha Hadid által tervezett óriásbuborék jövője bizonytalanná vált.
Úgy tudjuk, hogy az ingatlanfejlesztő várhatóan kibekkeli a kritikus időszakot, azaz a jelenlegi formájában, irodaházként és parkolóházként üzemelteti az épületet, amíg nem jönnek a jobb idők. A Kortárs Építészeti Központ mindenesetre már kiköltözött az épületből.
4. Pirosat kapott a Ferihegyi gyorsvonat
A kormányzati negyed kútba esésével a ferihegyi gyorsvasút megépítése lekerült a napirendről, a vonal megépítése „már nem realitás”, erről Ughy Attila, a fővárosi önkormányzat városfejlesztési bizottságának elnöke beszélt 2008 júliusában. A tavaly év végén elkészült fővárosi közlekedési rendszerfejlesztési terv rövid vagy középtávon már nem is számol komolyan a lehetőséggel.
A repülőtéri tömegközlekedési kapcsolat kialakítására inkább a 3-as metró meghosszabbítását vagy az elővárosi vasútvonal fejlesztését tartják lehetséges változatnak. Később (egyszer majd), amikor Budapest is bekapcsolódik az európai nagysebességű vasúti hálózatba, ismét szóba kerülhet egy ilyen vasúti expresszkapcsolat a reptér és a városközpont között. Az eredeti tervek szerint 2008 végén már a Ferex névre keresztelt gyorsvasúttal suhanhattunk volna a Ferihegyre. A megtakarítás több tízmilliárd forint.
5. Elesett a Moszkva tér, álom maradt az Aquincumi híd
A főpolgármester tavaly októberben jelentette be, hogy túlvállalták magukat, és a válság csak megerősítette, hogy néhány beruházásról le kell mondani. Az áldozat az Aquincumi híd és a Moszkva tér.

A híd elmaradásában az is szerepet játszik, hogy az unió csak a vasúti felújítással együtt támogatta volna a mostani Újpesti vasúti híd mellé tervezett Aquincumi híd építését, de a MÁV és a főváros nem tudta szinkronizálni a két beruházást. A Moszkva tér átépítését már olyan sok politikus ígérte meg, hogy nem is érdemes felsorolni, a válság ezt a beruházást is elsodorta. Mindkét építkezés 2010 körül fejeződött volna be. A megtakarítás együttesen húszmilliárd forint (nem számolva az uniós támogatást).
6. Tovább rozsdáll a Tüskecsarnok
A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács október végén eredménytelennek minősítette a lágymányosi egyetemvárosban tíz éve befejezetlenül álló Tüskecsarnok hasznosítására kiírt pályázatot. A csarnok kiállítótérnek indult, 1998-ban már sportcsarnokot láttak bele, de amikor végképp magára hagyták, már nagy befogadóképességű konferencia-központ volt a terv.
A hivatalos közlemény szerint a most októberben egyedüliként pályázó Atlantis Congress&Events Hall Kft. volt az, aki elállt a szerződéskötéstől. A cég korábban jelezte, hogy a pénzpiaci helyzet és a cég befektetőinek bizonytalansága, valamint az egyetemekkel folytatott tárgyalások sikertelensége miatt visszalép. A cég egyébként tizenötmilliárd forintos konferencia-központot és két-háromszáz szobás szállodát álmodott ide. A tetőszerkezet fénybeeresztő tüskéiről elnevezett komplexum eddig az államnak több mint hatmilliárd forintjába került.
7. Csepel: szántó barnáll a city helyén
A csepeli szigetcsúcson kilencezer lakást, irodákat, kereskedelmi és szolgáltatóegységeket, egy új városrészt akart létrehozni a spanyol Fadesa. Szó volt arról is, hogy a cég hozzájárul a Galvani vagy az Albertfalvai híd költségeihez, és részt vállal egyéb közlekedési beruházásokban is, amelyekre a több tízezer ember megjelenése miatt lesz szükség a dél-pesti régióban. Hogy mindebből mi valósul meg most, hogy a Martina Fadesa csoport anyacége a válság miatt csődvédelmet kért, azt a kerület alpolgármester se tudta megmondani a Magyar Hírlapnak 2008 decemberében, abban azonban biztos volt, hogy a csőd hatással lesz a projektre.
A Fadesa három éve vásárolta meg 11,3 milliárd forintért a csepeli önkormányzattól az épülő szennyvíztisztító melletti 82 hektáros területet. Az elmúlt három évben semmi sem történt, még a közművesítéshez sem láttak hozzá, a kerületi és a fővárosi szabályozási terv sem készült el. Bár a spanyol anyacég csődje nyomán a Fadesa hatalmas kiárusításba kezdett Kelet-Európában, egyelőre annyit lehet tudni, hogy a csepeli projektet kulcsfontosságúnak tartják most is. Az építkezés idén biztosan nem indul el. Némileg előrébb tart a szomszédban az egykori ferencvárosi nagyvásártelep helyére tervezett Duna City-projekt, amelynek településrendezési szerződését várhatóan március végén írja alá a befektető és az önkormányzat.
8. Visszanyomták a Raifeissen-tornyot
Egy német tanulmány szerint a felhőkarcoló-építkezéseket érinti legjobban a világgazdasági válság. A Zsarupalota mellé tervezett 110 méteres, de csak 72 méter magasnak engedélyezett Raifeissen-torony építése a hivatalos indokok miatt viszont nem emiatt nem kezdődött meg 2009 elején, hanem azért, mert a fejlesztő és az önkormányzat nem tudott megegyezni a kapcsolódó beruházásokban, derült ki a napokban.
Az építkezés miatt ugyanis át kellett volna helyezni a metrókijáratot, sőt a fővárosi önkormányzat kért egy közparkot és egy 250 férőhelyes P+R parkolót is az engedélyekért cserébe, amit a befektető sokallt. Mindenesetre egyes vélemények szerint mivel az építtető már nyolc éve vár az engedélyekre, néhány év késedelem már nem fogja zavarni, pláne ha az egyébként is egybeesik a válságidőszakkal.
9. Hervadozik a Rózsadomb Hotel
A napokban került kalapács alá az egykori rózsadombi SZOT-szálló, amelynek újjáépítése hosszú hercehurca után 2007-ben kezdődött meg. Korábban úgy tűnt, megveszik az elszámolási viták miatt nyáron leállított beruházást, de az érdeklődő ingatlanfejlesztők a gazdasági válság miatt sorra visszaléptek.
A Rózsadomb Szálló végül a januári árverésen talált gazdára, fél áron, 24,4 millió euróért. Az új tulajdonos lapértesülés szerint a legnagyobb hitelezőnek tartott CIB Bankhoz kötődő cég, de a beruházás befejezése még rögösnek ígérkezik.
10. Újravizsgálják a Városház Fórum ügyét
A válság két ponton is érintette a fővárosi városháza ügyét. Az átépítésre kiírt pályázatot a holland Erick von Egeraat nyerte meg, de az eredmény kihirdetésével egy időben kiderült, hogy az építész budapesti irodája csődbe ment, és nem tudja kifizetni sem a 24-25 építész másfél havi bérét, sem az iroda bérleti díjait, sem a köztartozásait.
A fővárosi vezetés részéről némi csönd után kijelentették, hogy változatlanul Egeraat a nyertes, mert az építész nem cégként, hanem magánemberként pályázott. Másrészről Beleznay Éva főépítész az azt mondta, hogy a PPP konstrukcióban épülő komplexum terveinek kidolgozásakor még nem számoltak a világpiaci válsággal, ezért új ingatlanpiaci vizsgálatot kell elvégeztetniük. Így előfordulhat, hogy a tervezett 70:30-as aránynál is nagyobb teret engednének az üzleti zónának.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Belföld
Egy kisebb kivizsgálást sem úszhatunk meg 100 ezer forint alatt a magánegészségügyben
Az egynapos műtétek 300 ezer forinttól kezdődnek, de van, ahol milliós tétellel kell számolni.
március 22., 15:07
- Belföld
Ukrajnáról és a Pride-ról beszélgetett Szijjártó Péter az osztrák külügyminiszterrel
Utóbbiról kiderült, hogy teljesen más álláspontot képviselnek.
március 22., 18:45
- Belföld
Orbán Viktor: Szia Bátyus! Helyzet?
A legismertebb, labdarúgással foglalkozó Facebook-oldal üzemeltetőivel találkozott.
március 22., 19:42
- Mindeközben
Egymásba szeretett a Megasztár énekesnője és a Hogyan tudnék élni nélküled? színésze
2 órája
- Mindeközben
Előkerült egy férfi, aki jobban hasonlít a Harry Potter sztárjára, Rupert Grintre, mint maga Rupert Grint
3 órája
- Címlapon
Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja
Az orosz titkosszolgálat főhadiszállásánál történt az incidens.
4 órája
- Belföld
Több ezer adag kábítószert foglaltak le a rendőrök
A dílerek 2024 eleje óta üzleteltek a városban és környékén.
március 22., 17:27
- Belföld
Kovács Csaba lett a MOME új rektora
A Prima Primissima díjas építész mandátuma a 2025–26-os akadémiai év végéig szól.
március 22., 15:18
- Belföld
Autóba rohant egy mentő Újpesten
A mentősofőr a keresztbe áthaladó járművet csúnyán elkapta oldalról.
március 22., 17:21
- Címlapon
Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése
Rolls-Royce-külső, hibrid hajtás, éjjellátó rendszer – ilyen az orosz csúcslimuzin.
1 órája
- Címlapon
Figyelmeztetés érkezett Zelenszkijnek, veszélyesebb lehet a Putyin utáni világ Kijev számára, mint gondoljuk
15 órája
- Címlapon
Bill Gates szerint ez a három szakma éli túl a mesterséges intelligenciát
Szerinte teljesen átalakulhat a gazdaság.
5 órája
- Belföld
„Az Orbán által ígért putyini »nagytakarító« törvények még csak ez után jönnek” – Újabb tüntetést szervez Hadházy Ákos
Március 25-én várja az embereket az Erzsébet híd pesti hídfőjénél.
március 22., 07:11
- Belföld
Érdemes a közelben tartani az esernyőt, több vármegyére is kiadták a figyelmeztetést
Napközben 14 és 21 fok közti idő valószínű.
március 23., 06:10
- Belföld
A bíróság elítélte a képviselőt, aki újraindul, miközben az egyik fő szereplő hiányzik
Összecsapás közeleg.
március 22., 13:34
- Belföld
Lecsapott a Nemzeti Védelmi Szolgálat, három körözött férfi került rendőrkézre
Videó is készült az elfogás pillanatairól.
március 22., 13:22
- Belföld
Egy hét alatt már ezren foglaltak nem lakhelyük szerinti szakrendelőbe időpontot
A Belügyminisztérium államtitkára számolt be a hírről.
március 22., 08:44
- Címlapon
Továbbra sincs telitalálat az ötös lottón, de 14-en így is milliomosok lettek
A Luxornak ketten is örülhetnek.
23 perce
- Címlapon
Tucatjával gyújtják fel a Teslákat Amerikában
Nagyon rájár a rúd Elon Muskra, még kanadai állampolgárságát is elveszítheti.
3 órája
- Címlapon
Módosított a Nébih a száj- és körömfájás elleni intézkedéseken
A vírus már széllel is terjed, de van már vakcina ellene.
8 órája
- Címlapon
Figyelmeztették a szlovákokat, hogy milyen tejet ne igyanak a száj- és körömfájás terjedése miatt
A jól megfőtt és megsült hús fogyasztása nem veszélyes.
2 órája
- Mindeközben
Emilión nevet a TikTok népe, aki hagyta, hogy a lánya megszépítse, minden az énekes arcára van írva
6 órája
- Mindeközben
Kiara Lord után egy másik versenyző is a Farm VIP feladását fontolgatja: „Lehet, hogy én is hazamegyek”
8 órája
- Címlapon
Hadházy Ákos képeket osztott meg Matolcsy Ádám feleségének luxuséletéről
A politikus állítja, hogy hiteles információk birtokába jutott.
11 órája
- Címlapon
Bordélyházat üzemeltetett a kecskeméti ügyésznő, a vád képviselőjéből lett vádlott
A jogi képviselő prostituáltakat foglalkoztató panziót működtetett a városban.
10 órája
- Belföld
Több százan tüntettek Sóskúton a tervezett akkugyár ellen
Kifütyülte a tömeg Gulyás Gergelyt.
március 22., 07:42
- Belföld
Udvari bohócok, letolt nadrág, szafariban nevelkedő zebrák – üzenetet küldött Magyar Péter Orbán Viktornak
A Tisza Párt elnöke szerint a kormányfő egy csodafegyverre vár.
március 22., 10:56
- Belföld
Megmentettek egy iskolát a bezárástól, de folytatódnak a tankerületi átszervezések
Egyes intézményekben túl kevés, máshol túl sok a gyerek.
március 22., 08:18
- Belföld
Tehervonat gázolt el egy embert Debrecemben
A balesetkor a fénysorompó jól működött, a közút felé pirosat mutatott
március 22., 15:54
- Belföld
Otthonában gyilkoltak meg egy ráckeresztúri nőt
A nyomozás jelenleg is folyamatban van.
március 22., 19:05
- Belföld
Halálos közlekedési baleset történt Vas vármegyében
Az egyik autó sofőrje a helyszínen meghalt, míg a másik vezetőt kórházba szállították.
március 22., 20:09